Rzeczywistość jak Science fiction? Trendy technologiczne 2022
Internet zachowań, low code, dalszy rozwój AI, cyfrowe bliźniaki - to jedne z top trendów, które zdaniem ekspertów dynamicznie rozwijać się będą w najbliższych latach. Co będzie później? NFT, generatywna sztuczna inteligencja, komponowalne sieci - te nazwy mogą brzmieć jak rekwizyty z filmów sci-fi, ale już niebawem to właśnie one ukształtują technologiczny krajobraz współczesnego świata. Organizatorzy Infoshare 2021 przygotowali przegląd trendów technologicznych, które wpłyną na naszą rzeczywistość już w najbliższych kilkunastu miesiącach.
Zdaniem Petera Diamandisa, przedsiębiorcy i futurologa w następnej dekadzie będziemy świadkami większego postępu niż w ciągu ostatnich 100 lat i odkryjemy na nowo niemal każdą branżę. Założyciel fundacji XPrize oraz współzałożyciel Singularity University w wywiadzie dla The Guardian związanym z jego najnowszą książką, podkreśla że przyszłość nadejdzie szybciej niż nam się wydaje i tempo innowacji będzie szybsze niż obecnie. Jakie punkty na mapie technologii przyspieszają najbardziej?
W 2014 roku, ówczesny prezes IEEE Computer Society Dejan Milojicic wraz z zespołem zbadali krajobraz technologii i zidentyfikowali 23 technologie, które miały mieć największy wpływ na świat do 2022 roku. Wśród nich znalazły się:
● Kwestie przekrojowe dotyczące bezpieczeństwa
● Otwarty ruch własności intelektualnej
● Zrównoważony rozwój
● Masowe otwarte kursy online (MOOCs)
● Quantum computing
● Nanotechnologia
● Układy scalone 3d
● Pamięć uniwersalna
● Procesor wielordzeniowy
● Fotonika
● Sieć i łączność
● Software-defined networks
● High-performance computing
● Cloud computing
● Internet rzeczy (IoT)
● Naturalne interfejsy użytkownika
● Druk 3d
● Analityka big data
● Uczenie maszynowe i inteligentne systemy
● Wizja komputerowa i rozpoznawanie wzorców
● Life science
● Biologia obliczeniowa i bioinformatyka
● Robotyka medyczna
Większość prognoz ekspertów okazała się trafna. Dziś wiele wskazywanych przez nich trendów, np. Big Data, IoT, czy MooCs rozwija się dynamicznie i nic nie zapowiada się, by to tempo miało przyhamować.
Internet of Behavior, rozproszona chmura, inżynieria AI, siatka bezpieczeństwa cybernetycznego to jedne z najważniejszych trendów, które wskazała wiodąca firma analityczna Gartner w swoim raporcie Gartner Top Strategic Technology Trends for 2021 z prognozami na aktualny rok i najbliższą przyszłość.
Szczególnie interesujący jest temat Internet of Behaviors, który skupia się na wykorzystywaniu danych do zmian zachowań. Wraz z rozwojem technologii gromadzących dane w zakresie świata cyfrowego i fizycznego uzyskane dzięki nim informacje mogą być wykorzystywane do wpływania na zachowania poprzez pętle sprzężenia zwrotnego. Internet Zachowań działa już prężnie. Przykładem są choćby Facebook i Google, które wykorzystują dane behawioralne użytkowników do targetowania reklam.
Gartner zwraca również uwagę na dynamiczny rozwój platform niskokodowych (low-code development), czyli oprogramowania umożliwiającego budowę aplikacji w sposób wizualny bez użycia języków programowania. Firma przewiduje, że do końca tego roku rynek tych technologii wzrośnie o 23 proc., a do 2024 roku 65 proc. stworzonych aplikacji będzie niskokodowa.
Z kolei według portalu FinancesOnline.com jednym z takich trendów są również cyfrowe bliźniaki (digital twins), czyli wirtualny model produktu, usługi lub procesu biznesowego, który oferuje szeroki wachlarz możliwości, np. w połączeniu z technologiami AR/VR. Przewiduje się, że do 2022 roku 70 proc. producentów będzie używać cyfrowych bliźniaków do przeprowadzania ocen scenariuszy i symulacji procesów.
Technologia jest katalizatorem transformacji wielu branż. Zdaniem Gartner wiodące firmy będą wykorzystywały innowacyjne technologie, by budować zaufanie i znajdować nowe możliwości rozwoju w czasach ciągłych zmian i niepewności gospodarczej. Inżynieria zaufania, przyspieszony wzrost i kształtowanie zmian to trzy nadrzędne trendy wskazane w najnowszej odsłonie publikacji Hype Cycle for Emerging Technologies, 2021. Skłonią one organizacje do eksploracji nowych technologii, takich jak niewymienialne tokeny (NFT), suwerenna chmura, struktura danych, generatywna sztuczna inteligencja i komponowalne sieci, które być może pozwolą na zapewnienie sobie przewagi konkurencyjnej.
Hype Cycle for Emerging Technologies przedstawia wnioski z obserwacji ponad 1500 technologii i wyróżnia te, które są obiecujące w zapewnieniu wysokiego stopnia przewagi konkurencyjnej w ciągu następnych 5-10 lat. Niektóre z nich już nabierają rozpędu. Przykładem mogą być NFT i obrót nimi, który przeżywa obecnie boom, podobnie jak AI, w tym generatywna sztuczna inteligencja, która może przyspieszyć innowacje w wielu branżach. Gartner prognozuje, że do 2025 r. ponad 30 proc. nowych leków będzie systematycznie odkrywane przy użyciu generative AI.
Jak wykorzystać trendy w biznesIE? Jak dbać o etykę i bezpieczeństwo w technologicznej rewolucji? Jak przygotować się na przyszłość? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie już 14 i 15 października w Gdańsku i online, podczas Infoshare - największej konferencji technologicznej w Europie Środkowo-Wschodniej. W tym roku wydarzenie powraca do formy stacjonarnej.
Na scenach wystąpią zagraniczni i krajowi eksperci, przedstawiciele startupów, świata nauki i czołowych firm technologicznych. Wśród nich: Erika Cheung - Executive Director organizacji Ethics in Entrepreneurship i sygnalistka Theranosa, David Polgar - pionier etyki w technologii i założyciel organizacji All Tech Is Human, Vitaly Friedman - współzałożyciel Smashing Magazine oraz Piotr Konieczny - ekspert ds. bezpieczeństwa i założyciel Niebezpiecznik.pl.
Więcej informacji na stronie Infosher.pl
___
Infoshare 2021 - festiwal społeczności napędzanej technologią!
Infoshare 2021 - największa konferencja technologiczna w CEE, tworząca ekosystem, w którym nowe technologie łączą się z biznesem. Konferencja odbędzie się w dniach 14-15 października w Gdańsku. Co roku uczestniczą w niej tysiące uczestników. Wśród nich startupy, inwestorzy, przedstawiciele korporacji, programiści i marketerzy. Tegoroczna edycja to 5 scen tematycznych, kilkuset czołowych prelegentów z całego świata, blisko 200 wystąpień i warsztatów.
Zuzanna Zaręba