SWIFT. Już tylko krok do finansowej blokady Rosji?

Włochy popierają odłączenie Rosji i jej instytucji finansowych od systemu rozliczeń międzynarodowych SWIFT - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który liczy na podobną decyzję Berlina i Budapesztu. Wcześniej o tym, że z kolei Cypr zmienił zdanie i nie zablokuje takiej decyzji podał minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba. Odcięcie Rosji to kwestia kilku dni – ocenia natomiast jeden z prezesów banków centralnych strefy euro.

- Zrobiliśmy to. Cypr potwierdził, że nie zablokuje decyzji o zakazie korzystania z systemu SWIFT przez Rosję. Ukraińska dyplomacja pracuje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, aby podejmować ważne decyzje i chronić Ukrainę przed rosyjskimi najeźdźcami - napisał Kuleba w sobotę na Twitterze.

Do tej pory pomysł odcięcia od systemu finansowych rozliczeń międzynarodowych SWIFT blokowały Niemcy, Włochy, Węgry oraz Cypr. Jednak w ostatnich godzinach napłynęły informacje, które mogą sugerować, że Niemcy i Włochy mogą jednak nie zablokować tego pomysłu, który ma być elementem sankcji nakładanych na Rosję po jej napaści na Ukrainę.

Reklama

Następna ważna informacja dotyczy Włoch.

- To początek nowej strony w historii naszych państw: Ukrainy i Włoch. Premier Włoch Mario Draghi w rozmowie telefonicznej poparł odłączenie Rosji od SWIFT. Ukraina musi stać się częścią UE - napisał w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

- Mam nadzieję, że Niemcy i Węgry będą miały tyle odwagi by wesprzeć decyzję o odłączeniu Rosji od systemu SWIFT - dodał potem Zełenski w swoim wystąpieniu telewizyjnym.

- Rozmawiałem właśnie z ambasador Węgier w Polsce. Węgry nie będą blokować żadnych sankcji przeciwko Rosji, w tym także dot. systemu SWIFT - poinformował w sobotę wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

- To kłamstwo - tak szef MSZ Węgier Péter Szijjártó odniósł się z kolei do zarzutów Donalda Tuska, szefa PO i Europejskiej Partii Ludowej, że niektóre kraje europejskie, w tym Węgry, nie chciały wyłączenia Rosji z systemu SWIFT.

- Węgry jasno mówiły, że popierają wszystkie sankcje, zatem żadnych nie zablokujemy. Wszystko, co do czego premierzy Unii Europejskiej są w stanie się zgodzić, akceptujemy i popieramy - powiedział w sobotę premier Węgier Viktor Orban. - Czas na jedność. Jest wojna - podkreślił.

Odcięcie Rosji od SWIFT-a? "To kwestia dni"

- Decyzja o odcięciu Rosji od globalnego systemu płatności SWIFT zostanie podjęta w ciągu kilku dni, powiedział w sobotę Reuterowi prezes banku centralnego w strefie euro, który chciał zachować anonimowość.

- SWIFT to tylko kwestia czasu, bardzo krótkiego czasu, dni - powiedział. - Czy to wystarczy? Nie. Czy to konieczne? Absolutnie. Sankcje mają sens tylko wtedy, gdy oznaczają koszty dla obu stron, a to będzie kosztowne" - dodał bankier centralny.

Oczekiwanie na decyzję Berlina

Premier Litwy Ingrida Szimonyte poinformowała w sobotę, że nie ma już większego sprzeciwu wobec odłączenia rosyjskich banków od międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych SWIFT.

Premier Szimonyte podczas konferencji prasowej nie podała, kiedy ma zapaść decyzja w sprawie odłączenia Rosji od SWIFT. Wskazała, że "naszym celem jest, by decyzja została podjęta jak najszybciej".

Do pomysłu odcięcia Rosji od systemu SWIFT będą dziś w Berlinie przekonywać kanclerza Niemiec Olafa Scholza premier Polski Mateusz Morawiecki i prezydent Litwy Gitanas Nausėda.

- Niemcy są otwarte na odcięcie Rosji od globalnego systemu płatności międzybankowych SWIFT, ale muszą najpierw obliczyć tego konsekwencje dla swojej gospodarki - powiedział w piątek minister finansów Christian Lindner, cytowany przez agencję Reutera.

- Jesteśmy otwarci, ale musimy wiedzieć, co robimy - powiedział Lindner dziennikarzom po spotkaniu Europejskiej Rady do Spraw Gospodarczych i Finansowych w Paryżu, która omówiła kwestię kolejnych sankcji wobec Moskwy po inwazji Rosji na Ukrainę.

Wcześniej rzecznik niemieckiego rządu powiedział, że gabinet Olafa Scholza "podtrzymuje swój sprzeciw wobec wykluczenia Rosji z systemu płatności SWIFT w ramach sankcji za inwazję na Ukrainę".

- Zawieszenie SWIFT byłoby technicznie trudne do przygotowania i miałoby również ogromny wpływ na transakcje płatnicze w Niemczech, dla niemieckich firm prowadzących interesy z Rosją - powiedział Steffen Hebestreit.

Co to jest SWIFT?

SWIFT jest nazwą międzynarodowego systemu działającego w niemalże wszystkich krajach, za pośrednictwem którego instytucje finansowe z całego świata mogą wymieniać informacje.

System SWIFT służy ogromnej liczbie organizacji - bankom, domom maklerskim, giełdom oraz innym instytucjom finansowym. Z usług systemu mogą korzystać osoby fizyczne i prawne oraz organizacje. Za jego pośrednictwem każdego dnia wykonywanych jest ponad 37 milionów transakcji. Podstawowymi elementami systemu są jego narzędzia takie jak przelew SWIFT i kod SWIFT.

SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) to też nazwa Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. To założone w 1973 roku międzynarodowe stowarzyszenie instytucji finansowych z siedzibą w Belgii.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »