Segregacja śmieci - jak może być mniej uciążliwa?

Segregacja śmieci dotyczy każdego z nas. Nowa ustawa nakłada na nas nowe obowiązki, które mają w efekcie służyć ochronie środowiska. Czy segregowanie śmieci musi być trudne i uciążliwe? Nic bardziej mylnego. Wystarczy tylko kilka prostych sztuczek, aby ułatwić sobie to zadanie i nie traktować go jak przykry obowiązek.

Segregacja odpadów nie jest ekstrawagancją, to obowiązek!

Włączając segregację odpadów do stałych obowiązków domowych możemy przyczynić się do zmniejszenia ilości śmieci na wysypiskach i zwiększenia materiałów poddawanych recyklingowi. Wystarczy tylko być konsekwentnym i wrzucać poszczególne odpady do pojemników w odpowiednich kolorach.

To, co najczęściej przeszkadza w segregacji śmieci to problem ze składowaniem materiałów do recyklingu w domu, zanim jeszcze trafią one do odpowiednich pojemników na zewnątrz. Jednak i to można z powodzeniem uprościć. Na rynku dostępnych jest wiele różnych gadżetów ułatwiających radzenie sobie ze śmieciami oraz specjalnie zaprojektowanych pojemników do segregacji odpadów.

Reklama

Kolejnym problemem jest niewiedza, lub niewystarczająca ilość informacji, która powoduje, że źle segregujemy śmieci lub zniechęceni - rezygnujemy z tego obowiązku. Warto zapoznać się z podstawowymi zasadami oraz dowiedzieć się, co możemy zrobić, aby segregowanie śmieci nie było uciążliwe, a stało się proste i przyjemne.

Zasady prawidłowej segregacji śmieci

Segregujemy papier, tworzywa sztuczne, metale i aluminium, szkło przezroczyste i kolorowe, odpady organiczne. Oddzielną kategorię stanowią wszystkie pozostałe odpady, które trafiają do jednego pojemnika na śmieci zmieszane, a także odpady niebezpieczne, czyli wszelkiego rodzaju zużyte baterie, żarówki, świetlówki, sprzęty elektroniczne, a także przeterminowane leki, na które pojemniki znajdziemy w specjalnych punktach w sklepach.

Warto również pamiętać o tym, że nie wszystko to, co uważamy za zdatne do recyklingu takie właśnie jest. Tylko prawidłowo posegregowane odpady będą mogły służyć do stworzenia w przyszłości nowych przedmiotów.

Co dokładnie wrzucamy do pojemników do segregacji śmieci? Oto krótka ściągawka

Pojemniki na odpady mają swoje kolory, które oznaczają dany rodzaj odpadów w nich gromadzonych. W różnych regionach obowiązują różne zasady segregacji śmieci, ale ogólne zasady, jeśli chodzi o kolory, wyglądają następująco - do niebieskiego pojemnika wrzucamy papier, białe i zielone pojemniki są na odpady szklane, a żółte na plastik i aluminium.

Niebieski pojemnik jest przeznaczony na papier, czyli można tam wrzucać: gazety gazetki reklamowe, czasopisma, ulotki, katalogi, książki, tekturę, kartony i tekturę falistą. Papier, który tam trafia powinien być czysty. Najlepiej usunąć z niego wszelkiego rodzaju zszywki. Nie wrzucamy tu papieru połączonego z folią (np. po maśle czy margarynie), a także kartonów po mleku i sokach.

Kosze do segregacji koloru żółtego służą do zbierania wszelkiego rodzaju plastikowych odpadów, ale również tych metalowych i aluminiowych. Taki pojemnik wykorzystujemy do wyrzucania butelek po napojach (warto wiedzieć o tym, że osobno wyrzucamy nakrętki), można wrzucać również tu butelki po środkach czyszczących, aluminiowych i zgniecione puszki po napojach, metalowe puszki po konserwach, kartony po mleku i sokach. Wyrzucamy tu również wszelkiego rodzaju torebki foliowe, reklamówki, koszyczki po owocach.

Do żółtych pojemników nie wolno wrzucać natomiast zabawek, pojemników po olejach czy pełnych butelek PET. W niektórych miastach można spotkać również pojemniki czerwone przeznaczone wyłącznie na metal i aluminium.

Kolejnym pojemnikiem jest kosz do segregacji koloru zielonego przeznaczony na szkło kolorowe, a biały natomiast służy do gromadzenia szkła bezbarwnego. Jednak i tu istnieją pewne ograniczenia. Należy zadbać, aby wrzucane do pojemników na szkło butelki były opróżnione, wstępnie umyte i pozbawione etykiet. Nie wolno również wrzucać potłuczonego szkła, ceramiki i porcelany, szyb, luster, a także żarówek.

Jak ułatwić sobie segregację śmieci?

Aby ułatwić sobie segregację śmieci, można z powodzeniem wykorzystać dostępne na rynku rozwiązania. Pozwolą one na zaoszczędzenie miejsca i sprawią, że segregacja śmieci stanie się nie tylko łatwiejsza, ale całkiem bezproblemowa. Jeśli zaopatrzymy się w odpowiednie pojemniki, pomysłowe gadżety i narzędzia może okazać się, że w segregowanie śmieci z chęcią włączy się cała nasza rodzina i przestanie być to jeden z uciążliwych obowiązków.

Warto przeznaczyć specjalne miejsce do segregowania odpadów w naszym domu. Może być to jedna z szafek kuchennych, którą wyposażymy w specjalne kosze, albo miejsce na podwórku, gdzie ustawimy pojemniki. Ważne, aby był do niego łatwy dostęp i jak najczęściej wszystkim domownikom było po drodze do tego, aby tam zajrzeć w razie potrzeby.

Aby recykling był łatwiejszy, niektóre śmieci należy przed wrzuceniem do kosza przepłukać wodą lub oczyścić, dlatego kuchnia czy łazienka będzie najlepszym miejscem na kosze do segregacji odpadów. Zwłaszcza, że czyste i suche, posegregowane odpady są raczej bezzapachowe i mogą spokojnie przeleżeć kilka dni, zanim zostaną wyrzucone.

Warto również zadbać o odpowiedniej jakości worki na śmieci. Wybór wygodnych i solidnych worków na śmieci w odpowiednich rozmiarach pozwoli uniknąć nieprzyjemności przy przenoszeniu śmieci do odpowiednich kubłów poza mieszkaniem. Więcej na temat dobrych worków na śmieci przeczytasz tutaj.

Kosze do segregacji odpadów

Jednym z podstawowych elementów niezbędnych do tego, aby skutecznie segregować śmieci są specjalne przeznaczone do tego celu kosze. Mogą być to zwykłe pojemniki, na które nakleimy specjalne etykiety wskazujące, co dokładnie będziemy tam gromadzić. Można zaopatrzyć się także w różnokolorowe pojemniki na odpady lub specjalne stojaki na worki na śmieci z różnokolorowymi pokrywami.

Kosze do segregacji odpadów są bardzo pomysłowe i ciekawe pod względem wizualnym. Producenci dbają również o to, aby nie zajmowały one dużo miejsca. Przeważnie są to kosze wielokomorowe, które oszczędzają miejsce w kuchni czy łazience. Ciekawostką są obrotowe pojemniki na odpady, które zmieszczą się w szafce kuchennej i są bardzo wygodne w użytkowaniu.

Niektóre z gromadzonych przez nas odpadów mogą wydzielać nieprzyjemny zapach (np. odpady BIO), warto więc do ich składowania przeznaczyć niewielkich rozmiarów pojemnik ze szczelną pokrywą, którego wielkość zmusi nas do częstego opróżniania. Jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym, taki pojemnik można zstąpić kompostownikiem w ogrodzie.

Zgniatarki do puszek

Kolejnym gadżetem, który pomaga w segregacji śmieci jest zgniatarka do puszek i butelek. Jest to gadżet, który rewolucjonizuje kwestię gromadzenia odpadów nadających się do recyklingu. Taka zgniatarka pozwala niezwykle szybko i sprawnie zmniejszyć objętość butelki czy puszki, dzięki czemu możemy zbierać o wiele więcej odpadów, albo zmniejszyć ilość gromadzonych śmieci.

Zgniatarki są tanie i wygodne w obsłudze. Już za kilkadziesiąt złotych można nabyć trwały produkt doskonale spełniający swoją rolę.

Dlaczego warto segregować śmieci?

Recykling jest niezwykle ważny, zwłaszcza, że otoczeni jesteśmy rzeczami, które nadają się do ponownego użycia. Segregując śmieci w domu mamy realny wpływ na to, że dostaną one drugie życie, a nasza planeta będzie mniej zaśmiecona.

Segregowania śmieci można szybko się nauczyć i sprawić, że wrzucanie poszczególnych rzeczy do przeznaczonych na nie specjalnych pojemników szybko wejdzie nam w nawyk. To ważne, aby segregowanie śmieci przestało być kojarzone z niewygodnym obowiązkiem, który trzeba wykonać.

Segregacja odpadów jest prostsza niż się wydaje. Gdy na rynku dostępnych jest tak wiele różnych narzędzi do segregacji odpadów, warto z nich skorzystać. Dobrze dobrane kosze do segregacji śmieci mogą stanowić element wystroju naszego wnętrza, dzięki designerskim kształtom i wzorom.

Kalkulatory budowlane
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »