Te banknoty stracą ważność. NBP zadecydował, masz jedno wyjście

Porwany banknot czy uszkodzona moneta powinny zostać wymienione, bo tracą wartość. Zarządzenie prezesa NBP o numerze 31/2013 wydane 17 grudnia 2013 roku wskazuje, jak to zrobić. Jeśli posiadasz więc zniszczone pieniądze nienadające się do obrotu, koniecznie oddaj je do wymiany. Kasjer odmówi ci bowiem wydania towaru w wypadku zapłaty zniszczoną gotówką.

  • Zniszczone pieniądze należy wymienić, ponieważ tracą one ważność.
  • Płacenie zniszczonymi banknotami i monetami może nie zostać uznane przy kasie. Kasjer ma prawo odmówić ich przyjęcia.
  • NBP wskazuje jak dokonać wymiany, ale zastrzega, że są sytuacje, gdy nie otrzymamy równowartości zniszczonych pieniędzy, a możemy nawet zostać z niczym.

Zniszczone pieniądze mogą stanowić problem, jeśli posiadamy je w portfelu. Przy kasie możemy usłyszeć odmowę przyjęcia takiego środka płatniczego i wyjdziemy ze sklepu bez zakupów. Zdecydowanie lepiej więc wymienić zniszczone pieniądze, po prostu tracą ważność.

Reklama

Pieniądze są zniszczone? Takie banknoty i monety mogą nie zostać uznane

Porwany banknot czy wyszczerbiona moneta teoretycznie wartości nie tracą. Jednak praktyka jest taka, że uznanie ich ważności zależy tylko od kasjera. Jeśli w jednym sklepie przy kasie odmówią nam zapłaty, można spróbować w innym, ale już powinna nam zapalić się czerwona lampka. Powinniśmy wówczas taki zniszczony banknot czy monetę wymienić.

Gdzie wymienić pieniądze?

Zużyte i uszkodzone pieniądze można wymienić w dowolnym banku w Polsce lub w oddziale terenowym Narodowego Banku Polskiego. Gdy uszkodzenie jest stosunkowo niewielkie, wymiana zwykle odbywa się od ręki.

Gdy chcemy wymienić bardzo zniszczone pieniądze, możemy spotkać się z odmową. Najbardziej naruszone egzemplarze przyjmowane są na wniosek i zostają przesłane do wymiany do samego NBP. Aby wypełnić  wniosek należy podać podstawowe dane personalne oraz kontaktowe.

Bank może oddać tylko część wartości zniszczonych pieniędzy

Uszkodzone pieniądze nie zawsze są wymieniane na równowartość 100 proc. ich pierwotnej wartości. Gdy posiadamy tylko część banknotu czy monety, otrzymamy wyłącznie 50 proc. wartości pieniądza, a czasami nie otrzymamy nic.

100 proc. wartości uszkodzonych pieniędzy dostaniemy gdy:

  • zachowało się ponad 75 proc. powierzchni banknotu w jednym fragmencie,
  • banknot został przerwany na kilka części (maksymalnie 9), które w sumie stanowią całość uszkodzonego banknotu,
  • moneta jest w jednym kawałku lub w dwóch częściach - rdzeniu i pierścieniu

50 proc. wartości uszkodzonych pieniędzy dostaniemy gdy:

  • zachowało się od 45 proc. do 75 proc powierzchni banknotu w jednym fragmencie,
  • zachowała się tylko jedna z dwóch części monety - rdzeń lub pierścień.

Czasami pieniądze zamiast wymiany czeka niszczarka

Przesłanie pieniędzy do NBP w celu wymiany nie zawsze oznacza wymianę. Jeśli zachowało się mniej niż 45 proc. powierzchni banknotu w jednym kawałku, nie otrzymamy nic. Jest tak również, gdy do banku przyniesiemy kawałek fragmentu monety, jej pierścienia lub rdzenia.

Narodowy Bank Polski nie tylko nie dokona wymiany na nowe, ale może też nie oddać przekazanych skrawków gotówki. Wnioskodawca ma 6 miesięcy na odebranie takich rzeczy. Jeśli się nie zgłosi, NBP wrzuci je do niszczarki.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: banknoty | NBP | pieniądze | monety
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »