W środę nowe dane o inflacji i drugi szacunek PKB. Czego oczekują analitycy?

W środę 30 listopada br. GUS opublikuje szybki szacunek inflacji za listopad 2022 r. Zdaniem analityków Credit Agricole Bank Polska, pozostała ona niezmieniona w porównaniu do października i wyniosła 17,9 proc. - czytamy w portalu wiadomoscihandlowe.pl.

Biznes INTERIA na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Wzrost inflacji bazowej i dynamiki cen żywności został skompensowany przez niższe tempo wzrostu cen paliw i nośników energii - wskazują analitycy Credit Agricole Bank Polska.

Prognoza banku kształtuje się blisko konsensusu (18 proc.), a tym samym jej materializacja będzie neutralna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

Czego oczekuje rynek?

W środę opublikowany zostanie także wstępny szacunek inflacji HICP w strefie euro. Rynek oczekuje, że roczne tempo wzrostu cen zmniejszyło się w listopadzie do 10,4 proc. r/r wobec 10,6 proc. w październiku. We wtorek dodatkowych informacji nt. inflacji w strefie euro dostarczy wstępny szacunek inflacji HICP w Niemczech. Rynek oczekuje, że zmniejszyła się ona do 11,2 proc. r/r w listopadzie z 11,6 proc. w październiku.

Reklama

"Publikacja danych o inflacji będzie naszym zdaniem neutralna dla kursu złotego i cen polskich obligacji" - komentują analitycy Credit Agricole Bank Polska.

Co z zatrudnieniem?

Na piątek zaplanowana jest publikacja danych z rynku pracy. Eksperci oczekują, że zatrudnienie poza rolnictwem zwiększyło się o 175 tys. osób w listopadzie wobec wzrostu o 261 tys. w październiku, przy stabilizacji stopy bezrobocia na poziomie 3,7 proc.

Przed piątkową publikacją dodatkowych informacji nt. rynku pracy dostarczy raport ADP o zatrudnieniu w sektorze prywatnym (rynek oczekuje wzrostu o 203 tys. w listopadzie wobec 239 tys. w październiku).

W czwartek poznamy indeks ISM dla przetwórstwa, który zdaniem analityków Credit Agricole Bank Polska zmniejszył się do 49,5 pkt. w listopadzie z 50,2 pkt. w październiku, co byłoby spójne ze spadkiem wskaźnika PMI dla przetwórstwa.

Drugi szacunek PKB

Na środę zaplanowana jest publikacja drugiego szacunku PKB w III kwartał br. "Oczekujemy, że sprowadzone do wymiaru rocznego tempo wzrostu PKB nie zostało zrewidowane w porównaniu do wstępnego szacunku i wyniosło 2,6 proc. Prognozujemy, że inflacja PCE ogółem zmniejszyła się do 6,1 proc. w październiku z 6,2 proc. we wrześniu przy jednoczesnym spadku inflacji bazowej do 5,0 proc. r/r z 5,1 proc." - czytamy w Marko Mapie Credit Agricole.

"Uważamy, że indeks Conference Board (99,0 pkt. w listopadzie wobec 102,5 pkt. w październiku) wskaże na pogorszenie się nastrojów gospodarstw domowych. Naszym zdaniem publikacje danych z USA w tym tygodniu będą neutralne dla rynków finansowych" - czytamy dalej.

Analitycy wskazują również, że w środę poznamy finalny szacunek PKB w III kw. wraz z jego strukturą. Zdaniem ekspertów Credit Agricole, dynamika PKB ukształtuje się zgodnie ze wstępnym szacunkiem i wyniesie 3,5 proc. r/r wobec 5,8 proc. w II kw.

"Uważamy, że głównym źródłem zmniejszenia dynamiki PKB w III kw. w porównaniu do II kw. był niższy wkład konsumpcji, będący efektem obniżającego się realnego tempa wzrostu funduszu płac, a także silnego pogorszenia koniunktury konsumenckiej" - deklarują analitycy Credit Agricole Bank Polska.

Zobacz również:

wiadomoscihandlowe.pl
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | inflacja w Polsce | PKB | PKB Polski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »