Serwer - czy naprawdę go potrzebujesz?
Komputery połączone w sieci peer-to-peer są dobrym wyborem jeśli masz jedynie dwóch lub trzech użytkowników sieci. Kiedy jest ich więcej, naprawdę powinieneś zastanowić się nad kupnem serwera sieciowego. Poznaj powody.
Serwer sieciowy
Komputery połączone w sieci peer-to-peer spełniają swoje zadanie jedynie jeśli masz kilku użytkowników sieci - jeśli jest ich powyżej 5 lub 6, warto wówczas rozważyć zakupienie serwera sieciowego.
Jednakże, często bardzo ciężko jest przekonać właściciela małej firmy do tego rodzaju inwestycji. W przeciwieństwie do dużych korporacji, małe firmy nie mają działów IT, bo nie posiadają na tyle grubych portfeli, by takie działy oraz odpowiedni sprzęt utrzymać.
Jednak serwery sieciowe wcale nie muszą być przesadnie drogie
i skomplikowane, abyś mógł czerpać z tego korzyści. I podczas gdy podłączanie sieci nie należy do łatwych czy tanich przedsięwzięć, to korzyści jakie otrzymasz z dodania serwera do Twojego środowiska komputerowego w firmie, dalece przewyższają wszelkie wady.
Czym dokładnie jest serwer?
Wielu ludzi uważa, że serwer niczym się nie różni od zwykłego komputera stacjonarnego. Nie jest to bardzo dalekie od prawdy. Podczas gdy niemalże każdy pecet mający minimum wymaganego hardware'u może obsługiwać system operacyjny serwera, to jednak nie czyni z niego prawdziwego serwera. Nawet jeśli taki komputer ma podobne parametry procesora, pamięci i możliwości przechowywania danych, to wciąż nie jest on zastępstwem dla prawdziwego serwera. Technologie, jakie posiada serwer, zostały stworzone do innych zadań.
Serwer jest zaprojektowany aby składować, wysyłać i przetwarzać dane 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Z tych powodów, serwery muszą być o wiele bardziej niezawodne niż ich komputerowi koledzy. Aby to podkreślić, warto wymienić kilka możliwości oferowanych przez typowe serwery:
Podwójne procesory,
Zapas mocy - wydajne zasilacze, duże dyski twarde,
Łatwe do zdemontowania w każdej chwili elementy,
Duże możliwości rozbudowy, otwarte na wszelkie obecne i przyszłe potrzeby,
Mogą przetwarzać dane szybciej i skuteczniej.
Teraz, skoro już wiesz, co tworzy serwer, warto dowiedzieć się, co taki serwer może zrobić dla Ciebie. Istnieje wiele powodów, aby posiadać serwer z danymi. Najważniejsze to:
Bezpieczeństwo sieci i plików,
Zwiększona niezawodność,
Scentralizowane przechowywanie danych i ich udostępnianie,
Eliminowanie wirusów,
Łatwo dostępne kopie zapasowe.
Serwer - bliższe spojrzenie na jego możliwości
Bezpieczeństwo plików i sieci - jedną z najważniejszych korzyści, jaką przynosi posiadanie serwera, jest właśnie bezpieczeństwo sieci. Przez tworzenie kont poszczególnych użytkowników oraz ich grup, możliwości dostępu do poszczególnych plików mogą mieć tylko konkretne osoby, z przyznanym dostępem - uniemożliwia to odczyt plików przez niepowołane osoby. Przykładowo, ludzie z działu sprzedaży mogą nie mieć dostępu do prywatnych plików pracowników. Taka informacja jest zarezerwowana dla właściciela firmy czy administratora.
Serwer pozwala zarządzać dostępem do plików z jednego komputera bez konieczności podchodzenia do każdego oddzielnie, co pozwala zaoszczędzić czas i pracę. Dodatkowo, jeśli komputer konkretnego pracownika zepsuje się, ten zawsze będzie mógł pójść do innego i pracować dokładnie na tych samych plikach, co poprzednio.
Ponadto, wszyscy użytkownicy mogą przechowywać swoje pliki w swoich własnych folderach na serwerze. Wynika z tego podwójna korzyść.
Po pierwsze, dane umieszczone w konkretnym folderze mogą być odczytane tylko przez właściciela folderu. Po drugie, odkąd wszystkie dane pracownika są przechowywane na serwerze, w nocy dla całości tworzona jest kopia zapasowa, aby sprawić, by nic nie zostało utracone w czasie pracy.
Zwiększona niezawodność - serwery są zaprojektowane aby działać cały czas, nawet gdy sprzęt ulega awarii. Właśnie dlatego wiele serwerów jest wyposażonych w dodatkowe źródła zasilania. Zazwyczaj, gdy jedno ze źródeł zasilania zawodziło, serwer wyłączał się, skutkując utratą danych i bezproduktywnością pracowników.
Z drugim źródłem zasilania działającym niezależnie, a jednocześnie zgodnie z pierwszym, utrata jednego nie wpływa na działanie systemu i nawet nie zostaje zauważona przez użytkowników.
Tak samo dzieje się z system przechowywania plików na serwerze. Inaczej niż w zwykłym komputerze stacjonarnym, który używa pojedynczego dysku twardego, serwer zazwyczaj posługuje się wieloma dyskami twardymi w konfiguracji RAID, aby zapobiec utracie albo przerwaniu spójności pracy przez błąd jednego dysku twardego. Istnieje wiele różnych możliwości systemu RAID do wyboru, a mogą one zostać wybrane poprzez hardware lub konfigurację oprogramowania. Najpopularniejsze konfiguracje to RAID-1 i RAID-5.
Z dodatkowymi dyskami twardymi i źródłami zasilania wciąż pozostajesz z problemem zamiany zepsutego dysku twardego.
W zwykłym komputerze, jeśli chcesz wymienić jakikolwiek sprzęt, wpierw musisz wyłączyć system. W przypadku serwerów, nie można tak postąpić, ponieważ pracownicy muszą mieć dostęp do danych.
Z tego powodu wiele serwerów jest wyposażonych w funkcję umożliwiającą łatwe wyciągnięcie i wymianę zarówno dysków twardych, jak i zasilaczy. Właśnie dzięki temu można z łatwością wymienić wadliwy element sprzętu, nie zakłócając pracy serwera.
Scentralizowane przechowywanie danych i udostępnianie źródeł -
z pomocą serwera sieciowego, wszyscy użytkownicy sieci mogą korzystać z różnych udostępnianych elementów bezpośrednio
z własnych komputerów. Należą do nich chociażby:
Scentralizowane miejsce przechowywania danych,
Urządzenia NAS,
Niezależne napędy CD/DVD,
Drukarki, telefony, fax.
Eliminowanie wirusów - jednym z największych zagrożeń dla Twojej sieci jest możliwość zainfekowania przez wirusy czy spam. Posiadanie dobrego, zaktualizowanego oprogramowania antywirusowego w Twoim systemie jest koniecznością. W biurze gdzie jest 10 lub mniej osób, system może być utrzymywany indywidualnie. Jednak zapanowanie nad większą organizacją może stać się prawdziwym obciążeniem. W takich warunkach, oprócz oprogramowania antywirusowego na każdym komputerze, potrzebna będzie także obrona przed wirusami, jaką zapewnia serwer.
Wielu producentów tworzy oprogramowanie antywirusowe zaprojektowane specjalnie na potrzeby małych firm. Tego typu pakiet pozwala administratorowi lokalnej sieci zarządzać każdym aspektem oprogramowania antywirusowego ze scentralizowanej lokalizacji, redukując koszty utrzymania.
Z pojedynczego komputera administrator może udostępnić ostatnią wersję oprogramowania antywirusowego do każdej stacji roboczej w sieci lokalnej, przeskanować wszystkie komputery w poszukiwaniu wirusów, oraz zaktualizować oprogramowanie. Tego rodzaju oprogramowanie jest zoptymalizowane tak, aby wykorzystywać minimum pamięci i działać w tle innych procesów, nieustannie skanując w poszukiwaniu wirusów. Wiele z tych zadań może zostać zautomatyzowanych, dając Ci trochę wolnego i zapewniając poczucie bezpieczeństwa.
Łatwo dostępne kopie zapasowe - każda firma powinna regularnie tworzyć kopie zapasowe swoich danych. Mając wszystkie dane swoich pracowników w jednym miejscu, możesz łatwo i pewnie robić tzw. backupy. Tak więc, nie będziesz musiał się już więcej martwić, które pliki są zgromadzone na którym komputerze, tak jak to bywało w sieci peer-to-peer. Obecnie, niemalże każde urządzenie multimedialne może być użyte na potrzeby kopii zapasowych - jak choćby płyty CD i DVD, przenośne dyski twarde, jak i dyski sieciowe NAS. Wybór danego urządzenia będzie zależał od Twoich preferencji - zależnie także od dostępnych środków i potrzeb przechowywania danych. Upewnij się, że masz przynajmniej cotygodniowo tworzony backup całości, aczkolwiek lepszy oczywiście byłby codzienny, najlepiej tworzony w nocy, gdy serwer pozostaje bezczynny.
Serwer - wybór systemu operacyjnego
Żadne z wymienionych wyżej rozwiązań nie jest możliwe bez prawdziwego systemu operacyjnego serwera, aby sprawnie wszystkim zarządzać - najlepiej jak zainwestujesz w dobry system operacyjny, by w pełni wykorzystać możliwości Twojego serwera. Jednak wybór systemów operacyjnych nie jest wielki - jednym z nich jest Linux, posiadający minimalne wymagania sprzętowe.
Niezłym wyborem jest także Windows 2003 Server albo Microsoft Small Business Server 2003. Ten drugi jest połączeniem pierwszego z innymi produktami Microsoftu, takimi jak Microsoft Exchange
i Microsoft SQL Server. Oba systemy będą bardzo dobrym wyborem dla małej firmy. Jedynym minusem zarówno dla Linuksa, jak Windowsa jest potrzeba instalacji przez wykwalifikowanego specjalistę, aby zainstalował i skonfigurował właściwie system - a to zazwyczaj kosztuje.
Większość z przygotowania i konfiguracji serwera jest automatyczna i wymaga jedynie minimalnego udziału instalującego. Jednakże, może być skonfigurowana tylko przez osobę posiadającą odpowiednie doświadczenie IT. Kiedy uda Ci się już odpowiednio przygotować i skonfigurować serwer, obsługa takich funkcji jak tworzenie nowych kont użytkowników, zarządzanie drukarkami, czy grupami i instalowanie nowego sprzętu, jest już całkiem proste. Każdy, kto miał styczność z poprzednimi produktami Windows, z tą nie będzie miał żadnego problemu.