W USA zamknięto dużą pralnię kryptowalut. Pomogli Polacy

W środę amerykańskie służby zamknęły platformę kryptowalutową ChipMixer, która miała służyć do prania miliardów dolarów pochodzących z nielegalnych źródeł. W akcji brali udział funkcjonariusze z polskiego Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Departament Sprawiedliwości USA twierdzi, że z usług platformy ChipMixer korzystali m.in. hakerzy, sprzedawcy z dark webu oraz handlarze kupujący i sprzedający skradzione informacje finansowe. W ramach nielegalnych transakcji miała ona przetworzyć ponad 3 mld dolarów. Co więcej, do ChipMixera miały trafiać także bitcoiny używane przez rosyjską jednostkę wywiadu wojskowego do kupowania narzędzi hakerskich. 

W akcji brały udział także policyjne jednostki z innych krajów, w tym funkcjonariusze z polskiego Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Wspierali oni między innymi wspólną grupę zadaniową ds. walki z cyberprzestępczością (J-CAT) w Europolu. 

Reklama

- ChipMixer ułatwiał pranie kryptowalut, w szczególności bitcoina, na ogromną, międzynarodową skalę, ułatwiając tym samym działanie przestępcom - oświadczyła prokurator Jacqueline C. Romero z Dystryktu Wschodniej Pensylwanii.

Usługa miała pozwalać przestępcom ukryć, skąd pochodzą środki. 

Wietnamski wątek afery

Prokuratorzy z Filadelfii oskarżyli Minha Quốc Nguyễna, 49-letniego Wietnamczyka mieszkającego w Hanoi, o pranie brudnych pieniędzy w ramach ChipMixera. Oskarżono go również kradzież tożsamości i publiczne reklamowanie sposobów obejścia przepisów przeciwdziałających praniu pieniędzy. Jednak rzecznik Departamentu Sprawiedliwości stwierdził, że Nguyễn nie został aresztowany.

Obecnie strona ChipMixera wyświetla obrazek informujący, że została przejęta przez FBI. Zawiera również link "do zgłaszania informacji na temat ChipMixera i jego operatorów".

Czym są mieszalniki kryptowalut?

Tak zwane mieszalniki kryptowaluty stały się celem działań organów ścigania na całym świecie. W sierpniu 2022 roku platforma Tornado Cash został objęty sankcjami przez Departament Skarbu USA. Wcześniej spotkało to również Blender.io.

Mieszalnik kryptowalut (ang. cryptocurrency mixer lub tumbler) to narzędzie, które służy do zwiększenia prywatności użytkowników kryptowalut poprzez mieszanie i przemieszczanie ich transakcji.

Kryptowaluty są oparte na zdecentralizowanej technologii blockchain, która umożliwia każdemu w sieci wgląd w historię transakcji. W związku z tym, kiedy użytkownik dokonuje transakcji, jego adres portfela i historia transakcji są rejestrowane w blockchainie i stają się widoczne dla innych użytkowników. 

Mieszalnik kryptowalut działa w taki sposób, że zbiera wiele transakcji z różnych adresów portfeli i następnie miksuje je w taki sposób, aby nie było możliwe powiązanie transakcji z konkretnymi adresami portfeli. W ten sposób, nawet jeśli ktoś próbuje prześledzić historię transakcji, będzie niezwykle trudno zidentyfikować konkretne adresy zaangażowane w daną transakcję.

Oprac. KM

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kryptowaluta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »