Tak rosły ceny w UE. Polska wśród państw z najwyższą inflacją
Inflacja konsumencka w strefie euro w lipcu wyniosła 2,6 proc., a w całej Unii Europejskiej 2,8 proc. - poinformował we wtorek Eurostat. Oznacza to wzrost w stosunku do odczytu z czerwca. Polska w lipcu miała czwarty najwyższy wskaźnik inflacji wśród krajów UE, na poziomie 4,0 proc.
Eurostat publikuje inflację konsumencką HICP. Przypomnijmy, że HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych. Jest obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym, zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen. Dane brane pod uwagę w wyliczaniu inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych. Z kolei polski Główny Urząd Statystyczny, mierząc poziom wskaźnika inflacji konsumenckiej CPI w naszym kraju, bierze pod uwagę dane tylko z wydatków budżetów domowych. Stąd różnice w wynikach podawanych przez obydwie instytucje.
We wtorek przed południem Eurostat podał, że inflacja HICP w strefie euro w lipcu wyniosła 2,6 proc. w ujęciu rocznym w porównaniu z 2,5 proc. w czerwcu. W lipcu 2023 r. inflacja HICP w strefie euro wyniosła 5,3 proc.
Eurostat poinformował również, że inflacja HICP w całej Unii Europejskiej wyniosła w lipcu 2,8 proc. wobec 2,6 proc. w czerwcu. Rok wcześniej było to 6,1 proc.
W porównaniu z czerwcem 2024 r. roczna inflacja spadła w dziewięciu państwach członkowskich UE, pozostała stabilna w czterech i wzrosła w czternastu. Najwyższy wskaźnik inflacji odnotowano w Rumunii (5,8 proc.), Belgii (5,4 proc.) i na Węgrzech (4,1 proc.).
Polska w lipcu miała czwarty najwyższy wskaźnik inflacji wśród krajów UE, na poziomie 4,0 proc.
Najniższy wskaźnik inflacji HICP w ujęciu rocznym odnotowano w Finlandii (0,5 proc.), na Łotwie (0,8 proc.) i w Danii (1,0 proc.).
W lipcu 2024 r. największy wkład w roczną inflację w strefie euro miały usługi (+1,82 punktu procentowego), a następnie żywność, alkohol i tytoń (+0,45 pkt proc.), dobra przemysłowe z wyłączeniem energii (+0,19 pkt proc.) i energia (+0,12 pkt proc).
Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego opublikowanych w zeszłym tygodniu, inflacja konsumencka w Polsce w lipcu 2024 r. wyniosła 4,2 proc. w ujęciu rocznym. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 1,4 proc. Ceny usług wzrosły o 6,2 proc., a towarów o 3,5 proc.
W lipcu w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie mieszkań (o 5,7 proc.), rekreacji i kultury (o 2,1 proc.) oraz restauracji i hoteli (o 0,6 proc.).
Niższe ceny żywności (o 0,5 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 3,1 proc.) obniżyły z kolei lipcowy wskaźnik inflacji w Polsce.