Reklama

Zasiłek dla bezrobotnych w 2023 r. Ile wynosi świadczenie?

​Osoby bezrobotne muszą spełnić kilka kryteriów, aby otrzymać zasiłek. Jego wysokość zależy od stażu pracy, a okres, w którym można go pobierać, wynika ze stopy bezrobocia w miejscu zamieszkania.

Zasiłek dla bezrobotnych nie przysługuje każdej osobie, która utraciła prace. Jego wysokość jest zależna od stażu pracy, a długość trwania świadczenia od stopy bezrobocia w regionie zamieszkania. Jest jeszcze szereg innych czynników, które wpływają na ostateczną decyzję urzędu.

Zasiłek dla bezrobotnych - ile wynosi?

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych ustalona na okres od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. wynosi 1304,10 zł brutto przez pierwsze trzy miesiące pobierania świadczenia oraz 1024,10 zł brutto przez pozostały czas. Jednak te kwoty nie zawsze trafiają na konto bezrobotnego.  

To, jaką kwotę otrzyma dany bezrobotny, zależy od jego stażu pracy. Niższe od wskazanych sum otrzyma osoba mająca mniej niż 5 lat stażu pracy - wówczas przysługuje jej 80 proc. wysokości świadczenia. 100 proc. świadczenia przysługuje bezrobotnemu ze stażem pracy mieszczącym się w przedziale od 5 do 20 lat, zaś na wyższy zasiłek może liczyć bezrobotny ze stażem pracy powyżej 20 lat.  

Reklama

Długość trwania świadczenia wynosi od 6 do 12 miesięcy. Krótszy okres dotyczy osoby zamieszkującej region, w którym stopa bezrobocia jest niższa niż 150 proc. ogólnopolskiego wskaźnika - w grudniu 2022 r. stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wyniosła 5,2 proc. Przez pełen rok zasiłek może pobierać osoba z regionu, w którym stopa bezrobocia przewyższa 150 proc. wskaźnika ogólnopolskiego.

Zasiłek dla bezrobotnych - komu przysługuje?

Nim powiatowy urząd pracy (PUP) zajmujący się wypłacaniem zasiłku przyzna prawo do świadczenia, należy spełnić kilka warunków. Jednym z nich jest czas zatrudnienia przed ubieganiem się o prawo do zasiłku. Ten wynosi co najmniej 18 miesięcy poprzedzających bezpośrednio dzień zarejestrowania jako osoba bezrobotna. Jednocześnie w tym okresie minimum 365 dni należy przepracować i osiągać wynagrodzenie wynoszące co najmniej "najniższą krajową". 

Prawo do zasiłku nabywa się w przypadku, w którym osoba zarejestrowała się w PUP w okresie 6 miesięcy od rozwiązania stosunku pracy za wypowiedzeniem lub na mocy porozumienia stron. W takim wypadku świadczenie będzie przysługiwało po 90 dniach. Podobne zasady dotyczą osoby ze statusem bezrobotnej, która jest w trakcie zawieszania działalności gospodarczej, a która spełnia pozostałe warunki.  

Po 180 dniach świadczenie zacznie przysługiwać w przypadku, w którym w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem się w PUP osoba spowodowała rozwiązanie ze swojej winy stosunku pracy lub rozwiązała stosunek pracy zawarty na podstawie skierowania do miejsca zatrudnienia z urzędu pracy, natomiast pracodawca otrzymywał z urzędu grant, świadczenie aktywizacyjne bądź dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika. 

Świadczenie może zostać również przyznane osobie, która: 

  • wykonywała pracę w oparciu o umowę o pracę, umowę zlecenie lub umowę agencyjną i otrzymywała minimalne wynagrodzenie wskazane ustawowo;  
  • opłacała składki na ubezpieczenie do KRUS z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracy;  
  • wykonywała pracę w okresie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności;  
  • była zatrudnione za granicą i wróciły do kraju jako repatriant;  
  • była zatrudnione, pełniła służbę lub wykonywała inną pracę zarobkową, z tytułu której otrzymywane wynagrodzenie przekroczyło próg, po którym odprowadzane od niego były składki na Fundusz Pracy.  

Jednocześnie należy pamiętać, że zasiłek dla bezrobotnych przysługuje w sytuacji, w której w urzędzie pracy brakuje dla danej  osoby pracy, stażu lub szkolenia. 

Alan Bartman

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bezrobotni | zasiłek dla bezrobotnych | bezrobocie Polska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »