Wskaźnik dobrobytu w UE. Polsce do średniej wciąż trochę brakuje

PKB na mieszkańca i tzw. indywidualne spożycie na mieszkańca wciąż pozostaje w Polsce poniżej średniej unijnej. W tym pierwszym przypadku (PKB per capita) mamy wynik 20 proc. poniżej średniej UE, a rzeczywiste spożycie indywidualne na mieszkańca (AIC) jest o 14 proc. niższe niż unijna średnia. Dane zostały opublikowane przez Eurostat i dotyczą 2023 roku.

- Rzeczywiste spożycie indywidualne (AIC) na mieszkańca w Polsce, wyrażone w standardach siły nabywczej, w 2023 r. było 14 proc. poniżej średniej UE - podał Eurostat.

Eurostat podaje, że AIC obejmuje wszystkie towary i usługi, z których korzystają gospodarstwa domowe, niezależnie od tego czy zostały zakupione i opłacone przez gospodarstwa domowe bezpośrednio, przez rząd, czy przez organizacje non-profit. Można go uznać za wskaźnik dobrobytu materialnego gospodarstw domowych.

Najmocniej od średniej odstają Węgry

W 2023 r. 10 krajów UE odnotowało AIC na mieszkańca powyżej średniej UE. Najwyższy poziom odnotowano w Luksemburgu (38 proc. powyżej średniej UE), Austrii i Holandii (po 17 proc.).

Reklama

Tymczasem 17 krajów UE odnotowało AIC na mieszkańca poniżej średniej UE, przy czym najniższy poziom odnotowano na Węgrzech (30 proc. poniżej średniej UE), w Bułgarii (27 proc.), na Słowacji oraz na Łotwie (w obu przypadkach 25 proc.).

Wykres. PKB na mieszkańca w stosunku do europejskiej średniej. Źródło: Eurostat

Z kolei w przypadku badania PKB na mieszkańca, poziom powyżej średniej UE odnotowano w 11 krajach UE. Najwyższy był w Luksemburgu (139 proc. wyższy od średniej UE), Irlandii (111 proc.) i Holandii (30 proc.).

Na drugim końcu przedziału najniższy PKB na mieszkańca odnotowano w Bułgarii (36 proc. poniżej średniej UE), Grecji (33 proc.) i Łotwie (29 proc.).

W Polsce było to 20 proc. poniżej średniej UE.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Produkt Krajowy Brutto (PKB) | siła nabywcza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »