Żabka ujawniła ciekawostkę o franczyzy. W tym jednym kobiety mają wyraźną przewagę

Żabka ujawniła rąbka tajemnicy na temat płci w strukturach marki. Dane przedstawione przez sieciówkę z Poznania skupiły się na franczyzobiorcach, którzy odpowiadają w sumie za prowadzenie ponad 8 tys. sklepów. Okazuje się, że jedna płeć szczególnie góruje wśród tej grupy osób i wcale nie są to mężczyźni, jak mogłoby się wydawać. Z okazji Światowego Dnia Przedsiębiorczości Kobiet Żabka wskazuje na rolę pań i jak franczyzobiorczynie mogą realizować się w Żabce.

  • Żabka ujawniła dane dotyczące płci wśród swoich franczyzobiorców.
  • Okazuje się, że większość wśród nich stanowią kobiety, które wyraźnie górują nad mężczyznami.
  • Przy okazji Żabka ujawniła, na co może liczyć franczyzobiorca, który właśnie podpisał umowę z Żabką.

Żabka ogłosiła ostatnio dumnie, że posiada 10 tys. sklepów w całej Polsce sygnowanych swoim logiem. Zdecydowaną większość prowadzą jednak franczyzobiorcy na mocy umowy z Żabką - mowa o aż 8600 sklepów w całym kraju. Okazuje się, że za większość spośród nich odpowiadają panie. Kobiety, jak ujawnia Żabka, są ważnym filarem przedsiębiorstwa, a historie franczyzobiorczyń pokazują, że panie chętnie rozwijają swoje umiejętności i pną po szczeblach kariery w Żabce.

Reklama

Franczyzobiorcy w Żabce to częściej franczyzobiorczynie

Spośród 8600 franczyzobiorców, którzy współpracują z Żabką, aż 60 proc. stanowią kobiety. Oznacza to, że około 5200 spośród przedsiębiorców prowadzących sklepy Żabki to kobiety. W kwestii liczebności w tej grupie panowie nie mają z paniami szans.

Żabka wskazuje w swoim komunikacie, że niezależnie od wieku, pochodzenia i doświadczenia zawodowego każdy z franczyzobiorców może liczyć na wsparcie sieci w prowadzeniu sklepu. Co otrzymuje franczyzobiorca na start? Jak wskazuje sieciówka, przy wkładzie własnym w wysokości około 5 tys. zł franczyzobiorca może liczyć na:

  • zatowarowany sklep,
  • zaplecze logistyczne,
  • zaplecze IT,
  • zaplecze serwisowe,
  • szereg narzędzi w tym także technicznych.

Każdego franczyzobiorcę także obejmuje się specjalnym ubezpieczeniem. "Polisa na biznes" ma zapewnić ochronę franczyzobiorcy w sytuacji ewentualnego niepowodzenia.

Od franczyzobiorcy, do stanowiska w centrali. Żabka kusi parytetem

Przed każdym z franczyzobiorców i pracowników Żabki stoi możliwość rozwoju, jak zapewnia sieciówka. "Sieć Żabka stawia na edukację i podnoszenie umiejętności zarówno kandydatek na franczyzobiorczynie, jak i aktualnie współpracujących z nią przedsiębiorczyń. Już w ramach procesu rekrutacji oferuje im 3-tygodniowe szkolenia w sklepie trenerskim, np. ze sprzedaży, HR czy finansów" - podaje marka w swoim komunikacie.

Żabka wskazuje chociażby na przykład pani Izy z Warszawy, która na Woli przez 2,5 roku prowadziła własny sklep. Franczyzobiorczyni znalazła dla siebie drogę rozwoju jako osoba zaangażowana we wsparcie franczyzobiorców. Obecnie od 3 lat jest partnerką ds. rozwoju - to osoba w Żabce, która zajmuje się onboardingiem i szkoleniem franczyzobiorców.

- Chciałam się rozwijać, a Żabka daje takie możliwości w swoich wewnętrznych strukturach. Proces przejścia z roli franczyzobiorczyni był bardzo płynny, na każdym etapie mogłam liczyć na wsparcie sieci - mówi cytowana w komunikacie kobieta.

Ile zarabia kasjer w Żabce?

Kobiety jako franczyzobiorcy to jedno, ale co z kobietami na stanowisku kasjera w Żabce? Pensję jak i wszystkie obowiązki na tym stanowisku pracy i tak ustala prowadzący sklep franczyzobiorca. Nie da się więc wskazać jednej pensji, choć oferowana jest zazwyczaj stawka oscylująca wokół minimalnej krajowej - to około 3000 zł na rękę. Zwykle oferowane jest maksymalnie 24-25 zł brutto na godzinę (od 1 lipca 2023 minimalna godzinowa stawka brutto wynosi 23,50 zł).

Jak podaje Portal Spożywczy, franczyzobiorcy mogą liczyć na pomoc centrali Żabki w znalezieniu nowych pracowników. Gdy jednak kasjerzy są zatrudniani w ten sposób, płaci się im większą pensję, bo nawet 30 zł brutto za godzinę pracy.

Praktyka pokazuje, że im większy, częściej odwiedzany i zlokalizowany w popularnym miejscu sklep, tym większe zarobki kasjera w ŻabceCiężko jednak mówić o benefitach pozapłacowych jak karta Multisport, nagrody i premie roczne czy wypłacane karpiowe na święta.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Żabka Polska SA | franczyza | sklepy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »