Vectra bez pytania klientów włączała im usługę. Kontrola UOKiK

Urząd UOKiK skontroluje działania spółki Vectra. Zarzuty dotyczą usługi dodatkowej "Bezpieczny Internet", którą operator uruchamiał automatycznie nie pytając konsumentów o zgodę - poinformował szef urzędu w komunikacie.

Bezpieczny Internet i zarzuty UOKiK wobec Vectry

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy

"Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wobec spółki Vectra świadczącej m.in. usługi telewizji kablowej i dostępu do internetu. Zarzut dotyczy usługi dodatkowej "Bezpieczny Internet", którą przed 11 maja 2020 r. firma automatycznie uruchamiała w przypadku części ofert promocyjnych, nie pytając konsumentów o zgodę na pobieranie za nią płatności" - napisano w komunikacie.

Reklama

Jak informuje UOKiK, przez pierwszy miesiąc lub dwa usługa była bezpłatna, potem - jeśli konsument nie podjął działań, aby z niej zrezygnować - kosztowała 6,90 zł miesięcznie.

Vectra musi mieć zgodę na włączenie usługi dodatkowej

Jak wyjaśnia, cytowany w komunikacie, szef UOKiK Tomasz Chróstny, przedsiębiorca najpóźniej w chwili zawierania umowy musi uzyskać zgodę konsumenta na każdą dodatkową płatność wykraczającą poza uzgodnione wynagrodzenie za główne świadczenie, czyli w tym przypadku poza abonament.

"Ta zgoda nie może być dorozumiana, musi być jasna i wyraźna. Konsument musi mieć też realny wybór i możliwość odmowy, jeśli proponowana usługa dodatkowa jest mu niepotrzebna" - stwierdził Chróstny.

Urząd przypomina, że obowiązek uzyskania zgody przed zawarciem umowy na wszelkie dodatkowe płatności wynika z art. 10 ustawy o prawach konsumenta.

"Tymczasem konsultanci Vectry podczas rozmów sprzedażowych jedynie informowali o usłudze +Bezpieczny Internet+ oraz o tym, że potem można z niej będzie zrezygnować, nie pytali jednak, czy konsumenci są nią zainteresowani. Taka sytuacja miała miejsce, gdy przedstawiane konsumentowi warunki danej oferty przewidywały, że uruchomienie płatnej usługi dodatkowej +Bezpieczny Internet+ było konieczne dla zawarcia umowy na warunkach promocyjnych" - napisano w komunikacie.

Uwaga na usługę Bezpieczny Internet

UOKiK wyjaśnia, że od 11 maja 2020 r. Vectra uruchamia usługę dodatkową +Bezpieczny Internet+ jedynie po uzyskaniu wyraźnej zgody konsumentów, a nowe oferty promocyjne nie uzależniają już możliwości zawarcia umowy od obowiązkowej aktywacji takiej usługi.

Prezes UOKiK poinformował Vectrę, że powinna usunąć skutki naruszenia i wynagrodzić konsumentom poniesione straty. Propozycje przedstawiane przez spółkę nie rekompensowały konsumentom w wystarczającym stopniu skutków praktyki, dlatego Prezes Urzędu wszczął postępowanie, które może zakończyć się np. zobowiązaniem Vectry do wypłaty rekompensat albo nałożeniem na nią kary w wysokości do 10 proc. rocznego obrotu.

***

Vectra zamierza złożyć wyjaśnienia

- Vectra, dostawca usług telekomunikacyjnych i operator telewizji kablowej, zamierza w najbliższym czasie złożyć do UOKiK wyjaśnienia - poinformowała spółka w środę. Chodzi o postępowanie, jakie urząd wszczął wobec Vectry w związku z oferowaną usługą dodatkową "Bezpieczny Internet".

 "W najbliższym czasie złożymy do UOKiK szczegółowe wyjaśnienia. Jesteśmy w stałym kontakcie z urzędem" - poinformowała koordynatorka ds. PR w spółce Vectra Justyna Grzelak, odpowiadając na pytanie o zarzut postawiony przez UOKiK dotyczący usługi dodatkowej "Bezpieczny Internet".

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prawa konsumenta | UOKiK | telewizja kablowa | Vectra | szybki Internet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »