Wywóz śmieci. Mieszkańcy chcą ułatwień w segregacji odpadów

Polacy widzą mankamenty w działaniu systemu odbioru i utylizacji śmieci. Ponad 90 proc. mieszkańców woj. łódzkiego uważa, że trzeba wprowadzić ułatwienia w segregacji odpadów.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Od 1 września 2020 roku obowiązuje w Polsce ustawowy nakaz segregowania śmieci, który wywołał spore emocje. Jaki jest stan świadomości naszego społeczeństwa w kwestii gospodarowania odpadami komunalnymi? SW Research przeprowadziło na ten temat badanie, na którego podstawie przygotowany został raport "Prawidłowa gospodarka odpadami komunalnymi: co Polacy sądzą o segregacji odpadów?".

Reklama

Aż 90 proc. respondentów deklaruje, że segregacja odpadów jest potrzebna. Jednocześnie co trzeci badany uważa, że jej poziom jest w Polsce niewystarczający. Jak na tym tle prezentuje się świadomość ekologiczna w województwie łódzkim?

Zdecydowana większość z nas segreguje na co dzień odpady - takiej odpowiedzi udzieliło aż 80 proc. Polaków. Ważne jest jednak także to, jakie motywacje nami kierują. 65 proc. badanych ma na uwadze stan środowiska naturalnego, zaś dla 38 proc. respondentów priorytetem jest wygląd ich miejsca zamieszkania.

Nawet jeśli badani są zadowoleni z obecnego systemu, to część z nich uważa, że zmiany i usprawnienia są potrzebne. Według raportu, jedną z pilniejszych potrzeb jest odpowiednie oznakowanie pojemników na odpady. Muszą o tym pamiętać również samorządy i zarządcy budynków, ponieważ w 2022 r. wejdzie w życie ustawa o jednolitym systemie segregacji odpadów, która zakłada podział odpadów komunalnych na 5 frakcji: bioodpady, papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne oraz dodatkową frakcję - odpady komunalne zmieszane. Co ciekawe, respondenci wskazywali również, że estetyka i niewielkie rozmiary pojemników są ważnym czynnikiem, który bardziej zachęciłby ich do segregacji odpadów.

Aż 36,5 proc. Polaków uważa, że segregacja jest w Polsce na niskim poziomie - województwo łódzkie plasuje się nieco powyżej średniej - tutaj 39,1 proc. jest niezadowolonych z obecnie obowiązujących rozwiązań. Na pytanie "Czy uważa Pan/Pani, że potrzebne są w Polsce odpowiednie rozwiązania do ułatwienia procesu segregacji odpadów?", twierdząco odpowiedziało aż 79,2 proc. badanych (w łódzkim z tym stwierdzeniem zgodziło się 90,8 proc. respondentów).

Co konkretnie chcielibyśmy zmienić? W jaki sposób ulepszyć obecny system gospodarowania odpadami?

Przede wszystkim, nie lubimy, kiedy kontenery na odpady są duże i... brzydkie. Aż 60,4 proc. badanych mieszkańców łódzkiego przyznało, że lepsza estetyka i mała objętość pojemników na odpady zachęciłaby ich do bardziej uważnej segregacji (w skali kraju było to 74,5 proc.). Kontenery powinny być też dobrze oznakowane lub opisane, aby nie było wątpliwości, do którego z nich powinien trafić poszczególny rodzaj odpadów - taką potrzebę dostrzega aż 61,1 proc. mieszkańców województwa łódzkiego. Kolejna kwestia, która zniechęca nas do segregacji i sprawia, że chcemy, aby nasz kontakt z pojemnikami na odpady trwał jak najkrócej, to brud - 40,2 proc. badanych z łódzkiego powiedziało, że wyższy poziom czystości i poprawa higieny w miejscu składowania odpadów zachęciłaby ich do segregacji. 

***


INTERIA.PL/Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: śmieci | odpady | opłata za wywóz śmieci

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »