Reklama

Poczta Polska domaga się od Integera.pl i InPost zapłaty blisko 61 mln zł

Poczta Polska domaga się od spółki Integer.pl i InPost zapłaty 60,7 mln zł tytułem zwrotu bezpodstawnie uzyskanych, zdaniem Poczty Polskiej, korzyści majątkowych.

W pozwie Poczta Polska wnioskuje też o nakazanie Integerowi.pl oraz InPost "zaniechania działań polegających na przyjmowaniu, przemieszczaniu i doręczaniu przesyłek z korespondencją, przesyłek reklamowych lub innych przesyłek nadanych w sposób uniemożliwiający sprawdzenie zawartości o masie nie przekraczającej 50 g za pobraną opłatą nie niższą niż 2,5-krotność za przesyłkę najniższego przedziału wagowego najszybszej kategorii określonej w cenniku powszechnych usług pocztowych operatora publicznego".

Integer.pl ocenia, że żądania Poczty są bezpodstawne.

"(...) w najbliższych dniach emitent złoży w sądzie odpowiedź na pozew, zawierającą szczegółową argumentację uzasadniającą brak jakichkolwiek podstaw do dochodzenia przez Pocztę Polską w Warszawie roszczeń objętych przedmiotowym pozwem" - napisano w komunikacie.

Sprawdź bieżące notowania Integera na stronach BIZNES INTERIA.PL

_ _ _ _

2013 r. wolny rynek?

Według dyrektora Departamentu Poczty w resorcie infrastruktury Macieja Świtkowskiego zgodnie z przyjętymi przez rząd założeniami do projektu ustawy Prawo pocztowe, od stycznia 2013 r. ma nastąpić liberalizacja rynku pocztowego. Oznacza to, że Poczta Polska przestanie być jedynym operatorem świadczącym wszystkie usługi odbiorcom. Teraz ma ona wyłączność na dostarczanie przesyłek o wadze do 50 gramów. Aby obejść ten wymóg inni operatorzy pocztowi obciążają koperty blaszkami, które zwiększają ich wagę.

- Unijne wytyczne wymagają od nas zmiany przepisów dotyczących zapewnienia wszystkim operatorom od 2013 r. m.in. równego dostępu do sieci pocztowej oraz infrastruktury. W założeniach resort zaproponował likwidację obszaru usług przeznaczonych tylko dla Poczty Polskiej - powiedział Świtkowski.

- Oznacza to, że nie będzie już dociążania przesyłek blaszkami czy kartonikami. Nastąpi wolny rynek - powiedział Świtkowski. Wyjaśnił, że zgodnie z założeniami do projektu ustawy, przez trzy lata od wejścia jej w życie, Poczta Polska będzie zobowiązana do świadczenia wszystkich usług.

Poczta musi przygotować się do konkurencji

W ocenie Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Niepublicznych Operatorów Pocztowych wątpliwości budzą kwestie dotyczące m.in. swobodnego zawierania umów z operatorami przez nadawców przesyłek, czy ujednolicenie stawki podatku VAT na rynku pocztowym. Związek chce, by po 2013 r. był równy status prawny operatorów działających w branży.

Z informacji podanych przez związek, poza Pocztą Polską, do rejestru operatorów pocztowych prowadzonego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej wpisanych jest 248 podmiotów, które prowadzą działalność w tym zakresie. W ub.r. było ich 209.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »