Podróże na Wszystkich Świętych będą droższe. Ceny paliw pójdą w górę

Wyjazd na Wszystkich Świętych dla wielu będzie droższy, niż podróże we wrześniu i na początku października. Wszystko przez ceny paliw. Ceny na stacjach benzynowych pójdą w górę w ostatnim tygodniu października - mówią eksperci. I podają, jakich kwot się spodziewać.

Dzień Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. W tym roku 1 listopada przypada w środę. 2 listopada, czyli w polskiej tradycji Zaduszki, to czwartek. Wolne na Wszystkich Świętych będzie tylko w jeden dzień - 1 listopada w środę.

W związku z tym, że święto przypada w środku tygodnia, wielu Polaków przełoży wyjazdy na groby bliskich na któryś z weekendów - poprzedzający Wszystkich Świętych lub ten po nim, pierwszy weekend listopada. Jak co roku tysiące z nas wsiądą w auto lub pociąg, żeby odwiedzić cmentarze.

Reklama

Analitycy rynku paliw nie mają dobrych wiadomości dla osób, które na Wszystkich Świętych wsiądą za kierownicę. Paliwo w ostatnim tygodniu października ma być droższe niż teraz. Będzie też widocznie drożej niż jeszcze na początku października, kiedy benzyna kosztowała średnio 5,99 zł za litr. Sprawdzamy, jakie będą ceny gazu, diesla i benzyny w tygodniu 23-29 października i czy w kolejnych tygodniach ceny paliwa będą wyższe czy niższe niż do tej pory.

Ile teraz kosztuje paliwo? Benzyna poniżej 6 zł to już przeszłość

- W mijającym tygodniu na detalicznym rynku paliw zanotowaliśmy zaskakujące obniżki w przypadku 95-oktanowej benzyny zmiana wyniosła 2 gr i litr tego paliwa kosztuje średnio 6,05 zł. Diesel potaniał o 5 gr do poziomu 6,09 zł za litr - przypomnieli w piątek analitycy portalu e-petrol.pl. 

Benzyna typu 95 w cenie poniżej 6 zł jest już jednak coraz trudniej dostępna. A właśnie tyle średnio kosztowało to paliwo jeszcze dwa tygodnie temu. Zestawienie cen od końca września prezentujemy w tym artykule.

"W drugiej połowie tygodnia sytuacja na stacjach zaczyna się zmieniać i coraz trudniej znaleźć stacje, gdzie można zatankować w cenie poniżej 6 zł za litr. To sygnał, że w detalu zacznie się realizować zwyżkowa prognoza" - poinformowali analitycy e-petrol.pl. Czyli, mówiąc prościej, będzie coraz drożej.

Benzyna 98 w środę kosztowała 6,69 zł za litr, a gaz LPG - 3,09 zł za litr - dodają.

Ceny paliw na Wszystkich Świętych. Tyle zapłacimy na stacjach

Przed Wszystkimi Świętymi będzie drożej, niż teraz - prognozują analitycy. Najbliższa prognoza e-petrol.pl obejmuje okres od 23 do 29 października. Na ten tydzień, zwłaszcza na jego końcówkę, wielu z nas przełoży wyjazdy na "święto zmarłych".

Jakie będą ceny na stacjach benzynowych tuż przed dniem Wszystkich Świętych? Zdaniem firmy, ceny będą się prezentować następująco:

  • benzyna 95: od 6,05 zł do 6,18 zł litr,
  • olej napędowy: od 6,08 zł do 6,20 zł za litr,
  • gaz LPG: od 3,08 zł do 3,16 zł za litr,
  • benzyna 98: od 6,67 zł do 6,80 zł za litr.

Co dalej z cenami? Może być jeszcze drożej

"Niższe ceny benzyny i diesla na stacjach nie utrzymają się jednak długo, bo w hurcie już obserwujemy podwyżki. Kierowcom w Polsce nie sprzyja też sytuacja na rynkach międzynarodowych, gdzie znów drożeje ropa naftowa" - ocenili w piątek analitycy e-petrol.pl.

Paliwa będą drożeć, ale nie skokowo - wskazują. "Dynamika zmian nie jest co prawda duża, ale kierunek jest jeden - w górę" - podkreślają w piątkowej analizie.

Podwyżki na stacjach benzynowych prognozują też analitycy BM Reflex. 

"Podwyżki cen gazu na stacjach obserwujemy od początku września. Z poziomu 2,76 zł za litr ceny autogazu wzrosły w tym tygodniu do 3,07 zł za litr i to prawdopodobnie nie koniec zmian. Coraz bardziej dynamicznych zmian spodziewamy się w przypadku pozostałych paliw" - piszą w piątkowej analizie. Jak dodają, obserwowany średni poziom zmian cen paliw odzwierciedla kierunek, w którym będą szły ceny na stacjach w kolejnych dniach. Ich zdaniem "skala zmian i poziom cen na poszczególnych stacjach będą w dalszym ciągu zróżnicowane".

Prognozy zarówno e-petrol.pl i BM Reflex wskazują więc, że i na sam dzień Wszystkich Świętych, i Dzień Zaduszny, i następujący po nich weekend na stacjach paliwowych może być jeszcze drożej niż na koniec października. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: paliwo | ceny paliw | ceny lpg | Wszystkich Świętych
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »