Polska przegoni w bogactwie Hiszpanię. Prognoza MFW na najbliższych 5 lat

W ciągu najbliższych pięciu lat, pod względem zamożności Polska przegoni Hiszpanię i zostawi w tyle również Portugalię, Węgry i Słowację - wynika z prognozy Międzynarodowego Funduszy Walutowego (MFW) omówionej przez Obserwator Gospodarczy. MFW przeanalizowało w niej, jak będzie zmieniało się PKB per capita krajów UE wyrażone w sile nabywczej, przedstawiające zamożność tych państw.

PKB per capita PPP to wartość PKB na 1 mieszkańca obliczana wg parytetu siły nabywczej (Purchasing Power Parity – PPP). Jest liczona z uwzględnieniem różnic w poziomie cen w poszczególnych krajach i wyrażana we wspólnej, umownej walucie PPS (Purchasing Power Standard - standard siły nabywczej), w relacji do średniej dla Unii Europejskiej ustalonej jako równa 100. PPS jest stosowana w statystyce międzynarodowej. Umożliwia porównanie cen np. między państwami i obrazuje różnice w poziomie rozwoju gospodarczego.

Reklama

Większość państw poniżej średniej UE

Zgodnie z danymi MFW, w 2023 r. średnia unijna wynosiła 62,4 tys. PPP. Powyżej tej wielkości znalazło się 11 na 27 państw. Na czele tabeli stał Luksemburg mogący pochwalić się 147,8 PPP na głowę mieszkańca. Druga była Irlandia z wielkością 127 tys. PPS. Kolejne kraje to Dania i Holandia (Niderlandy), których poziom PKB per capita wyniósł około 80 tys. Standardów Siły Nabywczej. Nieco niżej, z wartościami sięgającymi 70 tys. były Austria, Belgia, Szwecja, Niemcy oraz Malta. Poniżej średniej europejskiej znalazły się m.in. Włochy, Czechy, Portugalia i Hiszpania. 

Również Polska, która zajęła 18. miejsce mając PKB per capita wynoszące 48,8 tys. PPP. A najzamożniejszym państwem Europy Środkowo-Wschodniej były w 2023 r. Czechy z wynikiem ponad 55,2 tys. PPS. Tuż za nimi znalazła się Słowenia (53,6 tys.), a tuż przed Polską Litwa (51,1 tys.). Gorsze od nas wyniki odnotowała Portugalia, Estonia i Chorwacja i Rumunia. Ostatnie miejsca zajmują Węgry, Słowacja, Łotwa, Grecja i Bułgaria.

Za pięć lat zmiany

W 2029 roku w tabeli dojdzie do kilku rotacji - prognozuje MFW. Zdaniem ekspertów funduszu, bez zmian pozostaną cztery pierwsze miejsca i najlepszymi wynikami dalej będzie mógł się chwalić Luksemburg. O cztery pozycje w górę ma przesunąć się Malta wyprzedzając Niemcy, Belgię, Szwecję i Austrię. Szwecja zaś wyprzedzi Austrię i Belgię a Finlandia Francję, której poziom PKB per capita PPP miałby się znaleźć poniżej średniej dla UE. Za pięć lat ma on wzrosnąć do wielkości 77 tys. PPP. 

Lepsze wyniki ma osiągnąć w 2029 r. również Polska. W ujęciu umownej waluty PPP, PKB na jednego mieszkańca ma wynieść 66,7 tys., co stanowiłoby 86,73 proc. unijnej średniej. Względem 2023 roku nasz kraj ma awansować o jedną pozycję, w tyle zostawiając Hiszpanię. Miejsce tuż za Polską ma zajmować Rumunia, która zdaniem MFW też prześcignie Hiszpanię. Bułgaria zaś przegoni Grecję, która stanie się najbiedniejszym krajem Unii Europejskiej. Polska ma być jednym z trzech krajów notujących największy wzrost (36,7 proc.). Pozostałe to Rumunia (41,2 proc.) oraz Bułgaria (39,1 proc.)

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: MFW | prognoza | wzrost PKB | UE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »