Sytuacja sprzyja kolejnym obniżkom stóp procentowych

Opublikowane w minionym tygodniu informacje nt. cen żywności w I poł. grudnia i bilansu płatniczego w listopadzie pozwalają nam na podtrzymanie prognozy, że kolejna obniżka stóp procentowych o 1 pkt. proc. nastąpi już na posiedzeniu styczniowym Rady Polityki Pieniężnej.

Opublikowane w minionym tygodniu informacje nt. cen żywności w I poł. grudnia i bilansu płatniczego w listopadzie pozwalają nam na podtrzymanie prognozy, że kolejna obniżka stóp procentowych o 1 pkt. proc. nastąpi już na posiedzeniu styczniowym Rady Polityki Pieniężnej.

Oba czynniki wskazują, że nawet w okresie przedświątecznym, w którym tradycyjnie występuje sezonowe pobudzenie popytu konsumpcyjnego, w tym roku efekt ten jest ograniczony. Zarówno umiarkowany wzrost cen żywności jak i importu wskazują na słabość popytu konsumpcyjnego i brak zagrożenia ze strony czynników popytowych dla znaczącego wzrostu presji inflacyjnej w najbliższych miesiącach. Ponadto stabilność cen ropy naftowej pomimo zapowiedzi kolejnej redukcji wydobycia ropy przez OPEC oraz wzmacniający się złoty dodatkowo sprzyjają utrzymywaniu inflacji na niskim poziomie. W perspektywie najbliższych kilku miesięcy jedynie wzrost cen wynikający z podwyżek stawek VAT i akcyzy na niektóre towary i usługi może spowodować przejściowe impulsy inflacyjne w pierwszych miesiącach br. Jednakże w związku z tym, że ewentualny wzrost inflacji nastąpi się z bardzo niskiego poziomu (wg naszych prognoz 3,7-3,8%, wg Ministerstwa Finansów nawet 3,6%) oraz pewne ożywienie w gospodarce realnej wystąpi dopiero w II półroczu br., wydaje się, że cel inflacyjny na ten rok (5% ? 1 pkt. proc.) nie jest zagrożony.

Reklama

Oczekujemy, że po styczniowej obniżce RPP jeszcze raz obniży stopy o kolejne 100 pkt. bazowych, co będzie miało miejsce na przełomie I i II kw. 2002 r. W konsekwencji w całym roku stopa referencyjna spadnie o 2 pkt. proc., natomiast stopa kredytu lombardowego 2,5 pkt. proc.

W powyższym scenariuszu nie zakładamy, że Ustawa o NBP zostanie znowelizowana (tj. nie zostanie rozszerzony skład Rady ani nie zostaną wprowadzone poprawki rozszerzające zadania banku centralnego o dbałość o wzrost gospodarczy i zatrudnienie).

Oczekujemy, że wraz ze zbliżaniem się terminu posiedzenia RPP (28-29 stycznia) oczekiwania rynkowe na obniżkę stóp procentowych będą narastały powodując spadek rentowności papierów skarbowych oraz dalsze umocnienie złotego, który może pokonać poziom 14% odchylenia od parytetu. Dodatkowo wzmocnienie złotego stymulowane będzie oczekiwaniami na korzystny wynik deficytu na rachunku obrotów bieżących. Dzięki wzmożonej wyprzedaży przez Polaków walut narodowych państw strefy euro w ostatnim miesiącu 2001r., w grudniu powinien nastąpić dalszy wzrost nadwyżki w niesklasyfikowanych obrotach bieżących (nasz szacunek to 800-900 mln USD). Jeśli nasze oczekiwania co do pozostały składowych bilansu płatniczego sprawdzą się, grudniowy deficyt na rachunku obrotów bieżących powinien spaść poniżej kolejnej psychologicznej bariery 4% PKB, co będzie zdecydowanie pozytywnym sygnałem dla rynku finansowego.

PKO Bank Polski S.A.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »