Wolontariat dla każdego
W Polsce jest wiele instytucji, za pośrednictwem których można wyjechać za granicę, by wykonywać nieodpłatną, ale za to satysfakcjonującą pracę. Czym się kierować przy wyborze pośrednika i jaki rodzaj wolontariatu wybrać?
W kraju działają organizacje, które oferują programy młodzieżowe, misyjne, a także humanitarne. My bliżej przyjrzeliśmy się tym pierwszym. Są one przeznaczone dla młodych ludzi, ale niekoniecznie uczniów czy studentów. W niektórych programach wręcz nie ma ograniczeń wiekowych.
Oferta obejmuje wyjazdy krótkoterminowe - dwu-, czterotygodniowe oraz dłuższe - trwające od pół do jednego roku. Opcja kilkutygodniowa to najczęściej tzw. workcampy, podczas których wykonuje się prace w grupach międzynarodowych (porządkowanie terenów zielonych, konserwacja obiektów użyteczności publicznej, pomoc starszym, opieka nad dziećmi). Większość obozów odbywa się latem.
Dla osób starszych, już doświadczonych czy pozostających w Polsce bez pracy lepszym rozwiązaniem będą dłuższe wyjazdy. Wykonuje się podczas nich rozmaite prace socjalne, czasem biurowe lub przy organizacji koncertów, festynów czy konferencji. Wachlarz możliwości jest naprawdę duży, a wybór zajęcia zależy od predyspozycji i chęci wolontariusza.
Większość organizacji wymaga od kandydatów odpowiedniego wieku, komunikatywnej znajomości języka obcego (najczęściej angielskiego) i oczywiście zaangażowania. Czasami potrzebne są referencje lub przygotowanie własnego projektu. - 95 proc. tych, którzy się do nas zgłoszą, wyjeżdża - zapewnia Monika Czerwińska, ze Stowarzyszenia Jeden Świat.
- Powodem niezakwalifikowania są natomiast najczęściej względy formalne, np. zbyt późne zgłoszenie. W takim przypadku proponujemy inny wyjazd. Każdy wolontariusz ma zapewnione na miejscu zakwaterowanie i wyżywienie. Czasem samemu trzeba opłacić podróż i ubezpieczenie.
Niektóre wyjazdy odbywają się w ramach Akcji 2 unijnego programu "Młodzież" (od nowego roku będzie to program "Młodzież w Działaniu" i zmienią się nieco zasady), tzw. EVS - European Voluntary Service. Wówczas wolontariusz ma zwracane koszty przejazdu i dostaje niewielkie kieszonkowe. Ta oferta dotyczy jednak w większości pobytów minimum półrocznych.
Wyjechać można praktycznie w każdy zakątek świata. Jednak Polacy- ze względu na koszty podróży i odległość - wybierają głównie kraje europejskie. Najczęściej są to Niemcy, Hiszpania, Włochy i Wielka Brytania, choć coraz popularniejsza staje się również Europa Wschodnia. Aby zakwalifikować się, najlepiej aplikować z półrocznym wyprzedzeniem. Jedynie w przypadku wakacyjnych workcampów wystarczy zgłosić się wiosną, kiedy pojawia się najwięcej świeżych ofert.
Milena Waldowska