Powstanie Rada ds. bezpieczeństwa strategicznego? Jest projekt posłów PiS
Odwołanie członków zarządów oraz rad nadzorczych wybranych, "strategicznych" spółek kontrolowanych przez państwo mogłoby nastąpić wyłącznie po uzyskaniu uprzedniej pozytywnej opinii "Rady do spraw bezpieczeństwa strategicznego" - wynika z projektu ustawy złożonego przez grupę posłów PiS.
PiS chce powołania Rady ds. bezpieczeństwa strategicznego, która wydawałaby opinie w sprawie odwołania członków organów nadzorczych oraz odwołania i zawieszenia w czynnościach członków organów zarządzających spółek PKN Orlen, PERN, PSE, Gaz-System i Polfa Tarchomin - wynika z projektu ustawy złożonego przez grupę posłów PiS. Rozwiązanie miałoby "zwiększyć stabilność składu rad nadzorczych i zarządów tych spółek".
Złożony w Sejmie projekt ustawy o zmianie ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami zakłada, że spółki PKN Orlen, PERN, PSE, Gaz-System i Polfa Tarchomin miałyby być uznane za spółki o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa i regionu.
Kadencja organów nadzorczych i organów zarządzających tych spółek miałaby być wspólna i trwać 5 lat, a odwołanie członków organów nadzorczych oraz odwołanie i zawieszenie w czynnościach członków organów zarządzających tych spółek mogłoby nastąpić wyłącznie po uzyskaniu uprzedniej pozytywnej opinii Rady do spraw bezpieczeństwa strategicznego.
Według projektu w skład Rady do spraw bezpieczeństwa strategicznego wchodzić ma 5 członków powoływanych przez Sejm (trzech członków), Senat (jeden członek) i Prezydenta (jeden członek). Kadencja członków Rady miałaby trwa 6 lat.
Z projektu wynika, że z dniem wejścia w życie tej ustawy wygasać miałyby mandaty członków organów nadzorczych i organów zarządzających tych spółek strategicznych, powołanych przed dniem wejścia w życie ustawy i z mocy prawa rozpoczynałaby się nowa, pięcioletnia kadencja.
Jak podano w uzasadnieniu projektu, celem projektowanych przepisów jest wprowadzenie rozwiązania gwarantującego "zwiększenie stabilności składu rad nadzorczych i zarządów spółek o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa i regionu".
"Projekt dotyczy spółek prowadzących kluczową dla ochrony porządku i bezpieczeństwa publicznego działalność w Polsce oraz regionie Europy Środkowo-Wschodniej w branży paliwowo-energetycznej i farmaceutycznej. Proponowane rozwiązania przewidują mechanizmy prewencyjnej ochrony interesów ww. spółek i ich akcjonariuszy, w tym także Skarbu Państwa, przed negatywnymi następstwami nieuzasadnionej utraty ciągłości sprawowania funkcji nadzorczych i zarządczych" - napisano.
Jak dodano, zwiększenie stabilności składu rad nadzorczych i zarządów spółek uznanych dla strategiczne dla bezpieczeństwa państwa i regionu uzasadnia możliwość ograniczenia wydatków związanych z wypłatą odpraw i odszkodowań. Według projektu, wypłata odprawy miałaby zostać zmniejszona do jednokrotności części stałej wynagrodzenia, natomiast wysokość odszkodowania do wartości 75 proc. wynagrodzenia miesięcznego podstawowego.
"Powyższe rozwiązania zapewnią możliwość budowania trwałej wartości spółek o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa, a jednocześnie wprowadzą zabezpieczenia przed możliwymi nadużyciami, tak aby mogły ono służyć przyszłym pokoleniom Polek i Polaków" - napisano w uzasadnieniu projektu.
***