Samorządowy Kongres Finansowy w Sopocie - o przyszłości miast i gmin w Polsce

W dniach 3-4 kwietnia w Sopocie spotkają się przedstawiciele rządu, samorządów, biznesu oraz nauki. W programie III Samorządowego Kongresu Finansowego znalazło się trzydzieści sesji, warsztaty oraz prezentacje w ramach Sceny Dobrych Praktyk. Nie zabraknie także głosu młodego pokolenia reprezentowanego przez przedstawicieli Młodzieżowych Rad Miasta. Patronami medialnymi wydarzenia jest Polsat News, Interia i Zielona Interia.

Materiał prasowy: Samorządowy Kongres Finansowy

Finansowanie inwestycji samorządowych to jeden z głównych tematów sesji zaplanowanych w ramach kongresu. W obliczu inflacji oraz niepewności związanej z dochodami własnymi, strategie rozwoju miast i gmin stoją pod znakiem zapytania. Odpowiedzi na te wyzwania oraz pytanie jak odzyskać potencjał inwestycyjny szukać będą uczestnicy sesji plenarnej "Finansowanie inwestycji samorządowych", której gospodarzem jest Bank Gospodarstwa Krajowego. W rozmowie wezmą udział Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Leszek Bonna, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego.

Reklama

 - Sytuacja finansowa samorządów jest coraz bardziej niepewna, zwłaszcza przy obecnej wysokiej inflacji. Zaczyna brakować środków na bieżące potrzeby związane np. z funkcjonowaniem szkół, przedszkoli, remontami dróg lokalnych, czy oświetleniem miast. W związku z tym coraz trudniej wygospodarować środki na inwestycje i dalszy rozwój regionu. W tej sytuacji niezbędne staje się wprowadzenie zasad, które umożliwią stabilizację dochodów własnych samorządów, na przykład poprzez ich udział w podatku dochodowym VAT - mówi Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

Zielona transformacja polskich miast

Nie zabraknie także debat poświęconych kwestiom zmian klimatu, dekarbonizacji i samowystarczalności energetycznej. Pora zacząć rozmawiać o zrównoważonym rozwoju nie na poziomie idei, ale planów, które wymagają bardzo dużych nakładów finansowych. Ważnym partnerem dla jednostek samorządu terytorialnego są przedsiębiorcy, którzy mają w tym zakresie duże doświadczenie i gotowe usługi. Oto kilka sesji poświęconych zacieśnianiu współpracy między samorządem, a otoczeniem instytucjonalnym oraz ekonomicznym:

  •        Biznes i samorząd wspólnie na rzecz poprawy jakości powietrza 
  •        Finansowe aspekty organizacji Stref Czystego Transportu
  •        Zielona i cyfrowa transformacja z perspektywy małych i dużych samorządów 
  •        Finasowanie zrównoważonego rozwoju lokalnego 
  •        Rozwój społeczności energetycznych i klastrów energii 
  •        Tania, czysta i stabilna energia. Nowe, zielone paliwo przyszłości. Czy to możliwe?

Dobre praktyki i spojrzenie w przyszłość

Ważnym punktem programu wydarzeń realizowanych w ramach Local Trends jest Scena Dobrych Praktyk. To tu prezentowane będą przykłady udanych projektów i modele gotowe do wykorzystania w innych samorządach. Nowością będzie z kolei cykl sesji, których gospodarzem jest Forum Młodych - Młodzieżowa Rada Miasta Sopotu. Do udziału zaproszeni zostali radni z różnych miast Polski. Poruszone zostaną między innymi kwestie transportu regionalnego, planowania budżetu i samodzielności finansowej  czy samej współpracy samorządowców z młodymi radnymi.

Materiał prasowy: Samorządowy Kongres Finansowy

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »