Polski przemysł odbił, ale wolniej od oczekiwań. GUS opublikował nowe dane
Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał dane dotyczące produkcji przemysłowej w styczniu. Większość analityków obstawiało wzrost o 3,1 proc. rok do roku, choć niektóre prognozy były jeszcze bardziej optymistyczne. Tymczasem, jak się okazało, produkcja przemysłowa w pierwszym miesiącu roku wzrosła o 1,6 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 2,3 proc
Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w styczniu produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 0,1 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu 2023 roku i o 0,2 proc. niższym w porównaniu z grudniem 2023 roku.
Przypomnijmy, że poprzednie dane (za grudzień 2023) dot. produkcji przemysłowej były mocno niepokojące. Styczniowe dane pokazują zatem odbicie, choć nie tak duże, jak tego oczekiwano.
GUS informował wówczas, że produkcja przemysłowa w grudniu 2023 r. obniżyła się w relacji rocznej o 3,9 proc. Natomiast w ujęciu miesięcznym doszło do jeszcze większego spadku, bo o 9,8 proc. (w grudniu mieliśmy niekorzystny układ kalendarza). Warto jednak wspomnieć, że grudniowe dane były i tak lepsze od przewidywań rynkowych (obstawiano nawet 5-proc. spadek produkcji licząc rok do roku).
Według wstępnych danych, w styczniu br., w stosunku do stycznia ub. roku, wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 16 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń - o 32,4 proc., w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 21,0 proc., pozostałego sprzętu transportowego - o 20,4 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 8,0 proc., artykułów spożywczych - o 5,9 proc., papieru i wyrobów z papieru - o 5,6 proc.
Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu ze styczniem ub. roku, wystąpił w 18 działach, m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych - o 26,2 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) - o 15,3 proc., w produkcji wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 9,2 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny - o 4,6 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 4,2 proc.
Wykres. Dynamika produkcji sprzedanej przemysłu według wybranych działów PKD (ceny stałe, poprzedni rok=100)
GUS opublikował we wtorek także dane dotyczące cen produkcji. W styczniu spadły one o 0,2 proc. w ujęciu miesięcznym i o 9 proc. w ujęciu rocznym. W grudniu był to spadek o odpowiednio 0,8 proc. i 6,9 proc. (korekta z 6,4 proc.).
"Produkcja przemysłowa według naszych prognoz rozpoczęła rok solidnym wzrostem o 4,1 proc. r/r - napisali we wtorek rano (jeszcze przed opublikowaniem dzisiejszych danych GUS) w swoim codziennym komentarzu analitycy PKO BP.
"Nasza prognoza plasuje się powyżej rynkowego konsensusu (mediana w ankiecie Parkietu na poziomie 3,1 proc. r/r). "Taki wynik będzie wypadkową dalszego wzrostu poziomu produkcji, korzystnego układu kalendarza i relatywnie niskiej bazy z ubiegłego roku" - wyjaśnili swoje oczekiwania eksperci PKO BP.