Rynek pozytywnie odpowiada na dobre decyzje

Jak zilustrować przewidywalność i konsekwencję - to pytanie, które zadawali sobie wczoraj w kontekście kolejnej redukcji stóp przez Radę Polityki Pieniężnej

Jak zilustrować przewidywalność i konsekwencję - to pytanie, które zadawali sobie wczoraj w kontekście kolejnej redukcji stóp przez Radę Polityki Pieniężnej

Co napisać, by znów nie pisać tego samego - to pytanie zadawałem sobie sam. W obu przypadkach stanęło na nożyczkach.

Okazuje się, że nożyce mają istotną pozycję w polskich realiach gospodarczych. Jednak w różnych kontekstach - jedni wykorzystują je do cięcia (np. stóp procentowych), inni do straszenia (np. podatników).

I jedni, i drudzy robią to, co uważają za najbardziej zasadne. Z tym że rynek jest nieugięty - pozytywnie odpowiada na dobre decyzje, złe zaś kontestuje.

Cały ten (może i przydługi) wstęp służyć ma wykazaniu po raz kolejny, że polska gospodarka potrzebuje przede wszystkim stabilizacji. Czy RPP we właściwym tempie obcina stopy i czy niewielkie redukcje są dobre - to pytania zastępcze i tyleż słuszne, co teoretyczne.

Reklama

Najważniejsze jest to, że wszyscy dokładnie wiedzą, co rada zrobi. Dlatego, że RPP kieruje się jasnymi i powszechnie znanymi kryteriami. Nie ma tu miejsca na niespodzianki, bez względu na to, czy miłe, czy nie. A skutki decyzji rady są właściwe - oprocentowanie spada, bo pozwala na to niska inflacja i konwergencja naszych rynków z Unią Europejską.

Przy tym kolejne redukcje nie wywołują żadnych szoków na rynkach finansowych. Czyż nie jest to sytuacja idealna wręcz do prowadzenia biznesu?

W tym miejscu oczywiście powinienem wskazać tych, którzy mają strategię odmienną. Tylko co to zmieni? Czy nagle okaże się, że władze fiskalne w Polsce też mogą być przewidywalne. Że są w stanie podejmować decyzje bez wywoływania paniki na rynku?

Że mają jasno określone i powszechnie znane cele, które konsekwentnie realizują? Obawiam się, że nie. Że standardy sprawowania władzy fiskalnej w naszym kraju są, jakie są, i nikt nie ma ochoty czy premedytacji, by to zmienić. Bez względu na to, kto, co, i jak dużo na ten temat napisze.

Puls Biznesu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »