Powstanie nowa geotermia. Zaspokoi 40 proc. zapotrzebowania miasta na ciepło
Ponad 90 mln zł będzie kosztować inwestycja (wiercenie i budowa obiektu) w geotermię w wielkopolskim Turku. Właśnie podpisano umowę zgodnie z którą dofinansowanie na poziomie ponad 70 mln zł zapewni Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Co istotne, geotermia w Turku ma docelowo zaspokoić nawet 40 proc. miejskiego zapotrzebowania na ciepło.
Ciepłownia geotermalna budowana będzie w ramach projektu "Wykonanie odwiertu Turek GT-2, budowa ciepłowni geotermalnej oraz rurociągu pomiędzy odwiertem Turek GT-1 i odwiertem Turek GT-2".
W ramach przedsięwzięcia - poza ciepłownią, wywiercony zostanie otwór chłonny zatłaczający, o głębokości końcowej 2624,5 m, oraz powstanie rurociąg łączący otwór geotermalny produkcyjny z otworem chłonnym.
Wykonawcą ciepłowni będzie konsorcjum w składzie: Inżynieria Rzeszów SA (lider konsorcjum) i Energy Solution Sp. z o.o. (partner konsorcjum).
Ciepłownia geotermalna ma być gotowa do 31 grudnia 2025 roku.
Rozwój geotermii jako jednego z odnawialnych źródeł energii jest istotnym celem Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Poszerzenie zasobu opłacalnych w eksploatacji surowców energetycznych oraz intensyfikacja działań w zakresie poszukiwania, rozpoznawania i zagospodarowywania (eksploatacji) złóż wód geotermalnych oraz ciepła suchych skał, jest jednym z kierunków powstającej Polityki Surowcowej Państwa, która ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa surowcowego - tłumaczy resort klimatu i środowiska.
Dodajmy, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska opracowało "Wieloletni Program Rozwoju Wykorzystania Zasobów Geotermalnych w Polsce". To mapa drogowa rozwoju geotermii do 2040 roku, z perspektywą do 2050 roku.
W Polsce instalacje geotermalne dostarczające ciepło do systemu ciepłowniczego działają w ośmiu lokalizacjach: Mszczonów, Poddębice, Podhale, Pyrzyce, Stargard, Uniejów Toruń oraz od 2024 Koło. Obecnie łączna zainstalowana moc geotermalna systemów przekracza 100 MW.
Na terenie Polski występują naturalne baseny, wypełnione gorącymi wodami podziemnymi o zróżnicowanych temperaturach (wynoszą od kilkudziesięciu do ponad 90°C, a w skrajnych przypadkach osiągają sto kilkadziesiąt stopni co sprawia, że znajdują one zastosowanie w energetyce cieplnej).
***