Więcej dla samorządów

Projekt Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007 - 2013 ma być gotowy na przełomie maja i czerwca. Wynika z niego, że samorządy dostaną część pieniędzy PFRON i Funduszu Pracy oraz z VAT - wynika z informacji "Rzeczpospolitej".

Projekt Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007 - 2013 ma być gotowy na przełomie maja i czerwca. Wynika z niego, że samorządy dostaną część pieniędzy PFRON i Funduszu Pracy oraz z VAT - wynika z informacji "Rzeczpospolitej".

Narodowy Plan Rozwoju ma określać, w jaki sposób zostanie rozdzielone około 70 mld euro z funduszy unijnych. Dokument będzie zawierał propozycje zmian ułatwiających wykorzystanie tych pieniędzy. Chodzi przede wszystkim o wygospodarowanie środków na współfinansowanie projektów. Najwięcej problemów mogą mieć z tym samorządy, zwłaszcza że będą głównymi beneficjentami funduszy w nowym NPR. Dlatego Ministerstwo Gospodarki przygotowało propozycje zwiększenia ich dochodów.

Z dokumentu, do którego dotarła Rz, wynika, że samorządy mają otrzymać m.in. część wpływów VAT. W tej chwili mają tylko udziały w podatku od dochodów osób prywatnych (PIT) i firm (CIT). W propozycji resortu gospodarki nie określono, jaki ma to być udział. Rozważane jest, aby był to tylko VAT, który płacą placówki handlowe. Poza tym samorządy miałyby otrzymać część środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Funduszu Pracy (zajmuje się on m.in. pomocą bezrobotnym). Nie przedstawiono jednak szacunków, ile pieniędzy z tego tytułu trafi do poszczególnych ogniw samorządu. Łączne dochody PFRON w tym roku mają wynieść 3,1 mld zł, a Funduszu Pracy 6,9 mld zł

Reklama

To nie wszystkie propozycje zmian. Wprowadzone mają być zmiany w układaniu budżetu państwa. W planie finansowym państwa będzie można zapisać kwotę na realizację inwestycji, która może trwać nawet kilka lat. Obecnie nie ma takiej możliwości. W budżecie można zapisać kwotę, która ma być wydana w danym roku. Nawet jak realizowane są inwestycje wieloletnie, to co roku w budżecie musi być na nie przewidziana określona pula pieniędzy. Bywa że z powodu bieżących problemów finansowych część takich inwestycji jest przerywana.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: samorządy | PFRON | VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »