Rafał Woś: Rympał do kwadratu

Zastosowane przez nową władze metody przejmowania spółek skarbu państwa niczego nie odbudują. Przeciwnie - jeszcze bardziej niszczą i demolują kulturę zarządzania własnością publiczną w Polsce.

Pamiętam, jak jakieś siedem lat temu pisałem teksty zaczynające się mniej więcej tak: "nie kwestionuję prawa nowej politycznej większości do realizowania swojej polityki właścicielskiej w sektorze publicznym i przedsiębiorstwach z udziałem skarbu państwa. W cywilizowanym kraju musi się to jednak odbywać przy zachowaniu jasnych i czytelnych reguł. Inaczej ten kraj trudno nazwać cywilizowanym".

Przypominają mi się tamte fakty - w sposób oczywisty - teraz po przedświątecznym siłowym rozwiązaniu zastosowanym przez nową parlamentarną większość wobec mediów publicznych. I tamten argument pozostaje nadal w mocy. Wybrzmiał choćby w oświadczeniu Piotra Dudy - przewodniczącego największego związku zawodowego w Polsce czyli "Solidarności" - który napisał mnie więcej dokładnie to samo. Parafrazując: nie kwestionujemy prawa nowej politycznej większości do realizowania swojej polityki właścicielskiej. ALE w cywilizowanym kraju musi się to odbywać przy zachowaniu reguł. Inaczej ten kraj trudno nazwać cywilizowanym.

Reklama

Czytaj także: Przejęcie to dopiero początek. Idą wielkie zmiany w mediach publicznych

Mam nawet wrażenie, że w porównaniu z tym, co było osiem lat temu, dziś jest nawet gorzej. Wtedy zarzuty wobec ówczesnej - PiS-owskiej - władzy dotyczyły sposobu prowadzenia polityki kadrowej w wielu spółkach skarbu. W tym w mediach. Chodziło o pozbywanie się ludzi uznawanych za politycznych nominatów władzy jeszcze poprzedniej (czyli platformerskiej) albo ocenianych jako nie dość pewnych i zaufanych. Wszystko to jednak odbywało się - by tak rzec - o szczebel niżej. Już na poziomie zakładów pracy. Prezesi wymieniali dyrektorów, dyrektorzy kierowników, kierownicy składy zespołów. I tak dalej. W wielu przypadkach odbywało się to przy naruszeniu praw pracowniczych oraz dobrego smaku i wielu z nas - w tym niżej podpisany - wielokrotnie zwracało na to uwagę. W wielu przypadkach - na szczęście - tamta władza cofała się pod naporem krytyki ze strony opinii publicznej czy związków zawodowych.

"Własność publiczna w gospodarce jest nam potrzebna"

Teraz mamy trochę inną sytuację. O tyle gorszą, że zaczynamy już na najwyższym szczeblu. Po roku 2015 prezesi kontrolowanych przez niePiS spółek byli odwoływani w sposób - mniej lub bardziej - gwałtowny. Ale jednak bez stosowania przemocy, kruczków prawnych (z wyjątkiem sądów, ale to inna historia) czy siły fizycznej. Zmiany były też - mimo wszystko - bardziej rozłożone w czasie. Nie było tak, że już tydzień po przejęciu władzy przez PiS mieliśmy prowadzone z udziałem policji starcia o spółki skarbu.

Wygląda niestety na to, że na przykładzie Polski sprawdza się teraz stara zasada o tym, że przemoc rodzi przemoc. PiS idąc w wielu dziedzinach na - jak to się mówiło - "rympał" przygotowywał już grunt pod "rympał do kwadratu" w wykonaniu dzisiejszych "antyPiSowców". Ci z kolei - wedle wszelkiego prawdopodobieństwa - mogą liczyć na to, że ich obecny "rympał" zostanie za lat parę (gdy zmieni się władza) podniesiony do sześcianu albo i do potęgi czwartej.

Przykro na to patrzeć również dlatego, że nasi politycy - obecnie w osobach ministrów Sienkiewicza i Bodnara - niszczą i demolują kulturę zarządzania w sektorze publicznym. Na dodatek robiąc to mają usta pełne frazesów o "uzdrowieniu" i "sanacji". Jest to tym smutniejsze, że własność publiczna w gospodarce jest nam potrzebna. Bo rynek sam dobrobytu i sprawiedliwości społecznej nie wygeneruje. Nie da nam ani medialnego pluralizmu ani nie zabezpieczy nas przed kryzysami kapitalizmu. Bez sektora publicznego będzie po prostu gorzej. I to niezależnie od tego, czy rządzić nami będą ci czy może tamci. 

Rafał Woś

Autor felietonu wyraża własne opinie.

Śródtytuły pochodzą od redakcji 

Felietony Interia.pl Biznes
Dowiedz się więcej na temat: media | media publiczne | spółki skarbu państwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »