Stopy procentowe. RPP podniosła główną stopę NBP o 0,5 pkt proc.

Rada Polityki Pieniężnej na wtorkowym posiedzeniu zdecydowała o podniesieniu głównej stopy proc. NBP o 0,5 pkt proc. Tym samym stopa referencyjna wzrosła do 2,75 proc. - do najwyższego poziomu od połowy 2013 r. Jest to też piąta podwyżka z rzędu i - jak prognozują ekonomiści - najpewniej nie będzie ona ostatnią. Dzisiejsza podwyżka jest zgodna z przewidywaniami.

Rada postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP o 0,50 pkt. proc do poziomu:

  • stopa referencyjna 2,75 proc. w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 3,25 proc. w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 2,25 proc. w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 2,80 proc. w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 2,85 proc. w skali rocznej;


O ile wzrosną raty kredytów w związku z dzisiejszą podwyżką stóp proc.? 

W cykl zacieśniania polityki pieniężnej NBP wszedł w październiku 2021 r. Od tego czasu główna stopa procentowa wzrosła o 2,65 pkt proc. Podwyżki stóp są odpowiedzią banku centralnego na rosnącą inflację.

Reklama

Członkowie rady wielokrotnie już zwracali uwagę na to, że podwyżki stóp proc. nie będą oddziaływać na bieżące odczyty, ale mają one nie dopuścić do utrwalania się wysokiej inflacji w gospodarce i sprowadzić ją do celu NBP w zakresie odziaływania polityki pieniężnej, tj. najbliższych dwóch lat. Sam cel inflacyjny, przypomnijmy, wynosi 2,5 proc. a dopuszczalne odchylenie to 1 pkt proc. w górę (do 3,5 proc.) lub w dół.

Dzisiejsza decyzja RPP jest zgodna z rynkowym konsensusem. 

Inflacja w styczniu sięgnie 9,2 proc. - oceniają ekonomiści Credit Agricole Bank Polska. Zdaniem Banku Pekao będzie to 9,5 proc., a powodem dla dalszego wzrostu wskaźnika jest wzrost cen żywności i energii. Ekonomiści mBanku widzą inflację w styczniu na poziomie 9,3 proc. - tyle też wynosi mediana prognoz. Rozstrzał szacunków waha się jednak od 8,6 proc. do aż 10,5 proc.

Inflację należy obniżać stopniowo...

...by nie było to bardzo kosztowne społecznie, a powrót CPI do celu w Polsce może zająć 2 lata - ocenił wczoraj w trakcie posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych kandydat do RPP Jakub Borowski.

- Polityka pieniężna powinna być zacieśniana w sposób wyważony, taki, który ogranicza zmienność produkcji i zatrudnienia i prowadzi do tego, że inflacja będzie stopniowo obniżana, ale nie za cenę bardzo dużych wahań aktywności - zauważył.

Odczyty inflacji w kolejnych miesiącach będą już niższe ze względu na tzw. tarczę antyinflacyjną, w ramach której obniżone zostały podatki m.in. na energię elektryczną, ciepło systemowe i paliwa. Spadł również VAT na żywność z 5 proc. do zera. Przepisy "antyinflacyjne" obowiązywać mają do końca lipca tego roku. Ale ekonomiści przewidują, że tarcze zostaną wydłużone.

Gdyby tarcze wygasły w zakładanym terminie - inflacja wyniesie średniorocznie w 2022 r. 8,1 proc. "Sądzimy, że tarcze antyinflacyjne w Polsce zostaną wydłużone co najmniej do końca roku. Ich wygaszenie w lipcu 2022 - tak, jak to jest planowane, obecnie spowodowałoby ponowny skok inflacji w okolice 9-10 proc. r/r. - ocenili w raporcie "Rachunek za odbudowę. Gospodarka i rynki w latach 2022-2023" ekonomiści Banku Pekao.

W wariancie wydłużenia tarcz do końca roku - inflacja średniorocznie spadnie do 6,9 proc. Bez tarcz wyniosłaby ona 9,9 proc. "Tarcza Antyinflacyjna ratuje nas przed scenariuszem dwucyfrowej inflacji w I połowie 2022 r. Kosztem będzie wydłużenie okresu podwyższonej inflacji i tym samym odłożenie powrotu inflacji do celu co najmniej na rok 2024" - podsumowali ekonomiści Pekao.

RPP w nowym składzie

Według prognoz, stopa referencyjna w 2022 r. wzrośnie do 4-4,5 proc.

Dzisiejsze posiedzenie odbyło się w nowym składzie. Do RPP dołączyli nowi członkowie wybrani przez Senat: Ludwik Kotecki i Przemysław Litwiniuk. Zastąpili oni w radzie Eugeniusza Gatnara i Jerzego Kropiwnickiego.

Jutro (9 lutego) wygasają kadencje kolejnych członków RPP - Grażyny Ancyparowicz i Eryka Łona. Następców ma wybrać Sejm podczas głosowania w środę. Zgłoszone kandydatury z ramienia PiS to Gabriela Masłowska i Wiesław Janczyk; opozycja natomiast wskazała Jakuba Borowskiego.

EUR/PLN

4,2768 0,0007 0,01% akt.: 09.01.2025, 07:28
  • Kurs kupna 4,2761
  • Kurs sprzedaży 4,2774
  • Max 4,2772
  • Min 4,2754
  • Kurs średni 4,2768
  • Kurs odniesienia 4,2761
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

Bartosz Bednarz

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »