Prognozy na 2023 r. Początek roku przyniesie spadki cen drobiu i jaj?

Analitycy Credit Agricole wskazali, że w ostatnich miesiącach doszło do nieznacznej korekty na rynku drobiu. Zdaniem ekspertów, głównymi czynnikami ryzyka dla tego rynku jest kształtowanie się cen energii oraz pasz, a także przebieg ptasiej grypy w obecnym sezonie w Europie. Producenci obawiają się również o spadki popytu.

Ceny drobiu odczują spadek popytu

Zdaniem analityków Credit Agricole czynnikiem oddziałującym w kierunku spadku cen skupu drobiu jest słabnący popyt będący efektem wysokich cen mięsa drobiowego i obniżającej się siły nabywczej konsumentów w Polsce. Spadek cen skupu drobiu ograniczany jest jednak przez utrzymującą się presję kosztową w branży drobiarskiej, która wymusza na producentach przerzucanie rosnących kosztów produkcji na kolejne odcinki łańcucha dostaw. Eksperci uważają jednak, że presja kosztowa będzie w kolejnych kwartałach stopniowo wygasać, tworząc przestrzeń do spadku cen skupu drobiu.

Reklama

W okresie I-IX 2022 r. wartość polskiego eksportu drobiu (mięsa, przetworów oraz drobiu żywego) zwiększyła się o 57,0 proc. r/r wobec wzrostu o 11,3 proc. w analogicznym okresie 2021 r., co było zarówno efektem wyższych cen uzyskiwanych przez eksporterów, jak również większego wolumenu sprzedaży.

Cena skupu drobiu tymczasem wyniosła w październiku 6,50 zł/kg (+52,9 proc. r/r), a cena pasz dla drobiu ukształtowała się na poziomie 2,33 zł/kg (+45,2 proc. r/r).

W rezultacie relacja cen żywiec/pasza wyniosła w październiku 2,78 wobec 2,64 przed rokiem, wskazując na poprawę opłacalności produkcji w ujęciu rocznym. Uwzględniając sytuację na światowym i krajowym rynku drobiu analitycy Credit Agricole prognozują, że cena skupu drobiu na koniec 2022 r. wyniesie ok. 6,20 zł/kg oraz ok. 5,50 zł/kg na koniec 2023 r.

Co z cenami jaj?

W ostatnich miesiącach doszło do bardzo silnego wzrostu cen jaj. Jaja na rynku gwałtownie drożeją w związku z ograniczeniem pogłowia kur na świecie. O 75 proc. zdrożały jaja w transakcjach hurtowych od września do połowy grudnia br. - podała  Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz (KIPDiP). Zdaniem ekspertów, odnotowany w III kw. br. spadek cen jaj był przejściowy. W kierunku wzrostu cen oddziałuje obecnie obniżona podaż jaj, a także wysoka presja kosztowa, z jaką zmagają się obecnie producenci.

Analitycy Credit Agricole prognozują w najbliższych miesiącach korekty cen, niemniej uważamy, że będą kształtowały się one w trendzie wzrostowym.

W okresie I-IX 2022 r. wartość polskiego eksportu jaj zwiększyła się o 79,9 proc. r/r wobec spadku o 14,6 proc. w analogicznym okresie 2021 r., co było efektem zarówno wyższych cen uzyskiwanych przez eksporterów jak i wyższego wolumenu sprzedaży. Cena skupu jaj klasy M w październiku wyniosła 64,06 zł/100 sztuk (+73,1 proc. r/r), a cena pasz dla niosek ukształtowała się na poziomie 2,00 zł/kg (+39,6 proc. r/r).

W konsekwencji w październiku relacja cen 100 jaj/pasza wyniosła 32,20 wobec 25,96 przed rokiem, wskazując na silną poprawę opłacalności produkcji jaj w ujęciu rocznym.  Uwzględniając perspektywy sytuacji na unijnym oraz krajowym rynku jaj analitycy Credit Agricilwe prognozują, że cena skupu jaj klasy M na koniec 2022 r. wyniesie ok. 55 zł/100 sztuk oraz ok. 50 zł/100 sztuk na koniec 2023 r.

Głównymi czynnikami ryzyka dla naszego scenariusza cen drobiu i jaj jest kształtowanie się cen energii oraz pasz, a także przebieg ptasiej grypy w obecnym sezonie w Europie.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Ceny będą nadal rosnąć?

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w jeszcze w wakacje 2022 roku za jajka płaciliśmy o 18,3 proc. więcej niż w lipcu 2021 roku.

Według danych Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na początku grudnia br. średnie ceny zakupu jaj spożywczych płacone przez podmioty handlu detalicznego dla jaj klasy M (średnie), dla 100 sztuk, wynosiły: dla jaj klatkowych - 70,2 zł; ściółkowych - 74,5 zł; z wolnego wybiegu - 84,6 zł; dla ekologicznych - 88,9 zł.

Obecnie to, ile płacimy za jajka, jest zróżnicowane. Średnio za te kurze liczą sobie od 80 groszy do 1 zł za sztukę na straganach, podobnie jest w marketach. Na niektórych bazarkach widać też jaja z wolnego wybiegu są już po 1,2 zł, a nawet 1,5 zł w większych miastach.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: Mięso drobiowe | drób | ceny jaj | jaja | polska żywność | prognozy na 2023
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »