Reklama

Zarobki Polaków. Mocny wzrost wynagrodzeń w lipcu. Płace rosły szybciej niż inflacja

Płace w lipcu 2022 r. w porównaniu z lipcem 2021 r. było wyższe o 15,8 proc. a przeciętne wynagrodzenie wyniosło 6778,63 zł (brutto). Jest to wzrost nieznacznie wyższy od inflacji, która wyniosła 15,6 proc. Lipiec był tym samym miesiącem, gdy średnie pensje w sektorze przedsiębiorstw realnie wzrosły, chociaż nieznacznie. Duży wpływ na lipcowy odczyt miały wypłaty premii.

  • Względem czerwca 2022 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło o 3,4 proc. 
  • W czerwcu wzrost wynagrodzeń wyniósł nominalnie 13 proc. w ujęciu rocznym a w maju 13,5 proc. i w obu przypadkach był niższy niż inflacja, która wyniosła w tych miesiącach odpowiednio 15,5 i 13,9 proc. (w ujęciu rocznym). 
  • To oznacza, że realnie wynagrodzenia w lipcu przestały spadać. Przy czym dane GUS dotyczą tylko firm, które zatrudniają 10 pracowników i więcej. W mikrofirmach czy sferze budżetowej sytuacja jest jeszcze gorsza.

Reklama

Ekonomiści byli odnośnie do dzisiejszych danych o wynagrodzeniach podzieleni. Część prognozowała, że w lipcu dynamika wynagrodzeń przyśpieszyła w porównaniu do wcześniejszego miesiąca, a jednym z powodów dla tego to były - jak oceniali ekonomiści PKO Banku Polskiego - czynniki jednorazowe czyli premie w spółkach górniczych.

- Przewidujemy, że wzrost przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw przyspieszył do 14,9 proc. rok do roku z 12,9 proc. miesiąc wcześniej. Nasza prognoza jest wyższa od rynkowego konsensusu i uwzględnia istotny wpływ czynników jednorazowych - napisali w porannym komentarzu przed publikacją danych przez urząd statystyczny.

Natomiast ekonomiści mBanku wskazywali na wzrost na poziomie 12,5 proc. "Momentum płac wyhamowuje w ostatnich miesiącach" - napisali. Konsensus rynkowy wyniósł na lipiec 12,8 proc.

Wynagrodzenia w lipcu 2022 r. Co wynika z danych GUS?

W skali roku (lipiec 2022 r. do lipca 2021 r.) przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło o 15,8 proc. Przed rokiem (lipiec 2021 r. do lipca 2020 r.) odnotowano dynamikę wzrostu przeciętnych płac na poziomie 8,7 proc.

W lipcu 2022 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się w stosunku do czerwca 2022 r. o 3,4 proc., podczas gdy w lipcu 2021 r. w porównaniu do czerwca 2021 r. płace zanotowały mniejszy wzrost, tj. o 0,9 proc.

Wzrost przeciętnych wynagrodzeń w lipcu 2022 r. względem czerwca 2022 r. spowodowany był m.in. wypłatami premii kwartalnych, półrocznych, motywacyjnych, jubileuszowych, nagród z okazji Dnia Leśnika i Dnia Energetyka oraz wypłaty odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń). Na zwiększenie się płac w lipcu 2022 r. miały także wpływ podwyżki wynagrodzeń wraz z ich wyrównaniem, wypłaty premii z powodu inflacji, a także dodatkowych nagród jednorazowych, m.in. w sekcji "Górnictwo i wydobywanie" - podał GUS w komunikacie. 

Największy wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w lipcu w porównaniu do czerwca odnotowano w sekcji "Rolnictwo, leśnictwo, łowiec­two i rybactwo" (o 62,6 proc.), gdzie wynagrodzenia wyniosły 11910,56 zł (miesiąc wcześniej 7323,11 zł), w sekcji "Górnictwo i wydobywanie" (o 26,1 proc.) i płacą w wysokości 14975,43 zł (miesiąc wcześniej 11877,54 zł) oraz w sekcji "Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę" (o 22,9 proc.) - podał GUS.     

W lipcu wzrosło też zatrudnienie

W lipcu 2022 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z lipcem 2021 r. było wyższe o 2,3 proc. i wyniosło 6508,3 tys. etatów. W stosunku do poprzedniego miesiąca przeciętne zatrudnienie zwiększyło się minimalnie (o 0,2 proc.). 

Recesja techniczna coraz bliżej?

PKB Polski w II kw. tego roku w ujęciu rocznym zwiększył się o 5,3 proc., ale w ujęciu miesięcznym skurczył się o 2,3 proc. - był to największy spadek w całej Unii Europejskiej. To oznacza, że polska gospodarka szybko wchodzi w okres spowolnienia a recesja (na razie tylko techniczna) staje się coraz bardziej prawdopodobna. Dzisiejsze dane GUS wskazują jednak, że spowolnienie omija na razie rynek pracy. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »