UE szuka nowych źródeł dostaw gazu, Rosja szykuje sankcje odwetowe

Unia Europejska planuje zintensyfikować współpracę z krajami afrykańskimi przy dostawach gazu, co ma wspierać strategię pełnego uniezależniania się od rosyjskich surowców. Z kolei prezydent Rosji Władimir Putin podpisał we wtorek dekret o sankcjach odwetowych na „nieprzyjazne kraje”.

Według Bloomberga współpraca Unii Europejskiej z krajami afrykańskimi jest elementem projektu zewnętrznej strategii energetycznej UE, który zakłada pełne uniezależnienie się od rosyjskich surowców.

Więcej surowca z Afryki

W tym kontekście ważne są słowa m.in. minister do spraw transformacji ekologicznej Roberto Cingolani, który na łamach dziennika "La Repubblica", ogłosił, że Włochy do drugiej połowy 2024 roku chcą uniezależnić się od dostaw rosyjskiego gazu. Jak zauważył: wzrosną dostawy surowca z takich krajów, jak Algieria, Angola, Kongo i Katar. Cingolani zaznaczył, że z Algierii w ciągu najbliższych trzech lat gazociągiem zostanie dostarczonych o 9 mld m sześc. gazu więcej. Poza tym, dodał, Włochy zamierzają zwiększyć dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG), przywożonego na statkach.

Reklama

Według tego projektu kraje afrykańskie, zwłaszcza w zachodniej części kontynentu, takie jak Nigeria, Senegal i Angola, mają znaczny potencjał w zakresie eksportu skroplonego gazu ziemnego (LNG).

Zdaniem Bloomberga unijny projekt strategii energetycznej ma również na celu przygotowanie Wspólnoty do importu 10 mln ton odnawialnego wodoru do 2030 r., aby w ten sposób zastąpić gaz z Rosji, co byłoby zgodne z Europejskim Zielonym Ładem w sprawie rezygnacji z paliw kopalnych i neutralności klimatycznej.

Wśród kroków zastępowania rosyjskiego importu unijny projekt zakłada także: pełną realizację umowy ze Stanami Zjednoczonymi o dodatkowej dostawie 15 mld m sześc. LNG w 2022 r. i ok. 50 mld m sześc. rocznie do 2030 r.; podpisanie trójstronnego porozumienia z Egiptem i Izraelem w sprawie zwiększenia dostaw LNG do lata 2022 r.; podwojenie przepustowości Południowego Korytarza Gazowego, który dostarcza gaz z Azerbejdżanu do Europy do 20 mld m sześc. rocznie; rozważenie możliwości importu gazu z Kanady; przekierowanie przesyłek LNG z Azji do Europy. 

Rosja ponownie grozi sankcjami odwetowymi

Jak podał Kommersant, Władimir Putin podpisał we wtorek dekret, zgodnie z którym przeciwko krajom i podmiotom prawnym, które dopuściły się "nieprzyjaznych działań" w odniesieniu do Rosji, będą wprowadzone sankcje odwetowe. Teraz rosyjski rząd ma 10 dni na przygotowanie listy podmiotów, które będą objęte restrykcjami. Te zakładać mają m.in. zakaz lub ograniczenia w realizacji transakcji, pozwolenie na niewypełnianie zobowiązań (w tym w oparciu o już podpisane umowy) oraz zakaz eksportu surowców i produktów z Rosji.

Lista "nieprzyjaznych krajów" to obecnie 48 państw, w tym USA, wszystkie kraje UE, Australia, Wielka Brytania, Kanada, Nowa Zelandia, Korea Płd., Japonia. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: sankcje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »