Studenci prawa rezygnują

Zdezorientowani studenci prawa rezygnują z aplikacji.

Zdezorientowani studenci prawa rezygnują z aplikacji.

Od podpisania przez prezydenta ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (KSSiP) wprowadzającej nowym model szkolenia przyszłych sędziów i prokuratorów minęły już ponad dwa miesiące. Mimo tego nie ma jeszcze gotowych rozporządzeń ministra sprawiedliwości, bez których szkoła nie może rozpocząć działalności. Tegoroczni absolwenci prawa są zdezorientowani. Powoli rezygnują z pomysłu zostania sędziami lub prokuratorami.

- Ustawa o KSSiP weszła w życie 4 marca. Do dziś nie wydano rozporządzeń wykonawczych. W mediach pojawiają się sprzeczne informacje co do terminu przeprowadzenia egzaminu na aplikację ogólną, a Ministerstwo Sprawiedliwości nie udziela żadnych konkretnych informacji osobom, które są zainteresowane przystąpieniem do egzaminu - napisał do redakcji GP pan Michał.

Reklama

Według niego osób, które chcą przystąpić do tego egzaminu, jest dużo. Nie mają jednak żadnych informacji, żyją w ciągłej niepewności. Zastanawiają się, czy czekać, aż ministerstwo wyda rozporządzenia, czy zacząć przygotowywać się do aplikacji korporacyjnych, bowiem terminy egzaminów na aplikacje adwokackie i radcowskie są znane.

Gazeta Prawna zwróciła się do resortu z tymi samymi pytaniami co absolwenci prawa.

- Egzamin na aplikację ogólną zostanie przeprowadzony nie później niż w ciągu trzech miesięcy od ogłoszenia rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie szczegółowych warunków i trybu przeprowadzania naboru dla kandydatów na aplikację ogólną oraz trybu powoływania i działania zespołu konkursowego i komisji konkursowej. Przewidywany termin to lipiec - poinformowała redakcję Wioletta Olszewska z biura prasowego MS.

Rozporządzenie nie zostało jeszcze wydane. Poza tym nie ogłoszono innych rozporządzeń wykonawczych do ustawy o KSSiP, bez których nie da się przeprowadzić egzaminu, a zajęcia w szkole nie będą mogły się rozpocząć.

Małgorzata Kryszkiewicz, współpraca Andrzej Krzyżewski - Więcej: Gazeta Prawna

Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: studenci | sprawiedliwość
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »