Tak chcą zmienić życie Polaków. Oto Strategia Cyfryzacji Państwa

Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło swoją strategię. To pierwszy taki przypadek w historii. Krzysztof Gawkowski nakreślił plan i ambicje swojego resortu na najbliższe lata. "Będziemy wprowadzać nowe państwo" - powiedział Krzysztof Gawkowski na konferencji. Minister już wcześniej zapewniał, że dokument bezpośrednio wpłynie na życie zwykłych Polaków. Znamy szczegóły założeń, które do 2030 r. pochłoną 100 mld złotych z budżetu państwa.

Strategia Ministerstwa Cyfryzacji ma zmienić życie Polaków

Krzysztof Gawkowski podczas poniedziałkowej wizyty w Radiowej Jedynce zapewniał, iż ogłoszona po godzinie 11.00 strategia jego resortu nie pozostanie tylko suchym dokumentem. Minister Cyfryzacji zapewniał, iż wytyczone zostaną nowe horyzonty działań. 

"To bardzo ważny dzień, bo pierwszy raz w historii cyfryzacja ogłosi swoją strategię. Holistyczną i przekrojową, obejmującą wszystkie obszary państwa - od administracji, przez energetykę, sztuczną inteligencję, aż po ochronę zdrowia i edukację. Ta strategia pokazuje, jak cyfryzacja zmieni całe państwo, ułatwiając życie obywatelom i dbając o ich bezpieczeństwo" - powiedział szef Ministerstwa Cyfryzacji podczas wizyty w programie Sygnały Dnia w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

Reklama

Pierwszy taki przypadek w historii: Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło swoją strategię

Strategia Cyfryzacji Państwa nazywa jest przez resort "pierwszym tak kompleksowym dokumentem w historii naszego kraju". Podczas poniedziałkowej konferencji padły deklaracje dotyczące tego, jak wyglądać będzie przyszłość resortu cyfryzacji. W zaprezentowanym dokumencie pojawiają się obietnice obejmujące zarówno kwestie bezpośrednio związane z życiem zwykłych Polaków, jak i aspekty związane z cyfrowym funkcjonowaniem państwa.

- Zaczniemy dwie minuty wcześniej, bo cyfryzacja powinna wyprzedzać rzeczywistość - powiedział Krzysztof Gawkowski na początku konferencji prasowej. Minister dodał, że prezentowany dokument ma horyzontalnie pokazywać, gdzie państwo chce się znaleźć za kilka lat. 

- Jesteśmy w gronie najbardziej rozwijających się państw w zakresie usług cyfrowych - dodał minister i podkreślił, że jest wiele do poprawy. Jednym z aspektów trudności dotykających zwykłych Polaków wskazał konieczność wypełniania wielu dokumentów w formie papierowej. Już niedługo ma się to zmienić.

Hasłem Strategii Cyfryzacji jest "Tutaj tworzymy przyszłość". Multipolaryzacja świata, to pierwszy z elementów, planszy wskazanej jako początek drogi nakreślonej przez Krzysztofa Gawkowskiego. Pozostałymi wyszczególnionymi przez szefa resortu cyfryzacji są: wzrost cyberzagrożeń, błyskawiczny rozwój sztucznej inteligencji (w tym hiperłączność), bliźniacza przemiana - transformacja cyfrowa związana z transformacją energetyczną, powszechny dostęp i przenoszenie do chmury, spadek konkurencyjności w związku ze wzrostem dominacji bigtechów, szybkie starzenie się społeczeństwa i rosnące koszty związane z aspektem psychospołecznym.

Szczegóły Strategii Cyfryzacji Państwa: Co powinien wiedzieć obywatel?

Głównym celem Strategii Cyfryzacji Państwa jest poprawa jakości życia obywateli dzięki cyfryzacji. Resort chce postawić na proaktywność. Wnioski mają być jedynie zatwierdzane przez obywateli, a same dokumenty będą z założenia wypełniane automatycznie przez system. "Będziemy wprowadzać nowe państwo, ale będziemy korzystać ze starych usług" - wyjaśnił Krzysztof Gawkowski. Wszystkie kluczowe usługi mają być dostępne w aplikacji mObywatel.

Na przestrzeni najbliższych lat z polskich urzędów ma całkowicie zniknąć papier, a wnioski mają składane być tylko przy użyciu internetu. Z kolei samorządy mają zostać włączone do chmury. Cały proces ma być nadzorowany i wspierany centralnie przez państwo. Urzędnicy z kolei będą dostawali pisma, które pomoże napisać im sztuczna inteligencja. Co więcej, stworzone zostanie Krajowe Centrum Przetwarzania Danych.

- Stworzymy narzędzie sztucznej inteligencji do tworzenia nowego, przejrzystego prawa - obiecał Krzysztof Gawkowski podczas konferencji prasowej. Minister dodał, że wprowadzony zostanie Firmowy Profil Zaufany, który ma być ułatwieniem dla przedsiębiorców.

W każdej gminie w Polsce stworzony ma zostać specjalny klub rozwijający kompetencje cyfrowe. Szef MC wyjaśnił, że rozwijanie tego aspektu wśród obywateli jest kluczowe do dalszego rozwoju państwa. Kolejnym założeniem jest stworzenie ramy współpracy między poszczególnymi podmiotami w kwestii kształcenia w kontekście cyfryzacji, w tym technologii przełomowych.

Odważne założenia Ministerstwa Cyfryzacji, to zmieni życie Polaków

- Ważnym elementem jest przede wszystkim komunikacja elektroniczna. [...] Uważamy, że walka z dezinformacją, z fake newsami i deep fake'ami jest obowiązkiem państwa -powiedział podczas konferencji minister cyfryzacji. Krzysztof Gawkowski dodał, że budowanie jednego dużego urzędu, jednego dużego systemu jest kluczowe i będzie dawało poczucie walki.

Wicepremier wyjaśnił również, że resort będzie domagał się by w procedurze bezpieczeństwa użytkownicy mieli swoje prawa. Podczas prezentacji Strategii Cyfryzacji Polski padła deklaracja dotycząca komunikacji elektronicznej. - Zlikwidujemy bariery prawne i systemowe - powiedział Krzysztof Gawkowski. Kolejną obietnicą jest zapewnienie, że do szkół będzie docierać szybszy internet, a państwo zajmie się budową systemu sieci 5G. Innym odważnym aspektem wskazanym w dokumencie jest kwestia posiadania przez Polskę własnego satelity.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ministerstwo Cyfryzacji | strategia | Krzysztof Gawkowski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »