Wszystkich Świętych 2023. Ile dni wolnego w tym roku?

Wszystkich Świętych obchodzone w Polsce 1 listopada przypada w tym roku w środę. To dzień ustawowo wolny od pracy oraz zajęć lekcyjnych. A co z Zaduszkami - czy w tym dniu trzeba iść do pracy i szkoły? To zależy, uczniowie mogą być zwolnieni z zajęć lekcyjnych, a pracownicy mogą liczyć na dłuższe wolne.

1 listopada, czyli Święto Wszystkich Świętych, jest jednym z 13 dni, które zgodnie z Kodeksem Pracy w Polsce są ustawowo wolne od pracy i nauki. W tym dniu Polacy masowo odwiedzają cmentarze i groby swoich bliskich. Ustawodawca daje przestrzeń, żeby można było ten dzień obchodzić w spokoju i zadumie oraz w czasie wolnym od pracy, lekcji w szkołach i zajęć na uczelniach akademickich. 

Czy Zaduszki 2 listopada są dniem wolnym?

O ile 1 listopada nie trzeba iść do pracy i szkoły, to sytuacja komplikuje się 2 listopada - to Dzień Zaduszny i w tym dniu Polacy równie ochoczo wybierają się na cmentarze. Niestety, nie jest to w Polsce dzień wolny.

Reklama

  

Sytuacja komplikuje się zwłaszcza wtedy, kiedy Wszystkich Świętych wypada w połowie tygodnia, a tak jest w tym roku. Listopad zaczyna się w środę. Aby przedłużyć wolne, pracownicy zmuszeni są wziąć kilka dni wolnego. Niektórzy już wysłali wnioski urlopowe na 30 i 31 października lub 1 i 2 listopada - w ten sposób można wydłużyć sobie wolne od pięciu do nawet dziewięciu dni (od 28 października do 5 listopada). 

Na wolne od zajęć mogą liczyć także uczniowie szkół podstawowych oraz średnich. Decyzja o zwolnieniu uczniów z zajęć lekcyjnych 2 i 3 listopada należy do dyrektorów - przysługuje im bowiem możliwość wykorzystania tzw. dni dyrektorskich (8 dla szkół podstawowych i 10 dla szkół średnich w ciągu całego roku). 

Podobne prawo mają również rektorzy uczelni, którzy często decydują się dać studentom kilka dni wolnych. Jest to szczególnie ważne ułatwienie zwłaszcza dla tych studentów, którzy mieszkają wiele kilometrów od uczelni. 

Co z 11 listopada? Święto Niepodległości wypada w sobotę

W tym roku Święto Niepodległości wypada w sobotę. Czy to oznacza, że dzień wolny przepadnie? 

Kodeks pracy wskazuje, że pracownikom przysługuje dodatkowy urlop. Jeżeli święto narodowe przypada na sobotę, to pracodawca ma obowiązek obniżyć wymiar czasu pracy podwładnemu o 8 godzin. W praktyce oznacza to, że pracownik zyskuje dodatkowy dzień urlopu. 

Dodatkowy dzień wolny przysługuje jedynie osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Nie dotyczy to osób wykonujących swoje obowiązki na podstawie umów cywilnoprawnych.

Dodatkowe wolne za święto wypadające w sobotę nie przysługuje również osobom, które w tym okresie przebywają na zwolnieniu chorobowym, zasiłku macierzyńskim czy też urlopie bezpłatnym. Osoby, które kończą zwolnienie z dniem 10 listopada, lub będą niezdolni do pracy od 12 listopada - są także osobami, którym taki przywilej przysługuje. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wszystkich Świętych | 1 listopada | dni wolne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »