Zapadła decyzja w sprawie stóp procentowych w USA

Federalny Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC), czyli amerykański odpowiednik Rady Polityki Pieniężnej, podjął decyzję o poziomie stóp procentowych w USA. Zostały one podwyższone o 25 punktów bazowych i znajdują się w przedziale od 4,50 do 4,75 proc. Jest to najmniejsza podwyżka od marca ub. r. i odpowiedź na spadającą inflację. Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami rynków.

Decyzja Federalnego Komitetu Otwartego Rynku została podjęta jednogłośnie.

Od marca ubiegłego roku Fed podniósł główną stopę procentową o 450 punktów bazowych do przedziału 4,50-4,75 proc. Stopy procentowe w USA są najwyższe od 2007 r., a tempo ich podnoszenia jest najwyższe od początku lat 80., gdy prezesem Fedu był Paul Volcker.

"Inflacja cokolwiek złagodniała, ale wciąż pozostaje na podwyższonym poziomie" - napisano w oświadczeniu FOMC. Jednocześnie Komitet zaznaczył, że spodziewa się, że konieczne będą kolejne podwyżki, by doprowadzić inflację do celu poniżej 2 proc.

Reklama

"Przy określaniu zakresu przyszłych podwyżek w przedziale docelowym Komitet weźmie pod uwagę skumulowane zacieśnienie polityki pieniężnej, opóźnienia, z jakimi polityka pieniężna wpływa na aktywność gospodarczą, inflację, a także zmiany gospodarcze i finansowe" - napisano w komunikacie po decyzji Komitetu.

- Chcemy bardzo wrócić do naszego celu (inflacyjnego - red.) 2 proc. - powiedział na konferencji szef Fedu Jerome Powell. - Przed nami dalsza praca. Stabilność cenowa to odpowiedzialność Rezerwy Federalnej - dodał.

Powell stwierdził, że inflacja jest umiarkowana, ale dalej zbyt wysoka. - Rezerwa Federalna będzie potrzebować "znacznie więcej dowodów", aby mieć pewność, że inflacja jest na trwałej ścieżce spadkowej - powiedział Powell.

W trakcie konferencji szefa Fedu doszło do osłabienia dolara w stosunku do euro. Para EUR/USD zwyżkowała ok. godziny 20:50 o ponad 1 proc. do poziomu 1,0974.

W grudniu inflacja konsumencka (CPI) w USA wyniosła 6,5 proc. w ujęciu rocznym, wobec 7,1 proc. w listopadzie. Inflacja bazowa wyniosła zaś 5,7 proc., wobec 6 proc. w listopadzie. Grudzień był szóstym miesiącem z rzędu, w którym dynamika wzrostu cen wyhamowała. W szczycie inflacja osiągnęła poziom 9,1 proc.

W czwartek 2 lutego decyzje w sprawie stóp procentowych ogłoszą Europejski Bank Centralny oraz Bank Anglii.

EUR/USD

1,0273 -0,0028 -0,28% akt.: 17.01.2025, 22:58
  • Kurs kupna 1,0271
  • Kurs sprzedaży 1,0274
  • Max 1,0330
  • Min 1,0265
  • Kurs średni 1,0273
  • Kurs odniesienia 1,0301
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY

Rynek spodziewał się podwyżki stóp procentowych w USA

Analitycy spodziewali się podwyżki stóp w USA. W środę przed południem Marek Rogalski - główny analityk walutowy DM BOŚ komentował: "Dzisiejszy handel upłynie pod dyktando wieczornego przekazu z Fed. (...) Podwyżka stóp procentowych o 25 punktów bazowych jest w pełni wyceniona, zatem rynek większą uwagę skupi na treści komunikatu, oraz słowach Jerome'a Powella. Inwestorzy będą się doszukiwać wskazówek potwierdzających rynkową tezę o tym, że kolejna podwyżka stóp procentowych w marcu będzie tą ostatnią w cyklu".

Z kolei Maciej Przygórzewski, główny analityk w InternetowyKantor.pl i Walutomat przekonywał: "Dzisiejsza podwyżka o 0,25 proc. wydaje się właściwie przesądzona, ale nie takich niespodzianek na rynku byliśmy już świadkami".

Łukasz Stefanik, analityk rynków finansowych XTB podkreślał znaczenie wystąpienia szefa Fed. "Kluczowym wydarzeniem tego tygodnia jest decyzja FOMC w sprawie stóp procentowych. (...) O ile sama decyzja o podwyżce o 25 punktów bazowych może być już w uwzględniona w cenach, tak kluczowe dla dalszego kierunku na dolarze i indeksach giełdowych jest to, kiedy zakończy się proces zacieśniania i na jakim poziomie. Rynek oczekuje, że w dzisiejszym komunikacie przekazane zostaną informacje dotyczące tzw. pivotu, czyli zwrotu w polityce Fed. Niewykluczone, że Jerome Powell zasugeruje pauzę w podwyżkach, podobnie jak w ubiegłym tygodniu zrobił to prezes Banku Kanady" - komentował Stefanik.

Członkowie FOMC sugerowali, że jest za wcześnie na obniżki stóp

Warto przytoczyć protokół z poprzedniego decyzyjnego posiedzenia Fed (z grudnia).

"Przy utrzymującej się inflacji powyżej 2-proc. celu Komitetu i utrzymującej się bardzo napiętej sytuacji na rynku pracy, wszyscy uczestnicy posiedzenia podnieśli prognozę właściwej ścieżki stopy funduszy federalnych w stosunku do swojej oceny z wrześniowego posiedzenia. Żaden z uczestników posiedzenia nie przewidywał, że właściwe będzie rozpoczęcie obniżania docelowej stopy funduszy federalnych w 2023 r." - napisano w protokole po grudniowym posiedzeniu Fedu.

Z "minutek" wynikało, że przy podejmowaniu decyzji FOMC musi równoważyć czynniki ryzyka oddziałujące w przeciwne strony.

"Uczestnicy posiedzenia omówili szereg zagadnień związanych z zarządzaniem ryzykiem, związanych z prowadzeniem polityki pieniężnej. Wielu uczestników posiedzenia podkreślało, że Komitet musi nadal równoważyć dwa rodzaje ryzyka. Jednym z zagrożeń było to, że niewystarczająco restrykcyjna polityka pieniężna mogłaby spowodować, że inflacja utrzymałaby się powyżej celu Komitetu dłużej, niż oczekiwano, prowadząc do niezakotwiczonych oczekiwań inflacyjnych i osłabienia siły nabywczej gospodarstw domowych, zwłaszcza tych, które już teraz mają trudności z związaniem końca z końcem" - podano w sprawozdaniu.

Prognozy obarczone ryzykiem

"Uczestnicy posiedzenia generalnie zauważyli, że niepewność związana z ich perspektywami gospodarczymi jest wysoka, a w bilansie ryzyka dla perspektyw inflacji przeważają czynniki o charakterze negatywnym. Uczestnicy posiedzenia wskazywali na możliwość, że presja cenowa może okazać się bardziej trwała niż przewidywano, na przykład z powodu napiętej sytuacji na rynku pracy. Uczestnicy posiedzenia dostrzegli szereg niepewności związanych z perspektywami inflacji wynikającymi z czynników zagranicznych, takich jak złagodzenie przez Chiny polityki zero-COVID-19, trwająca inwazja Rosji na Ukrainę oraz skutki synchronicznego zacieśniania polityki przez główne banki centralne" - napisano w protokole po grudniowym posiedzeniu Fed.

Zobacz również:

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Fed | FOMC | stopy procentowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »