Rada Polityki Pieniężnej wraca do dwudniowych posiedzeń

W 2023 r. Rada Polityki Pieniężnej wraca do trybu pracy sprzed pandemii - od stycznia posiedzenia ponownie będą trwać dwa dni. Od marca 2020 roku były one jednodniowe ze względu na sanitarnych. Decyzja w sprawie stóp procentowych spodziewana jest w środę.

We wtorek zbiera się Rada Polityki Pieniężnej. Będzie to pierwsze posiedzenie RPP w 2023 roku i pierwsze od marca 2020 roku obrady, które potrwa dwa dni.

Dwudniowe posiedzenia RPP były standardem przed wybuchem pandemii. Jednak od marca 2020 r. posiedzenia są jednodniowe, co - jak tłumaczyli członkowie RPP, w tym prezes Adam Glapiński - wynikało z właśnie z ograniczeń pandemicznych.

Uczestnicy rynku liczą, że dzięki wydłużeniu posiedzeń RPP skróci się czas oczekiwania na decyzję Rady. W listopadzie i grudniu 2022 r. decyzje RPP komunikowane były ok. godz. 18.

Reklama

Warto dodać, że pierwsze posiedzenie RPP w marcu 2020 r. było jeszcze dwudniowe, dopiero kolejne, zwołane na 17 marca, było już jednodniowe. Potem już wszystkie kolejne posiedzenia - aż do końca 2022 r. - były jednodniowe.

Otwartym pozostaje pytanie, czy powrót do dwudniowych posiedzeń RPP oznacza też powrót do przedpandemicznego harmonogramu konferencji prasowych po obradach RPP. Przed marcem 2020 r. konferencje odbywały się o godz. 16:00 w dniu publikacji decyzji RPP. W 2021 r. i 2022 r., gdy posiedzenia decyzyjne były jednodniowe, konferencje prezesa NBP zwoływane były dzień po ogłoszeniu decyzji RPP. NBP na razie nie opublikował zapowiedzi.

W środę decyzja ws. stóp procentowych

Zdaniem ekonomistów, RPP nie podejmie decyzji o zmianie stóp procentowych. RPP nie zdecydowała się na zmianę stóp procentowych w żadnym z trzech ostatnich miesięcy 2022 r. Ostatnia zmiana nastąpiła we wrześniu - była to 11 podwyżka z rzędu. Cykl zaczął się w październiku 2021 i od tamtego miesiąca RPP praktycznie co miesiąc (z wyjątkiem sierpnia 2022 r., kiedy ze względy na okres urlopowy rada się nie zebrała) podnosiła stopy. W rezultacie główna stopa NBP, czyli stopa referencyjna, wzrosła z 0,1 proc. do 6,75 proc. obecnie.

Stopy procentowe - co mówią członkowie RPP?

Ostatnie wypowiedzi członków RPP sygnalizują utrzymanie stopy referencyjnej na obecnym poziomie 6,75 proc. przez dłuższy okres.

Gabriela Masłowska powiedziała w grudniu PAP Biznes, że jej scenariuszem bazowym w polityce RPP wydaje się być stabilizacja stóp przez kilkanaście miesięcy. Z kolei Henryk Wnorowski wskazał, że w 2023 r. pojawią się przesłanki do dyskusji na temat obniżek stóp procentowych, natomiast przesłanek do samych obniżek raczej nie należy się spodziewać. Według Cezarego Kochalskiego (wypowiedź z połowy grudnia) w świetle obecnych danych poziom stóp procentowych jest adekwatny.

Prezes NBP Adam Glapiński na konferencji po grudniowym posiedzeniu ocenił, że obecny poziom stóp RPP uważa za optymalny, ale nadal jasno nie deklaruje końca cyklu podwyżek. Zaznaczył, że choć rynki spodziewają się obniżki stóp procentowych w Polsce w IV kw. 2023 r., to NBP tego nie zapowiada.

Z kolei "jastrzębie" skrzydło RPP nie składa broni i konsekwentnie domaga się dalszych podwyżek stóp. Według Przemysława Litwiniuka (wypowiedź z grudnia), wskazane byłoby większe zacieśnienie polityki pieniężnej.

Z opublikowanych w połowie grudnia wynikach głosowań z listopadowego posiedzenia RPP wynika, że Joanna Tyrowicz drugi miesiąc z rzędu złożyła (bezskutecznie) wniosek o podwyżkę stóp o 100 pb. Na tym samym posiedzeniu, również drugi raz z rzędu, RPP nie przyjęła wniosku Joanny Tyrowicz, Przemysława Litwiniuka i Ludwika Koteckiego o podwyżkę o 50 pb.

Oprac. APG

Zobacz również:

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Rada Polityki Pieniężnej | stopy procentowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »