Tarcza antyinflacyjna dla gazu i prądu nie będzie przedłużona?

Rzecznik rządu Piotra Müller poinformował, że być może nie będzie potrzebne w 2023 roku wydłużanie tarczy antyinflacyjnej w obszarze prądu i gazu.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

- Od przyszłego roku np. w sektorze energetycznym, gazowym, wprowadzamy inne rodzaje tarcz, czyli sztywne ceny - dopłacamy do potencjalnych dostaw energii elektrycznej, czy gazu. (...) W tym obszarze zastępujemy jedne rozwiązania drugimi. W związku z tym być może nie będzie potrzebne z tego tytułu wydłużanie tarczy w tym obszarze. W pozostałym zakresie o tym dyskutujemy - powiedział Müller.

"Każda decyzja o obniżeniu podatków to obniżone przychody do budżetu"

- Każda decyzja o obniżeniu podatków itd. to obniżone przychody do budżetu państwa. Bierzemy pod uwagę, że mamy ogromne wydatki na zbrojenia w przyszłym roku. (...) My na te wydatki musimy mieć środki finansowe, które są niezbędne tu i teraz - powiedział.

Reklama

W ramach rządowej tarczy antyinflacyjnej do końca 2022 r. obowiązują obniżone stawki VAT: do 0 proc. VAT na żywność objętą wcześniej 5 proc. podatkiem, do 0 proc. na nawozy, środki ochrony roślin i inne środki wspomagające produkcję rolniczą zamiast 8 proc., do 0 proc. VAT na gaz ziemny zamiast 23 proc., do 5 proc. VAT na energię elektryczną i cieplną zamiast 23 proc., do 8 proc. VAT na paliwa silnikowe zamiast 23 proc.

W ramach tarczy obniżona jest również akcyza: do minimum na paliwa silnikowe, lekki olej opałowy i energię elektryczną, zwolnienie z akcyzy sprzedaży energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, zwolnienie sprzedaży paliw silnikowych z podatku od sprzedaży detalicznej. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: tarcza antyinflacyjna | Piotr Müller
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »