Ulga dla kredytobiorców. Jest kolejna obniżka stóp procentowych, o tyle spadną raty kredytów

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła drugi raz z rzędu stopy procentowe. Tym razem o 0,25 pkt. proc., ale łącznie z wrześniową decyzją stopy spadły o 1 pkt proc. W efekcie spadają raty kredytów mieszkaniowych, ale nie wszystkim w tym samym czasie. To zależy od momentu aktualizacji oprocentowania. O ile spadnie rata? Oto wyliczenia.

Po obniżce o 0,25 pkt proc. w październiku stopa referencyjna NBP spadła do poziomu 5,75 proc. - Obniżka zmniejszy wysokość rat kredytów hipotecznych. W przypadku kredytu na kwotę 300 tys. zł, na 30 lat, udzielonego w kwietniu 2021 r., ostatnia obniżka zmniejszy ratę o niecałe 50 zł. Warto jednak dodać, że raty nie zależą bezpośrednio od poziomu stóp NBP, ale od stawki WIBOR. Stawka WIBOR 3M spadła natomiast do 5,73 proc., czyli o 1,16 pp. w porównaniu z sierpniem, a więc mocniej niż stopy NBP - tłumaczy Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.   

Reklama

Jak wylicza, w przypadku wspomnianego wcześniej kredytu obniżka oznacza spadek raty z 2 401 zł (przez ostatnie 3 miesiące) do 2 168 zł. Spadek jest większy niż wspomniane 50 zł ponieważ banki zwykle aktualizują oprocentowanie raz na 3 miesiące lub raz na 6 miesięcy, więc zmiana uwzględni zwykle jednocześnie obniżkę wrześniową i październikową.

Raty spadają szybciej, bo WIBOR wyprzedza decyzja RPP

Wciąż jednak rata będzie znacznie wyższa niż w początkowym okresie spłaty. Dzięki rekordowo niskim stopom procentowym pierwsza rata wynosiła bowiem 1 173 zł.

Obniżka wpłynie również na oprocentowanie części kredytów konsumpcyjnych. Zmniejszy bowiem maksymalny dopuszczalny przez prawo poziom oprocentowania do 18,5 proc. proc. Dotychczas było to 19 proc., a przed wrześniową obniżką 20,5 proc. - wyliczył analityk Expandera.

Zwraca też uwagę, że ponownie spadnie też oprocentowanie lokat bankowych. - Trzeba tutaj jednak dodać, że obniżki w tym zakresie banki zaczęły długo przed wrześniową decyzją RPP, bo już na początku tego roku. Według danych NBP najwyższe średnie oprocentowanie nowo zakładanych lokat obowiązywało w grudniu 2022 r. i wynosiło 6,25 proc. Z kolei w lipcu br. było to już 5,53 proc., a sierpniu 5,28 proc. Dane za wrzesień poznamy dopiero na początku listopada, ale patrząc na zmiany ofert z pewnością będzie to jeszcze niższy poziom.

Przed spadkiem oprocentowania lokat można się częściowo zabezpieczyć wybierając produkty długoterminowe z oprocentowaniem stałym. Dla przykładu 3-letniej obligacje skarbowe pozwalają przez 3 lata utrzymać oprocentowanie na poziomie 6,85 proc.  

krześ

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rada Polityki Pieniężnej | stopy procentowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »