Specjalna naklejka z Torunia wkrótce trafi do USA. "Nasza technologia jest przełomowa"

Polski start-up z branży spożywczej Fresh Inset opatentował przełomową technologię pozwalającą wydłużyć świeżość warzyw czy owoców za pomocą specjalnej naklejki na żywność. Rozwiązanie opracowane przez firmę z Torunia podbija kolejne rynki. Owoce i warzywa z ochroną Fresh Inset są już sprzedawane w Argentynie i Ekwadorze - wkrótce specjalna naklejka ma pojawić się m.in. w USA i na unijnych rynkach.

Nowatorskie rozwiązanie opatentowane przez polskich naukowców zapewnia ochronę żywności na każdym etapie - podaje "Rzeczpospolita". Począwszy od producentów, przez firmy zajmujące się przechowaniem, pakowaniem i wysyłką, aż po sprzedaż detaliczną. 

Specjalna naklejka pozwala wydłużyć świeżość warzyw i owoców

Technologia z Torunia została opracowana przez zespół dr. Andrzeja Wolana i ma być prawdziwą rewolucją dla łańcucha dostaw świeżych produktów

Reklama

Na badania nad przedłużeniem przydatności do spożycia świeżych warzyw, owoców czy kwiatów firmy na całym świecie wydały setki milionów dolarów, tymczasem, to co nie udało zagranicznym firmom, osiągnął start-up z Torunia, założony w 2017 roku przez naukowców z Synthex Technologies. 

Opracowana technologia pozwala przedłużyć świeżość warzyw, owoców, kwiatów, a nawet grzybów. Wszystko za sprawą specjalnej naklejki i opakowania - zawierają one substancję czynną, która zapobiega ich dojrzewaniu.

Jak działa nowatorska technologia? Aplikacja, np. w postaci naklejki, pozwala na uwalnianie substancji czynnej. Dzieje się to w kontrolowany i bezobsługowy sposób - wystarczy naklejka na produkcie, opakowaniu lub skrzynce. 

Rozwiązanie pozwala minimalizować problem marnowania się żywności, która zbyt długo przechowywana, zwłaszcza w niewłaściwych warunkach, trafia do kosza.

Technologia ma nie tylko pozytywny wpływ na naszą planetę (ogranicza zużycie wody i emisji dwutlenku węgla z produkcji płodów rolnych), ale pozwala również na zaoszczędzenie pieniędzy dla producentów, sklepów oraz farmerów, zwiększając przy tym jakość produktów, a nawet obniżając ich cenę dla konsumentów podczas zakupów. 

Technologia z Torunia podbija świat

Jednym z celów firmy z Torunia jest międzynarodowa ekspansja. Innowacja opatentowana została w ponad 50 krajach. Owoce i warzywa z ochroną Fresh Inset już są sprzedawane w Argentynie i Ekwadorze. Jak podaje "Rz" w kolejnych kilkunastu krajach trwają rejestracje produktu. Jeszcze w tym roku technologia ma być używana w USA, Peru, Brazylii, Kolumbii, a także w Turcji oraz na rynkach w UE

Start-up obecnie rozwijają eksperci nie tylko z Polski, ale również z Ameryki Południowej pochodzący z Brazylii, Argentyny czy Peru, a także ze Stanów Zjednoczonych. 

Firma podpisała kolejną umowę o współpracy ze światowym liderem w dziedzinie zrównoważonych rozwiązań dla branży świeżych owoców i warzyw, a wcześniej start-up z Torunia zawarł kontrakt z Janssen PMP, spółką należącą do koncernu Johnson & Johnson. 

- W ramach strategii rozwoju budujemy obecność w Ameryce Południowej i Północnej oraz kolejno w Europie i na głównych rynkach eksportowych Afryki. Umowa z kolejnym światowym graczem potwierdza, iż nasza technologia jest przełomowa - powiedział Andrzej Wolan, prezes Fresh Inset, cytowany przez "RP".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: technologia | Start-up | owoce i warzywa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »