Tak rosły płace Polaków w marcu. GUS podał najnowsze dane

Główny Urząd Statystyczny opublikował ważne dane z rynku pracy w sektorze przedsiębiorstw w marcu. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie wzrosło nominalnie o 12,0 proc. w ujęciu rok do roku i wyniosło 8408,79 zł brutto. Inflacja w marcu wyniosła 2 proc. Realnie oznacza to mocny wzrost wynagrodzeń w ujęciu rocznym.

Przypomnijmy, że w lutym wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw rosły w tempie 12,9 proc. rdr.

W ujęciu miesięcznym - a więc w porównaniu do lutego br. - marcowe wynagrodzenia Polaków wzrosły o 5,4 proc. Jak wyjaśnił GUS w komunikacie, "wzrost ten spowodowany był m.in. podwyżką wynagrodzeń, wypłatami nagród, w tym nagród motywacyjnych, bonusów, premii rocznych, kwartalnych i świątecznych, nagród jubileuszowych, wypłat z tytułu przepracowanych godzin nadliczbowych, a także odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń)".

Reklama

Ekonomiści powszechnie oczekiwali dalszego wzrostu płac w Polsce w dwucyfrowym tempie. Konsensus rynkowy zakładał wzrost wynagrodzeń o 11,9 proc. rdr i 5,3 proc. mdm.

Polski rynek pracy pod wpływem podwyżki płacy minimalnej i podwyżek w administracji

"Rynek pracy pozostaje pod wpływem wysokiej podwyżki płacy minimalnej z początkiem 2024, a w marcu i kwietniu efektywnie wchodzą także w życie podwyżki w administracji publicznej" - przypominali jeszcze przed publikacją danych ekonomiści banku ING BSK, zauważając dodatkowo, że "pozycja przetargowa pracowników w negocjacjach płacowych pozostaje korzystna, chociaż spadek marż przedsiębiorstw i sygnały nieco słabszego popytu na pracę powinny ograniczać presję na przyspieszenie wzrostów płac".

Przypomnijmy, że od 1 stycznia br. płaca minimalna w Polsce wynosi 4242 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych - 27,70 zł brutto (to więcej o odpowiednio 752 zł i 4,9 zł w porównaniu z 2023 r.). Od 1 lipca z kolei płaca minimalna wzrośnie do 4300 zł brutto, a stawka godzinowa - do 28,10 zł brutto. Jeśli chodzi o podwyżki w budżetówce, to pensje nauczycieli wzrosły o 30 proc. lub 33 proc., a wynagrodzenia pozostałych pracowników sfery publicznej - o 20 proc. W zależności od grupy zawodowej, wyższe pensje (z wyrównaniem od stycznia) zaczęły wpływać na konta pracowników w marcu lub kwietniu.

Wzrost płac nie pozostanie bez wpływu na inflację

Jak zauważają eksperci Banku Millennium, wzrost wynagrodzeń w Polsce w ujęciu realnym jest zbliżony do rekordowo wysokich poziomów. "Naszym zdaniem dane o wynagrodzeniach, obok danych o inflacji (CPI, bazowej), są obecnie najważniejsze dla Rady Polityki Pieniężnej i przez najbliższe miesiące nie dadzą jej argumentów do obniżek stóp procentowych NBP" - napisali w porannym raporcie.

"Przy takim wzroście płac (12 proc. r/r w marcu, momentum ~14 proc.) nie ma szans, żeby inflacja utrzymała się w celu" - wskazują we wpisie na platformie X ich koledzy z Banku Pekao. "Wynagrodzenia w końcu spowolnią, bo częściowo napędza je inflacja z przeszłości, ale do tego czasu inflacja zdąży wzrosnąć do 4-5 proc. i na tym poziomie może się zakotwiczyć" - dodają.

Ekonomiści z mBanku dodają (również w serwisie X), że o ile dane o płacach to sygnał "pozytywny dla prognoz dotyczących sytuacji gospodarstw domowych i konsumenta", to dla prognoz inflacji sygnał ten jest pozytywny "już trochę mniej". Jak wskazują, tempo wzrostu wynagrodzeń w Polsce nieprzerwanie wywiera silną presję na inflację bazową.

Jak kształtowało się zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w marcu?

GUS podał też dane dotyczące przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w Polsce w marcu  ("przeciętne" oznacza, że niepełne etaty w firmach przeliczane są na całe etaty). W porównaniu z marcem 2023 r. było ono niższe o 0,2 proc. i wyniosło 6501,2 tys. etatów. W porównaniu z lutym 2024 r., spadło o 0,1 proc.

Konsensus PAP zakładał, że w ujęciu rok do roku zatrudnienie spadnie o 0,1 proc., a w ujęciu miesięcznym pozostanie bez zmian.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: GUS | zarobki | zatrudnienie | płaca minimalna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »