Rząd zapowiedział program wsparcia dla przedsiębiorstw energochłonnych

Rząd chce wesprzeć sektory energochłonne w związku ze wzrostem cen energii i trudnościami w dostawach surowców. Na dotacje z Ministerstwa Rozwoluje i Technologii będą mogły liczyć m.in. branża hutnicza i azotowa. Zmiany zapowiedział minister Waldemar Buda.

Program ma zmniejszać ciężar kosztów cen energii i gazu. Uruchomimy nabór wniosków za kilka-, kilkanaście dni - powiedział w czwartek Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii. Jak dodał: Nabór wniosków będzie prowadzić narodowy fundusz ochrony środowiska.

Resort szacuje, że pomoc może objąć ok. 1000 podmiotów. 

- Mniej więcej za kilka-kilkanaście dni Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) jako operator programu na swojej stronie udostępni informację o rozpoczęciu naboru. W przeciągu 14 dni te związki będą rozpatrzone, a Ministerstwo Rozwoju dokona przelewów - stwierdził Waldemar Buda. 

Reklama

Rząd chce walczyć z patodeweloperką

Minister Waldemar Buda podczas konferencji przytoczył także inny projekt, który ujrzał światło dzienne w środę. Dotyczy on walki z tzw. patodeweloperką.

Rząd zamierza zakazać tworzenia tzw. mikrokawalerkek. Zdarzają się przypadki, w których lokale użytkowe są sprzedawane jako np. lokale inwestycyjne i wykorzystywane jak mieszkania. Po zmianie minimalna powierzchnia lokalu użytkowego w nowym budynku będzie musiała wynosić 25 m2 (tyle, ile minimalna powierzchnia mieszkania). 

Mniejsze lokale użytkowe będą mogły być lokalizowane na poziomie parteru budynku, z bezpośrednim dostępem z ulicy. W przypadku potrzeby wydzielenia lokali o mniejszej powierzchni np. na innych kondygnacjach, będzie można skorzystać z odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych (wniosek organu administracji budowlanej do ministra).

Zgodnie z nowymi wytycznymi balkony na odrębnej płycie balkonowej będą musiały dzielić minimum 4 metry, a w przypadku mniejszej odległości lub balkonów na jednej płycie, konieczne będzie stosowanie przegród o odpowiedniej grubości i wysokości. 

Mieszkania będą musiały też spełniać wyższe standardy nasłonecznienia. Jak zapewnia resort trwają też prace nad uszczegółowieniem kwestii wyglądu plac zabaw, jego powierzchni i wyposażenia. Zapowiedziano również walkę z wszechogarniającą "betonozą". Rozwiązaniem ma być konieczność zapewniania na placach i skwerach publicznych co najmniej 20 proc. terenu biologicznie czynnego.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Waldemar Buda | energetyka | ceny energii
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »