Rzecznik TSUE: Polska naruszyła prawo Unii, dziś porozumienie w Pradze?
Przedłużając o sześć lat termin obowiązywania koncesji na wydobywanie węgla brunatnego w kopalni Turów bez przeprowadzania oceny oddziaływania na środowiska Polska naruszyła prawo Unii – ocenia rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) Priit Pikamäe w swojej opinii. Tymczasem rzecznik czeskiego rządu potwierdził, że doszło do porozumienia między Polską a Czechami w sprawie kopalni Turów i na godz. 13 zaplanowano konferencję prasową szefów rządów Polski i Czech w Pradze.
Informuje on, że w przypadku kopalni mających powierzchnię porównywalną do powierzchni kopalni Turów istnieje, ze względu na sam ich charakter, prawdopodobieństwo spowodowania znaczących skutków w środowisku i muszą one bezwzględnie podlegać ocenie ich oddziaływania na środowisko.
Dodaje, że wymóg przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko ma zastosowanie nie tylko wówczas, gdy należy wydać zezwolenie pierwotne. - Wynika stąd, że jednokrotne przedłużenie terminu obowiązywania koncesji na prowadzenie działalności wydobywczej o sześć lat stanowi przedsięwzięcie, które wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko - informuje.