PSL i UP uzgodniły projekt zmian w RPP

Powiększenie składu Rady Polityki Pieniężnej z 9 do 15 członków i zmiana celu działalności Narodowego Banku Polskiego - takie dwa elementy zawiera projekt nowelizacji ustawy o NBP uzgodniony przez PSL i Unię Pracy. Projekt nie budzi jednak entuzjazmu SLD. Nie wiadomo więc, czy w ogóle ujrzy on światło dzienne.

Powiększenie składu Rady Polityki Pieniężnej z 9 do 15 członków i zmiana celu działalności Narodowego Banku Polskiego - takie dwa elementy zawiera projekt  nowelizacji ustawy o NBP uzgodniony przez PSL i Unię Pracy. Projekt nie budzi jednak entuzjazmu SLD. Nie wiadomo więc, czy w ogóle ujrzy on światło dzienne.

"Jesteśmy po rozmowach z PSL i można śmiało stwierdzić, że nasze stanowiska są zbieżne. Czekamy na stanowisko SLD" - powiedział szef klubu Unii Pracy Janusz Lisak. Sojusz Lewicy Demokratycznej, który nie jest zachwycony pomysłami swoich koalicyjnych partnerów, na razie nie jeszcze wypowiedział się oficjalnie w tej sprawie. Gdyby projekt nowelizacji ustawy trafił jednak do Sejmu, to na pewno uzyskałby poparcie Samoobrony i Ligi Polskich Rodzin, które już wcześniej deklarowały chęć wprowadzenia zmian w ustawie o NBP.

Uzgodniony przez PSL i UP projekt, poza określeniem liczby członków RPP, zakłada, że podstawowym celem działalności NBP będzie "dbanie o wartość polskiego pieniądza". "W realizacji tego celu NBP wspiera rozwój działalności gospodarczej oraz walkę z bezrobociem" - głosi kompromisowy projekt. Pozostałe propozycje z pierwotnego projektu przygotowanego przez PSL nie znalazły się w wersji uzgodnionej przez dwa kluby. Rada Polityki Pieniężnej składa się teraz z 9 członków i przewodniczącego, którym jest prezes NBP.

Reklama

Ostatnimi propozycjami koalicji rządzącej a szczególnie pomysłami ograniczenia wpływów Rady Polityki Pieniężnej zaniepokojony jest Jan Nowak Jeziorański. Gość porannych "Faktów" uważa, że ataki na Radę i NBP to katastrofa: "Niezależność Banku Centralnego jest światowym kanonem" - podkreśla Jeziorański. Liczy on na to, że prezydent nie dopuści do ewentualnego zatwierdzenia kontrowersyjnego projektu. Aleksander Kwaśniewski kilka razy dawał już do zrozumienia, że nie dopuści do ograniczenia niezależności Narodowego Banku Centralnego i Rady Polityki Pieniężnej.

RMF FM
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »