Podwyżka stóp procentowych w strefie euro. EBC podjął decyzję

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) podjęła w czwartek decyzję o podwyżce stóp procentowych w strefie euro o 50 punktów bazowych.

Stopa refinansowa wzrosła z 2,5 do 3 proc., stopa depozytowa z 2 do 2,5 proc., a stopa kredytowa z 2,75 do 3,25 proc. Stopy procentowe w strefie euro są aktualnie na najwyższym poziomie od 2008 roku. 

Decyzja Rady Prezesów EBC była zgodna z oczekiwaniami analityków. Kolejne posiedzenie decyzyjne zaplanowano na 16 marca 2023 roku.

"Rada Prezesów EBC postanowiła dziś podnieść trzy podstawowe stopy procentowe EBC o 50 punktów bazowych i oczekuje, że będzie kontynuować ich podnoszenie. Biorąc pod uwagę presję na inflację bazową, Rada Prezesów zamierza podnieść stopy procentowe o kolejne 50 punktów bazowych na następnym posiedzeniu w sprawie polityki pieniężnej w marcu, na którym przeanalizuje też dalsze kształtowanie swojej polityki pieniężnej" - napisano w dzisiejszym komunikacie.

Reklama

"Utrzymanie stóp procentowych na restrykcyjnym poziomie z czasem przyczyni się, przez osłabienie popytu, do spadku inflacji i będzie chronić przed ryzykiem stałego wzrostu oczekiwań inflacyjnych" czytamy w komunikacie po posiedzeniu Rady Prezesów EBC.

"Rada Prezesów EBC jest gotowa odpowiednio dostosowywać wszystkie narzędzia w ramach swojego mandatu, żeby sprawić, że inflacja powróci do docelowego poziomu 2 proc. w średnim okresie - kategorycznie zakomunikowano po dzisiejszym posiedzeniu.

Christine Lagarde: Praca EBC nie jest skończona

- Praca EBC nie jest skończona, dalsze podwyżki stóp procentowych są potrzebne - powiedziała prezes EBC Christine Lagarde na konferencji po posiedzeniu EBC.

- Wiemy, że jeszcze nie skończyliśmy naszej pracy. W miarę napływania danych będziemy oceniać, jaki zakres i tempo podwyżek będzie konieczne do realizacji celów - podniesienia stóp do wystarczająco restrykcyjnego poziomu i pozostania na nim wystarczająco długo, by osiągnąć powrót inflacji do 2 proc. Nad tym dyskutowaliśmy i osiągnęliśmy ogólne porozumienie, dotyczące podjętej decyzji i zapowiedzi podwyżki w marcu" - powiedziała Lagarde.

"Dzisiejsza decyzja nie dotyczyła marca, tylko chwili obecnej. We wszystkich racjonalnych scenariuszach znaczne podwyżki stóp proc. będą konieczne. (...) Podwyżki stóp proc. będą kontynuowane. Zamiar podniesienia stóp proc. o 50 pb. w marcu to mocne postanowienie, ale nie jest nieodwołalne" - dodała.

EBC podtrzymał, że program skupu aktywów (APP) będzie zmniejszany od marca 2023 r.

"Rada Prezesów podjęła dziś także decyzje dotyczące warunków zmniejszania zasobów papierów wartościowych nabytych przez Eurosystem w ramach programu skupu aktywów (APP). Jak ogłoszono w grudniu, od początku marca do końca czerwca 2023 portfel programu APP będzie zmniejszany średnio o 15 mld EUR miesięcznie, a późniejsze tempo zmniejszania tego portfela będzie ustalane z upływem czasu" - podano.

"Początek procesów dezinflacyjnych"

Grudniowe i styczniowe oczekiwania na znaczącą podwyżkę są obecnie studzone zjawiskiem, które analitycy nazywają "początkiem procesów dezinflacyjnych".

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ, sugerował w opublikowanym w czwartek komentarzu, że w strefie euro "proces dezinflacji również zaczyna być widoczny". Szacunkowa inflacja HICP w styczniu wyniosła 8,5 proc. rok do roku wobec 9,2 proc. rok do roku w grudniu. 

Stopy wzrosły również w USA i Wielkiej Brytanii

Przypomnijmy, że w środę amerykański Federalny Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC), odpowiednik Rady Polityki Pieniężnej, podniósł stopy procentowe o 25 punktów bazowych (przedział 4,50-4,75 proc.). Decyzja była zgodna z rynkowymi oczekiwaniami.

W czwartek na podwyżkę stóp procentowych zdecydował się także Bank Anglii (BoE). Jego główna stopa procentowa wzrosła o 50 punktów bazowych do 4 proc. Ten krok również był zgodny z prognozami analityków.

To kolejna podwyżka stóp EBC

Na poprzednim posiedzeniu (w połowie grudnia) Rada Prezesów EBC podniosła stopy procentowe o 50 pkt. bazowych. Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu i depozytu w banku centralnym wzrosły wówczas do odpowiednio: 2,50 proc., 2,75 proc. oraz 2,00 proc.

Na konferencji po grudniowym posiedzeniu banku prezes EBC powiedziała, że "można spodziewać się kolejnych podwyżek stóp proc. o 50 pb. w nadchodzącym czasie".

Już w grudniu Rada Prezesów EBC zasugerowała, że stopy procentowe będą musiały jeszcze wzrosnąć, do poziomów "wystarczająco restrykcyjnych" i "umożliwiających powrót inflacji do docelowego poziomu 2 proc. w średnim okresie".

EUR/USD

1,0860 0,0019 0,18% akt.: 30.03.2023, 10:26
 • Kurs kupna 1,0859
 • Kurs sprzedaży 1,0861
 • Max 1,0867
 • Min 1,0825
 • Kurs średni 1,0860
 • Kurs odniesienia 1,0841
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY

EUR/PLN

4,6834 -0,0047 -0,10% akt.: 30.03.2023, 10:26
 • Kurs kupna 4,6816
 • Kurs sprzedaży 4,6851
 • Max 4,6887
 • Min 4,6851
 • Kurs średni 4,6834
 • Kurs odniesienia 4,6881
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

Zobacz także:

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: stopy procentowe | EBC | euro | banki centralne | strefa euro

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »