W dwa lata zdrożała o 50 proc. Nadchodzi kolejna podwyżka

W poniedziałek, 3 lutego cena arabiki – odmiany kawy – na giełdzie ICE osiągnęła rekordowy poziom i wyniosła ponad 8,5 tys. USD dolarów za tonę – podał bank PKO BP w raporcie. Inna odmiana, robusta, też jest rekordowo droga, na giełdzie LIFFE pod koniec stycznia jej cena 5 861 USA za tonę.

Wiele wskazuje na to, że niebawem czekają nas kolejne podwyżki cen kawy, która - jak wynika z danych PanParagon - w ostatnich dwóch latach zdrożała w Polsce o 50 proc. Ceny wzrosną przez niższe, niż zakładano zbiory oraz spekulantów. Szczegóły opisał w raporcie ekonomista PKP BP Tomasz Niewiński.

Czytaj także: Tego w polskich pociągach jeszcze nie serwowali. Rewolucja w Warsie

Reklama

Rekordowe ceny kawy arabiki

"W poniedziałek, 3 lutego notowania arabiki na giełdzie ICE ustanowiły rekord w pobliżu 3,9 USD/lb (ponad 8,5 tys. USD/t). 31 stycznia tona robusty na giełdzie LIFFE kosztowała 5861 dolarów - najwięcej od rozpoczęcia obrotu w 2008 roku. Rosnące ceny ziaren dyskontują napięte fundamenty rynkowe: według brazylijskiej agencji rządowej Conab krajowe zbiory arabiki - częściowo z powodu gorącej, suchej aury - obniżą się o ponad 12 proc. r/r." - wyjaśnił ekspert PKP BP.

Ekonomista przypomniał, że Brazylia jest dominującym producentem i eksporterem kawy arabiki. Dodał, że wzrost cen arabiki doprowadził do wzrostu notowań robusty, której największym producentem jest Wietnam. W raporcie czytamy też, że w grudniu amerykański Departament Rolnictwa zrewidował w dół prognozę globalnych zapasów kawy w sezonie 2024/25 do poziomu najniższego od lat. 

Ceny kawy rosną przez pogodę i działania spekulantów

"Rolnicy w Brazylii i Wietnamie nie śpieszą się ze sprzedażą ziarna, licząc na kontynuację zwyżek. Zapasy kawy na giełdzie ICE stopniały w 2025 roku o ponad 11 proc. Do aprecjacji (wzrostu wartości - przyp. red.) arabiki przyczynili się też inwestorzy spekulacyjni, którzy powiększyli ostatnio pozycje długie netto" - napisał analityk PKO BP. 

W jego opinii traderzy liczą na utrzymanie się "silnego popytu" ze strony firm takich jak Nestlé czy Jacobs Douwe Egberts. Dodał też, że jednocześnie część inwestorów uznała, że zbiory w Brazylii mogą być lepsze od przewidywań dzięki opadom deszczu w minionych miesiącach. "[...] Niedawne prognozy niekorzystnej pogody pogłębiły obawy o spadek podaży ziarna. Arabika w 2025 roku zdrożała już o 20 proc., a od początku ubiegłego roku o ponad 100 proc. Nieco mniejsze zwyżki zanotowała robusta - o odpowiednio 12 proc. i 84 proc." - napisał Tomasz Niewiński. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: kawa | arabika | ceny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »