PKO BP uruchomi specjalne konto mieszkaniowe. Trzeba wpłacić przynajmniej 500 zł co miesiąc

- Największy bank w Polsce wkracza w nowy segment, w postaci elementu programu "Pierwsze Mieszkanie", to jest oferując konto mieszkaniowe. Jest to instrument nieco w cieniu "Bezpiecznego kredytu 2 proc.", który osiąga sukces - ponad tysiąc wniosków dziennie wpływa do banków w Polsce - powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w trakcie konferencji prasowej. Tym samym minister zapowiedział otwarcie konta mieszkaniowego, które będzie teraz dostępne w ofercie PKO BP.

- Ale w cieniu tego programu rozwija się drugi, bardzo ważny dla mnie komponent w postaci konta mieszkaniowego. W dwóch bankach oferujących dotychczas tę ofertę, czyli w Pekao oraz Alior Banku na dzisiaj zawartych jest prawie tysiąc umów na konta mieszkaniowe. Dzisiejsza decyzja i wejście z tą ofertą przez PKO BP tylko tę dynamikę zwiększy - dodał szef resortu rozwoju i technologii.

Reklama

Konto mieszkaniowe w PKO BP. To drugi element programu obok kredytu 2 proc.

Jak wskazał minister Buda, konto mieszkaniowe "to jest najatrakcyjniejszy produkt jaki jest na rynku w Polsce, ale także w Europie. Badaliśmy to i nawet Czesi zgłaszali, że chcieliby taki produkt mieć u siebie w kraju".

- Jesteśmy bardzo dumni, że może zaoferować klientom nową ofertę jaką jest konto mieszkaniowe. Zakładaliśmy wprowadzenie tego produktu w grudniu, ale z uwagi na zainteresowanie, jakim cieszy się konto mieszkaniowe, postanowiliśmy ten proces przyśpieszyć - powiedział Dariusz Szwed, prezes PKO BP.

Ogromne zainteresowanie kredytem 2 proc., więc PKO BP idzie za ciosem

- Od dzisiaj jesteśmy dostępni z tym produktem we wszystkich ponad siedmiuset placówkach PKO BP. Jeżeli chodzi o program "Bezpieczny kredyt 2 procent", to zauważamy ponadprzeciętne zainteresowanie. W ciągu pierwszego miesiąca otrzymaliśmy ponad 45 tysięcy zapytań - dodał prezes największego banku w Polsce.

Wskazał on także, że samych wniosków jest mniej, ale ponad 60 proc. z całego rynku trafia do PKO BP. Na początku sierpnia minister Buda tłumaczył, że liczba aplikacji o bezpieczny kredyt wyniosła 24 tys. w ciągu pierwszych pięciu tygodni trwania programu.

Kolejny bank dołącza do rządowego programu. PKO BP podpisał umowę z BGK

Jeszcze przed konferencją PKO Bank Polski poinformował o podpisaniu umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) w sprawie oferowania konta mieszkaniowego w ramach rządowego programu "Pierwsze Mieszkanie". Oznacza to, że największy gracz z sektora dołącza do Pekao oraz Alior Banku w oferowaniu współczesnej wersji "książeczki mieszkaniowej".

Konto bankowe, które umożliwia odkładanie środków na zakup pierwszej nieruchomości, to drugi obok "Bezpiecznego kredytu 2 proc." program wprowadzony od 1 lipca br. W myśl przepisów chętni w wieku od 13 do 45 lat mogą założyć konto oszczędnościowe na okres od 3 do 10 lat. Jego atutem względem innych, podobnych ofert jest fakt, że zebrane nam nim środki będą zwolnione z tzw. podatku Belki.

Jakie są warunki otwarcia konta mieszkaniowego?

Jednak udział w programie obwarowany jest kilkoma warunkami. Wśród nich jest wymóg regularnych wpłat na poziomie minimum 500 zł oraz maksimum 2000 zł miesięcznie. Jednocześnie w ciągu jednego roku kalendarzowego beneficjent ma możliwość ominięcia jednej wpłaty. 

Jeżeli chodzi o oprocentowanie, to poszczególne banki same oferują w danym produkcie własny wskaźnik. Jak wskazał w trakcie konferencji prasowej minister Waldemar Buda, PKO BP będzie oferować stopę zwrotu na poziomie 5,35 proc. w skali roku.

Systematyczne wpłaty, których musi być co najmniej 11, zagwarantują premię mieszkaniową z budżetu państwa. Ta będzie równa średniorocznemu wskaźnikowi inflacji lub wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, o ile druga opcja będzie korzystniejsza dla właściciela konta. Należy jednak pamiętać, że omawiana premia zostanie wypłacona tylko w przypadku, w którym ktoś zdecyduje się przeznaczyć uzbierane środki na zakup mieszkania.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Waldemar Buda | PKO BP SA | kredyt 2 proc.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »