Reklama

Polski alkohol podbija świat

Stany Zjednoczone i Francja to utrzymujące stały poziom zagraniczne rynki zbytu polskich napojów spirytusowych. Choć rynek nieco spowolnił, eksport polskich trunków nadal utrzymuje się na wysokim poziomie.

Przemysł spirytusowy stanowi ważną gałąź polskiej gospodarki, odpowiadając za ok. 93 000 miejsc pracy, blisko 10 mld zł wpływów budżetowych pochodzących z akcyzy i podatku VAT. Spory udział w tych zyskach ma eksport polskiego alkoholu. Trunki z naszego kraju są rozpoznawalne na całym świecie, a ich amatorów szukać trzeba nie tylko w Europie, ale także Meksyku, Wielkiej Brytanii czy Kanadzie. Jednak niezmiennie najbardziej zainteresowane polskimi trunkami są Stany Zjednoczone i Francja, które są ich największymi odbiorcami.

Pobierz: darmowy PIT 2012

Reklama

Na rynek francuski w 2011 r. trafiło ponad 60 proc. napojów wysłanych na rynek unijny. Warto jednak dodać, że Francja jest w dużej mierze reeksporterem sprowadzanych przez siebie produktów.

- Ważne kierunki eksportu napojów spirytusowych to także Węgry, Niemcy, Włochy, Bułgaria oraz Kanada - mówi Leszek Wiwała, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

Największy udział w eksporcie napojów spirytusowych, bo ponad 80 proc. ma wódka czysta. Drugą pozycję stanowią likiery i wódki smakowe, których udział systematycznie rośnie i obecnie wynosi ok. 18 proc. wartości eksportu napojów spirytusowych. Zagraniczne rynki zainteresowane są jednak nie tylko wódką.

Eksport rośnie w siłę

W latach 2008-2011 eksport napojów spirytusowych miał tendencję wzrostową. W 2011 r. wartość obrotów produktami sektora spirytusowego wyniosła 197,4 mln euro. Łącznie w 2011 roku polskie firmy wyeksportowały 53,5 mln litrów alkoholu, z czego trzy czwarte stanowiła wódka (40,3 mln). Głównym odbiorcą trunków procentowych były Stany Zjednoczone.

W roku ubiegłym eksport nieco spowolnił. W pierwszych czterech miesiącach 2012 roku wartość obrotów produktami sektora spirytusowego wyniosła 47,1 mln euro, czyli o 13,5 mln euro mniej niż w pierwszych miesiącach 2011 roku. Spadek ten wynika, według Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy, ze zbyt wysokich kosztów produkcji.

- Chociaż krajowi producenci wódki zawiedli się na Mistrzostwach Europy w piłce nożnej, to na szczęście, mimo trudnej sytuacji branży, udało się utrzymać tempo wzrostu eksportu napojów spirytusowych - komentuje Leszek Wiwała. Z danych ZPPPS wynika, że wartość obrotów produktami sektora spirytusowego w I kwartale 2012 roku wyniosła 4,5 mln euro w przypadku spirytusu i 42,6 mln w przypadku napojów spirytusowych. Zwiększył się eksport piwa. W I połowie ubiegłego roku, jak wynika z raportu przygotowanego przez Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych, wzrósł o 8,4 proc., do 43 mln euro.

Polacy piją mniej

Eksport rekompensuje producentom alkoholi zmiany nawyków alkoholowych Polaków. Według wstępnych zapowiedzi w ubiegłym roku sprzedano w Polsce 455 501 tys. 9-litrowych kartonów alkoholu. Do 2016 roku sprzedaż napojów procentowych ma spaść o 7,5 proc. i osiągnąć liczbę 421 248 tys. 9-litrowych kartonów.

Eksperci szacują, że Polacy zrezygnują głównie z picia piwa (spadek o prawie 9 proc.), przerzucą się natomiast na napoje spirytusowe i wino (wzrost odpowiednio o 0,7 proc. i 1,6 proc.). Spośród alkoholi mocnych Polacy coraz chętniej będą sięgali po whisky, której sprzedaż do 2016 r. wzrośnie o ponad połowę, a także po wódki smakowe - łączna dynamika tych alkoholi w okresie najbliższych 5 lat ma wynieść 20,2 proc..

- Ogólny spadek spożycia alkoholi przez Polaków jest obserwowany na przestrzeni wielu lat i jak widać, nie powinno się to w najbliższym czasie zmienić. Ten trend w Polsce jest zresztą fragmentem szerszego zjawiska, obserwowanego także w wielu innych europejskich krajach. Będziemy więc pili mniej, ale równocześnie inaczej - nieco spadnie spożycie czystej wódki, ale za to będą rosły aspiracyjne kategorie, jak wino i kolorowe mocne trunki. Jednocześnie alkoholem coraz bardziej popularnym będą napoje Ready To Drink. To produkt, który pojawił się na naszym rynku stosunkowo niedawno, ale grono jego konsumentów będzie systematycznie wzrastać, o czym świadczą prognozy dynamiki na poziomie 32 proc. od 2012 do 2016 roku - twierdzi Leszek Wiwała, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »