Sprzedaż detaliczna w maju 2022 r. wzrosła o 8,2 proc. – wolniej od prognoz. Polacy przestraszyli się inflacji?

Sprzedaż detaliczna w maju 2022 r. wzrosła realnie o 8,2 proc. w porównaniu do maja 2021 r. – podał w środę Główny Urząd Statystyczny. W ujęciu miesięcznym jest to spadek o 1,7 proc. Majowy odczyt jest niższy niż prognozy ekonomistów.

Na majowy odczyt konsumpcji wpływ miał efekt bazy - wzrost aktywności zakupowej w zeszłym roku to wysoki punkt odniesienia dla tegorocznego wskazania. Ale nie tylko.

"W warunkach ekspansji fiskalnej popyt konsumpcyjny pozostaje mocny, pomimo rosnących szybko cen towarów i usług" - ocenili ekonomiści ING Banku Śląskiego w porannym komentarzu.

Ekonomiści PKO Banku Polskiego zakładali wzrostu sprzedaży detalicznej w maju o 12,7 proc. w ujęciu rocznym. Natomiast eksperci ING prognozowali wzrost 8,2 proc. rok do roku. Konsensus rynkowy wynosił 8,8 proc. W kwietniu sprzedaż detaliczna wzrosła o 19,0 proc. w porównaniu do kwietnia 2021 r.

Reklama

Sprzedaż detaliczna w maju 2022 r. Co widać w danych GUS?

W maju 2022 r. wzrost sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. odnotowały jednostki z grup: "pozostałe" (o 18,0 proc.), "tekstylia, odzież, obuwie" (o 17,7 proc.), "farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny" (o 15,4 proc.) oraz "żywność, napoje i wyroby tytoniowe" (o 10,5 proc.). Najgłębszy spadek sprzedaży wykazały podmioty handlujące pojazdami samochodowymi, motocyklami, częściami (o 10,6 proc.).

W maju 2022 r. w porównaniu z kwietniem br. odnotowano wzrost wartości sprzedaży detalicznej przez Internet w cenach bieżących (o 0,8 proc.). Udział sprzedaży przez Internet w sprzedaży "ogółem" był taki sam jak w poprzednim miesiącu br. - 8,9 proc. Spośród prezentowanych grup o znacznym udziale sprzedaży przez Internet wzrost udziału raportowały przedsiębiorstwa zaklasyfikowane do grupy "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" (z 21,0 proc. przed miesiącem do 21,9 proc.). Spadek udziału odnotowano w grupach: "tekstylia, odzież, obuwie" (odpowiednio z 24,4% do 22,3%) oraz "meble, rtv, agd"  (z 17,4 proc. do 16,7 proc.).

Idzie spowolnienie gospodarki

Dane, które już opublikował GUS tworzą mieszany obraz gospodarki w II kw. tego roku. Produkcja przemysłowa wzrosła w ujęciu rocznym o 15 proc. w maju, spadła jednak dynamika wynagrodzeń (poniżej poziomu inflacji), a ceny producentów ponownie przyśpieszyły (do 24,7 proc. rok do roku). Wskaźnik PMI zszedł w maju poniżej 50 pkt, co prognozuje spadek aktywności gospodarczej.

"Produkcja przemysłowa słabnie. Na pierwszy rzut oka to tylko energia, jednak wejście przetwórstwa na liniową ścieżkę wzrostów to też dynamiczne słabniecie (otwarte pozostaje pytanie, czy na pewno ta zmiana poziomu względem poprzedniego trendu będzie trwała; jeśli nie to czeka nas dużo głębsze hamowanie). Wzrost płac osłabł na tyle, że realnie wzrosty są ujemne (i będą dużo bardziej ujemne po czerwcu)" - napisali w komentarzu ekonomiści mBanku.

Jednakże, jak podkreślają analitycy ING, chociaż wskaźniki wyprzedzające (m.in. majowy PMI) wskazują na pogarszającą się kondycję w polskim przetwórstwie, to hamowanie krajowego przemysłu nie jest gwałtowne.

"Na chwilę obecną sugeruje to wzrost PKB zbliżony do 6 proc. rok do roku, chociaż w ujęciu odsezonowanym najprawdopodobniej odnotujemy spadek w ujęciu kw/kw. Wyraźnie niższego tempa wzrostu gospodarczego należy się spodziewać w drugiej połowie roku, kiedy z większą intensywnością uwidocznią się negatywne konsekwencje wojny na Ukrainie w postaci słabszego popytu na polski eksport i zaburzeń w łańcuchach dostaw" - ocenili ekonomiści ING. Ich zdaniem PKB w całym 2022 r. urośnie o 4,7 proc. 

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sprzedaż detaliczna | GUS | inflacja | wzrost cen
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »