Stopy procentowe w strefie euro. Jest decyzja oczekiwana przez rynki

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego podjęła decyzję ws. stóp procentowych w strefie euro. Stopy pozostają bez zmian. Rada Prezesów EBC zwróciła uwagę na inflacyjną stabilizację, ale podkreśliła, że otoczenie gospodarcze pozostaje niepewne ze względu na spory handlowe.

"Rada Prezesów podjęła dziś decyzję o utrzymaniu trzech kluczowych stóp procentowych EBC bez zmian" - poinformowano w komunikacie.

Stopy procentowe depozytowa, refinansowa i kredytu pozostaną niezmienione i wyniosą odpowiednio 2 proc., 2,15 proc. i 2,40 proc.

Inflacja pod kontrolą, ale pozostaje ryzyko wynikające ze sporów handlowych

"Inflacja utrzymuje się obecnie na poziomie 2 proc. w średnim okresie. Napływające informacje są zasadniczo zgodne z wcześniejszą oceną Rady Prezesów dotyczącą perspektyw inflacyjnych. Presja cenowa w kraju nadal maleje, a płace rosną wolniej" - stwierdzono w komunikacie.

Reklama

Rada Prezesów EBC potwierdziła, że "gospodarka okazała się jak dotąd odporna na trudne warunki globalne". Jednocześnie zwrócono uwagę, że "otoczenie pozostaje wyjątkowo niepewne, zwłaszcza ze względu na spory handlowe".

Rada Prezesów EBC nie określa z góry ścieżki stóp procentowych

Rada Prezesów EBC zapewniła, że "jest zdeterminowana, aby zapewnić stabilizację inflacji na poziomie 2 proc. w średnim okresie". Zasugerowano, że podejście do poziomu stóp procentowych uzależnione będzie od napływających danych, a polityka pieniężna będzie "dostosowywana na każdym posiedzeniu"

"Rada Prezesów nie określa z góry konkretnej ścieżki stóp procentowych" - czytamy w komunikacie.

Inwestorzy spodziewali się pozostawienia stóp procentowych EBC bez zmian

Inwestorzy w ostatnich tygodniach trwali w przekonaniu, że EBC stóp nie zmieni.

"Zakładamy, że stopy pozostaną niezmienione, co Bank sygnalizował już po posiedzeniu w czerwcu. Obawy o zaostrzenie polityki handlowej USA i nałożenie kilkudziesięcioprocentowego cła na import z UE zachęcają decydentów z EBC do wstrzemięźliwości i cierpliwości" - tłumaczyli w czwartkowe przedpołudnie analitycy PKO BP.

Na obniżkę stóp w strefie euro poczekamy kilka miesięcy?

"Ewentualna kolejna obniżka stóp mogłaby mieć miejsce we wrześniu, po zakończeniu negocjacji handlowych USA-UE i ewentualnym wejściu w życie wyższych ceł" - dodali eksperci PKO BP zwracając uwagę, że wyższe stawki celne oznaczałyby niższą inflację i słabszy wzrost gospodarczy w strefie euro, co mogłoby skłonić Radę Prezesów do jeszcze jednej obniżki o 25pb. 

"Inflacja stabilizująca się blisko celu powoduje jednak, że rynek w coraz mniejszym stopniu wycenia wrześniową obniżkę, przesuwając swoje oczekiwania w kierunku grudnia" - zastrzegli analitycy PKO BP.

W podobnym tonie komentował w czwartek rano Marek Rogalski z DM BOŚ, zwracając uwagę na kluczowe znaczenie trwających właśnie negocjacji handlowych UE-USA. "Dzisiaj w kalendarzu mamy posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, ale kluczowa będzie nie decyzja (godz. 14:15), tylko jej uzasadnienie, oraz komentarz prezeski Lagarde podczas konferencji prasowej. Wydaje się, że może być on odebrany neutralnie, gdyż duże znaczenie dla działań ECB będzie mieć umowa handlowa USA-UE, której treści przecież nie znamy" - stwierdził analityk.

Przypomnijmy, że w czerwcu obniżono podstawowe stopy EBC o 25 pkt. bazowych (stopa depozytowa - 2 proc.; stopa refinansowa - 2,15 proc.).

EUR/USD

1,1741 -0,0006 -0,05% akt.: 25.07.2025, 20:29
  • Kurs kupna 1,1741
  • Kurs sprzedaży 1,1741
  • Max 1,1761
  • Min 1,1704
  • Kurs średni 1,1741
  • Kurs odniesienia 1,1747
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »