RPP odrzuca wnioski o podwyżki stóp. W maju zrobiła to ponownie

W maju Rada Polityki Pieniężnej (RPP) odrzuciła kolejne wnioski o podwyżki stóp procentowych. Za podwyżką o 100 punktów bazowych głosowała jedynie Joanna Tyrowicz. Podwyżki o 25 pkt. bazowych poparło trzech członków RPP, jednak i ten wniosek przepadł z powodu braku większości.

W maju Rada Polityki Pieniężnej (RPP) ponownie odrzuciła wnioski o podwyżkę stóp o 100 pb. i 25 pb. - podał Narodowy Bank Polski w czwartkowym komunikacie. Za wnioskiem o podwyżkę o 100 pb. głosowała jedynie Joanna Tyrowicz, a wniosek o podwyżkę o 25 pb. poparli Ludwik Kotecki, Przemysław Litwiniuk oraz Joanna Tyrowicz.

Tyrowicz bezskutecznie składała wnioski o podwyżkę stóp o 100 pb. na każdym posiedzeniu Rady od października ub.r., przy braku poparcia pozostałych członków RPP.

Reklama

W poprzednich miesiącach Litwiniuk i Kotecki również bezskutecznie wnioskowali o podwyżkę stóp o 25 pb.

Joanna Tyrowicz, Przemysław Litwiniuk i Ludwik Kotecki weszli w skład Rady Polityki Pieniężnej w styczniu 2022 roku. Ich kandydatury przegłosował Senat, w którym większość mają partie opozycyjne. 

RPP od wielu miesięcy pozostaje nieugięta - stopy bez zmian

W maju RPP utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie, w tym referencyjną 6,75 proc.

Joanna Tyrowicz została członkiem RPP z nominacji grupy senatorów z Koalicji Obywatelskiej, PPS, PSL i Polski 2050 oraz niezależnych. Głośne były jej uwagi i krytyka utrudnionego (jej zdaniem) dostępu do NBP i możliwości konsultacji z ekspertami banku w sprawie polityki pieniężnej. W ubiegłym roku grupa członków RPP, na czele z prezesem NBP Adamem Glapińskim, odniosła się krytycznie do wypowiedzi Joanny Tyrowicz, sugerując nawet łamanie przez nią prawa.

W skład Rady Polityki Pieniężnej wchodzi 9 członków, powoływanych po trzech przez Sejm, Senat i prezydenta RP oraz jej przewodniczący, którym jest aktualny prezes Narodowego Banku Polskiego. Podstawowym zadaniem Rady Polityki Pieniężnej jest dbanie o stabilność polskiego pieniądza, m.in. poprzez przeciwdziałanie inflacji.

***

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »