Reklama

Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu wyższe o 3,1 proc. rdr

W sierpniu 2016 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 3,1 proc rdr i wyniosło 5 mln 760,7 tys. osób - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny.

Urząd podał też, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) było w sierpniu br. wyższe o 4,7 proc. w ujęciu rocznym i wyniosło 4 tys. 212,56 zł.

Komentarz Work Service: Zatrudnienie wyhamowało przy wyraźnym wzroście płac

W sierpniu widoczne były ostanie oznaki wakacyjnego sezonu na rynku pracy. Z najnowszych danych GUS wynika, że w ubiegłym miesiącu zatrudnienie w dużych i średnich przedsiębiorstwach wzrosło o 3,1 proc. r/r., a wynagrodzenia poprawiły się o 4,7 proc. Jak podkreśla Krzysztof Inglot z Work Service, pomimo zwiększania się liczby rekrutacji w dużych przedsiębiorstwach, zatrudnienie nie będzie już rosnąć tak dynamicznie. Rynek pracy wysyca się z kandydatów mimo, że obserwujemy wyraźny wzrost wynagrodzeń.

Reklama

Z najnowszych danych GUS wynika, że przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób w sierpniu br. wyniosło 5760,7 tys. osób. To więcej o 3,1 proc. w stosunku do ubiegłego roku.

Sierpniowe poziomy zatrudnienia w dużych i średnich przedsiębiorstwach utrzymują dotychczasowe trendy na rynku pracy, choć w stosunku do ubiegłego miesiąca odnotowaliśmy spadek o tysiąc osób. Jest to z jednej strony efekt kończącego się sezonu na prace wakacyjne, ale również sygnał, że zaczyna brakować dostępnych kandydatów na rynku. A to niepokojący symptom, bo w kolejnych miesiącach powinniśmy się spodziewać wzmożonego zapotrzebowania na pracowników. Z naszych badań wynika, że 48 proc. dużych firm i 43 proc. średnich przedsiębiorstw planuje jeszcze w tym roku realizować rekrutacje. Co istotne, ponad połowa z nich ma dotyczyć zwiększania poziomów zatrudnienia - mówi Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service S.A. Największe zapotrzebowanie na nowe kadry wykazują firmy z sektora handlowego i produkcyjnego, wśród których ponad 40 proc. firm planuje rekrutacje w celu utrzymania lub zwiększenia poziomów zatrudnienia - dodaje Ingot.

Ze statystyk Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że polscy pracownicy zatrudnieni w średnich i dużych firmach, mogą cieszyć się z rosnących płac. W sierpniu przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 4,7 proc. r/r i wyniosło 4212,56 zł brutto.

Już trzeci miesiąc z rzędu dynamika wzrostu wynagrodzeń znajduje się na poziomie zbliżonym do 5 proc., co wskazuje na wytworzenie nowego trendu. Jest to efekt umacniającego się rynku pracownika w Polsce, który skutkuje nasilaniem się presji płacowej wśród pracowników. Teraz już ponad 52 proc. Polaków oczekuje podwyżek wynagrodzeń. Co więcej już dziś wiemy, że od nowego roku minimalne wynagrodzenie etatowe wzrośnie o 8 proc. r/r. a przy tym pojawi się stawka godzinowa na umowach zlecenie na poziomie 13 zł brutto. Dlatego część firm już dziś stara się dostosować do realiów płacowych z jakimi będą się mierzyć od stycznia - podsumowuje Krzysztof Inglot.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »