Wiceminister sportu: Sezon turystyczny udany ale znacznie droższy

Jak ocenił w Radiu Kraków wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy - "tegoroczny sezon był udany ale nie rekordowy". Jak przekazał, ceny usług turystycznych znacznie wzrosły i na terenach górskich były o 20 proc., a nad morzem - o 30 proc. wyższe.

Udany sezon turystyczny w Polsce

Jak zauważył wiceminister Andrzej Gut-Mostowy, kilkunastoprocentowym wzrostem popytu cieszyły się tereny bliżej przyrody, agroturystyka. "Będzie to skutkować nowymi trendami w turystyce" - ocenił.

Wiceminister poinformował, że ceny usług turystycznych na ternach górskich wzrosły średnio o ok. 20 proc., a na nadmorskich - o blisko 30 proc. "Ten wzrost uzależniony był od popytu. Mniejszy popyt - tam podwyżki cen w hotelach i restauracjach mniejsze" - powiedział.

Jak zauważył, duże miasta, np. Kraków, nie miały obrotów takich jak przed pandemią, a przywrócenie dawnej frekwencji w turystyce przyjazdowej potrwa dłużej.

Reklama

Zgodnie z zapowiedziami wiceministra resort oraz Polska Organizacja Turystyczna w najbliższych miesiącach uruchomią dodatkowe formy wsparcia turystyki przyjazdowej - chodzi o wsparcie finansowe wydatków na promocję oferty wśród turystów zagranicznych.

Wiceminister zwrócił uwagę, że w piątek Sejm przyjął ustawę przedłużającą termin płatności bonem turystycznym z 30 września 2022 r. do 31 marca 2023 r.

Gut-Mostowy zaznaczył, że bon turystyczny ma ważny aspekt społeczny - przede wszystkim zachęcił rodziny wielodzietne do wyjazdów.

Bon turystyczny dłużej

Bon turystyczny to jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością - 1000 zł. Można nimi płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce. Rodzice mogą na przykład zapłacić bonem za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym.

Bonem można opłacić zorganizowany wypoczynek, np. wyjazd dziecka na kolonię, obóz czy zieloną szkołę, a także jednodniową wycieczkę bez noclegu, o ile obejmuje ona dwie usługi np. transport i zwiedzanie.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »